Karl Ove Knausgård Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Zima, Ebook | Karl Ove Knausgård

    Podróż zimowa Do narodzin czwartego dziecka Karla Ovego pozostaje coraz mniej czasu. Minęła jesień, a wraz z nadejściem zimy autor – który jak nikt inny na świecie potrafi pisać o rzeczach najprostszych i najważniejszych zarazem – ponownie spogląda na otaczający go świat, by kontynuować swoją opowieść dla nienarodzonej jeszcze córki. „Dziwne, że istniejesz, a mimo to nie wiesz, jak wy­gląda świat. Dziwne, że istnieje pierwszy raz, kiedy widzimy niebo, pierwszy raz, kiedy w...

Karl Ove Knausgård Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Karl Ove Knausgård to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy norweskich. Sławę zyskał dzięki sześciotomowemu, autobiograficznemu cyklowi pt. „Moja walka”. Krytycy z różnych stron świata jasno określają tę sagę jako jedno z największych literackich dokonań XXI wieku. Po ukończeniu „Mojej walki” napisał czterotomowy cykl „Cztery pory roku”. Ponownie po inspirację sięgnął do swojego życia. W 2019 roku w Polsce ukazała się książka „U siebie i na wyjeździe”, tom listów Knausgårda i jego przyjaciela ‒ powieściopisarza, poety, miłośnika futbolu – Fredrika Ekelunda. W Polsce książki Knausgårda publikuje krakowskie Wydawnictwo Literackie. Knausgård jest laureatem wielu nagród literackich. Otrzymał między innymi Norwegian Critics Prize for Literature (1998), Brage Prize (2004) oraz Welt-Literaturpreis (2015).

„Moja walka”

W ciągu kilku ostatnich lat Knausgård stał się prawdziwą międzynarodową gwiazdą. Wszystko za sprawą sześciotomowej, liczącej łącznie ponad cztery tysiące stron sagi pt. „Moja walka”. Jest to autobiograficzny cykl wielokrotnie porównywany do „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta. W obu przypadkach rozciągnięta na kilka tysięcy stron fabuła opowiedziana jest szczegółowo i przypomina strumień świadomości. „Moja walka” rozpoczyna się w Malmö nocą 27 lutego 2008 roku, gdy 39-letni Karl Ove Knausgård analizuje swoje życie. Na pierwszych stronach autor zajmuje się tematem śmierci. Dalej Knausgård mierzy się ze swoim życiem, drzemiącymi w nim demonami, ambicjami, talentem literackim oraz ludźmi, którzy go otaczają. Bohater prowadzi walki na kilku frontach – po pierwsze próbuje rozliczyć się z przeszłością, opanowaną przez dominującego ojca, z dorastaniem i marzeniami o niezależności. Po drugie, to stała konfrontacja z życiem codziennym, która wymaga bycia jednocześnie dobrym ojcem, małżonkiem, partnerem, opiekunem i pisarzem.

W cyklu nie brakuje przemienności form – są tutaj długie fragmenty wspomnień pisarza, eseje, teksty krytyczno-literackie, krótsze i dłuższe recenzje. Jedną z książek, które na warsztat bierze Knausgård, jest „Mein Kampf” („Moja walka”) Adolfa Hitlera. Nie dziwi fakt, że wybranie takiego samego tytułu na swoją autografię wzbudziło spore kontrowersje.

Książka spotkała się z bardzo dobrym odbiorem na świecie. Już po publikacji pierwszej części prawo do wydania tłumaczeń kupiono w 19 krajach. W Polsce w latach 2011-2014 wszystkie tomy wydało krakowskie Wydawnictwo Literackie. Sześciotomowy cykl „Moja walka” Karla Ove Knausgårda znajdziecie w formie ebooków i książek papierowych w księgarni internetowej Woblink.com.

