Karol May II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Karol May II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Karol May urodził się w 1842 roku. To niemiecki powieściopisarz znany przede wszystkim z pisania książek przygodowych, których fabuła rozgrywa się na Dzikim Zachodzie. May jest jednym z najpopularniejszych niemieckich pisarzy w historii i jest pierwszym niemieckim autorem pod względem ilości sprzedanych książek w historii. Wśród jego najważniejszych dzieł trzeba wyróżnić „Winnetou”, „Syn Łowcy Niedźwiedzi”. „Old Surehand” i „Czarny mustang”. Łącznie książki Maya tłumaczone były na blisko czterdzieści języków i sprzedały się w liczbie kilkuset milionów kopii na całym świecie. Na podstawie jego powieści powstało wiele kultowych westernów. Można powiedzieć, że powieści Maya ukształtowały sposób pisania, filmowania i opowiadania o Dzikim Zachodzie dla przyszłych pokoleń twórców.

Pod koniec XIX wieku i przez cały wiek XX bohaterowie książek Karola Maya byli idolami młodzieży. Dzieci przebierały się za postaci z jego książek oraz odgrywały najbardziej kultowe sceny z „Winnetou” czy „Syna Łowcy Niedźwiedzi”.

Życiorys Karola Maya

May pochodził z ubogiej rodziny. Podobno do piątego roku życia był niewidomy, a wzrok odzyskał dzięki ryzykownej operacji. Początkowo Karol May pracował jako nauczyciel, ale w związku z popełnionymi wykroczeniami został zwolniony z pracy. Kilkakrotnie przebywał w więzieniu, zwykle odsiadywał wyrok za drobne kradzieże. W trakcie odsiadki odkrył u siebie talent pisarski. Pierwsze próby literackie podjął dopiero po skończeniu 30 lat. W 1875 roku Karl May przeniósł się do Drezna i zaczął tam pracę na stanowisku redaktora. Rozpoczęcie pełnoetatowej kariery pisarskiej datuje się u niego na rok 1877. Na początku Karol May tworzył powieści niskich lotów. Nie chcąc być z nimi utożsamiany, używał pseudonimów. W tym okresie napisał m.in. „Leśną różyczkę”. Największy zwrot w karierze Maya nastąpił po jego ślubie w 1880 roku. W 1882 roku May zaczął bowiem pisać swoje pierwsze opowiadania i powieści, których fabuła rozgrywa się na Dzikim Zachodzie i na Bliskim Wschodzie.

Karol May zyskał ogromną popularność na początku XX wieku. To zwróciło uwagę krytyków na jego kryminalną przeszłość. Próbowano zdyskredytować pisarza, odebrać mu prawa autorskie oraz zakazać publikacji kolejnych powieści. Na szczęście dla Karola Maya, pisarz mógł dalej pisać i wydawać swoje książki.

Karol May zmarł nagle, 30 marca 1912 roku w swojej posiadłości, w wieku 70 lat.

Choć Karol May umieszczał fabuły swoich książek we wszystkich najdalszych zakątkach świata, to największą popularność przyniosła mu seria książek o Dzikim Zachodzie. Występują w nich wódz indiański Winnetou i jego biały przyjaciel Old Shatterhand. Karol May tak bardzo związany był z postacią Old Shatterhanda, że wielokrotnie przebierał się i pozował do zdjęć jako bohater swojej własnej książki. Książki Karola Maya są zaskakująco wiernie napisane w kontekście realiów i detali geograficznych. Autor odwiedził Stany Zjednoczone dopiero w 1908 roku, kilkanaście lat po napisaniu kultowych książek o przygodach Winnetou.

Winnetou - najpopularniejsza książka Karola Maya

Wydana w 1893 roku powieść „Winnetou” to bez wątpienia najpopularniejsze dzieło Karola Maya. Do dziś, po przeszło 120 latach od premiery, to nadal jedna z najważniejszych powieści przygodowych dla młodzieży na świecie. Głównymi bohaterami książki są Apacz Winnetou i jego przyjaciel Old Shatterhand. W książce dwójka bohaterów przeżywa niesamowite przygody. Są tutaj pościgi, spiski, śmiertelnie groźne pojedynki, porachunki między rabusiami, a także miłość i przyjaźń.

Kontynuację przygód Old Shatterhanda i Winnetou May opisał w swoich kolejnych powieściach – „Syn Łowcy Niedźwiedzi”,„Old Surehand„, „Szatan i Judasz”, „Upiór z LLano Estacado”, „Skarb w Srebrnym Jeziorze”, „Król naftowy”, „Czarny Mustang”, „Boże Narodzenie”, „Spadkobiercy”.

Choć przed pisaniem swoich książek Karol May nigdy nie był na Dzikim Zachodzie, to dzięki swoim dziełom stworzył sztandarowe przykłady postaci i miejsc, znanych później z amerykańskich westernów. Pisarz znakomicie oddał realia południowego-zachodu Stanów Zjednoczonych czasów kowbojów i szeryfów. Stworzył ponadczasowe, unikalne opowieści, które od przeszło 120 lat cieszą czytelników na całym świecie.

Karol May napisał wiele powieści, których fabuła rozgrywa się na Bliskim Wschodzie. W skład cyklu arabskiego, serii, której głównymi bohaterami są Kara ben Nemzi oraz jego sługa-przyjaciel Halef, wchodzą powieści „Przez pustynię”, „Przez dziki kurdystan”, „Z Bagdadu do Stambułu”, „W wąwozach Bałkanów”, „Przez Krainę Skipetarów” oraz „Szut”. Kolejną serią bliskowschodnią jest „W kraju Mahdiego” oraz w „W kraju Srebrnego Lwa”.

Jedną z najbardziej znanych serii Maya jest „Ród Rodrigandów”, w skład którego wchodzi siedemnaście części: „Tajemnica Miksteków”, „Rozbójnicy z Maladety”, „Cyganie i przemytnicy”, „La Pendola”, „Ku Mapimi”, „Pantera Południa”, „W Harrarze”, „Rapir i tomahawk”, „Czarny Gerard”, „Benito Juarez”, „Trapper Sępi-Dziób”, „Jego Królewska Mość”, „Maskarada w Moguncji”, „Grobowiec Rodrigandów”, „Klasztor della Barbara”, „Walka o Meksyk”, „Zmierzch cesarza”. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wszystkie części Rodu Rodrigandów w formie ebooka. Ponadto w sklepie możecie kupić zbiór wszystkich 17 zeszytów „Rodu Rodriganów”, zebranych w formie jednego ebooka.

Książki Maya, których fabuła rozgrywa się w Ameryce Południowej to „Nad Rio de La Plata”, „W Kordylierach” oraz „Testament Inków”. „Błękitno-purpurowy Matuzalem” to zaś książka, której fabuła rozgrywa się w Chinach. Warto też zwrócić uwagę na „Karawanę niewolników”, czyli powieść afrykańską.

Książki Karola Maya na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Karola Maya we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).