„Cztery pory roku” kolejny cykl Karla Ove Knausgårda

Po napisaniu ostatniego tomu „Mojej walki” w 2011 roku Knausgård zaczął tworzyć kolejny cykl – tym razem zamknięty w ramy konceptualne czterech pór roku. „Jesień”, „Zima” „Wiosna” i „Lato” ukazywały się w Norwegii na przełomie 2015 i 2016 roku. Po raz kolejny inspiracją do powstania książek było osobiste życie pisarza, a konkretnie próba literackiego uchwycenia oczekiwania na narodziny kolejnego dziecka, a następnie skrupulatne zarchiwizowanie wspomnień związanych z pierwszym etapem jego życia.

Wszystko zaczyna się pod koniec lata ‒ Knausgård, pisarz uznany na całym świecie, ojciec trójki dzieci, mąż i głowa rodziny, spodziewa się kolejnego potomka, który ma przyjść na świat za pół roku. W bardzo obrazowy, uczuciowy sposób prowadzi opowieść o jeszcze nienarodzonej córce. Autor wyróżnia „drzwi, podłogę, kran i zlew, fotel ogrodowy tuż przy murze pod oknem kuchennym, słońce, wodę i drzewa” wśród rzeczy, które chce pokazać jej w pierwszej kolejności.

Przez „Jesień” i „Zimę” sukcesywnie przygotowuje się do jej przyjścia na świat. W trzecim tomie napięcie spada – rodzi się wreszcie czwarte dziecko Knausgårda. „Wiosna” to książka eksperyment. Pisarz opisał w niej bowiem jeden dzień z życia ojca i córki – od wschodu do zachodu. Knausgård daje w tym tomie kolejną próbkę swoich możliwości w opisywaniu uczuć i emocji.

Zamykające cykl „Lato” to obraz czystego prozaicznego szczęścia – wspaniały traktat o życiu, codzienności i dumie z bycia ojcem. Po okresie oczekiwania na dziecko wreszcie przyszedł czas na pierwsze spacery, pierwsze książki czytane do snu i wspólne zabawy. To także zwierzenie dojrzałego mężczyzny, który konfrontuje się ze swoją emocjonalnością.

Wszystkie cztery tomy cyklu – „Jesień”, „Zima” „Wiosna” i „Lato” ‒ Karla Ove Knausgårda znajdziecie w formie ebooków i książek papierowych w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

W kategorii „Pozostałe” odnaleźć możemy wszystkie publikacje, które należą do kategorii „Literatura”, ale nie można ich przyporządkować do żadnej z następujących podkategorii: „Fantastyka / Horror”, „Kryminał / Sensacja / Thriller”, „Literatura piękna”, „Poezja / Dramat”, „Powieść historyczna”, „Powieść obyczajowa”, „Romans / Erotyka”. Kategoria „Literatura” jest bardzo obszerna, a w jej ramy wchodzi wiele różnorakich gatunków i odmian gatunkowych rozróżnianych m.in. ze względu na podejmowaną tematykę, kompozycję dzieła czy też uczucia wywoływane u odbiorcy. Powieści przygodowe, przypowieści, mity, utwory o treści filozoficznej, estetycznej czy literacko-krytycznej to tylko niektóre z odmian gatunkowych, jakie możemy tu znaleźć. W kategorii „Pozostałe” pojawiają się również dzieła łączące w sobie kilka podgatunków literackich. W ofercie księgarni internetowej Woblink.com znajdują się więc utwory najznakomitszych polskich pisarzy, dla których zabawa i gra formą to codzienność i których książki w trakcie lektury okazują się być czymś zupełnie innym niż początkowo przypuszczano. W kategorii „Pozostałe” umieszczono również m.in. zapis przemówienia wygłoszonego przez J.K. Rowling dla absolwentów Uniwersytetu Harvarda pt. „Życie jest sztuką”, w którym autorka pisze o porażkach, problemach, najważniejszych wartościach w życiu i oczywiście o potędze wyobraźni, „Mitologię słowiańską” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony, gdzie znaleźć możemy zbeletryzowane historie ze świata wierzeń pradawnych Słowian pisane w oparciu o najnowsze opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa.