Karolina Wilczyńska Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Karolina Wilczyńska Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Karolina Wilczyńska jest polską pisarką, autorką kilkunastu powieści obyczajowych, z których niejedna trafiła na listy bestsellerów. Zadebiutowała w 2006 roku pozycją zatytułowaną “Performens”, opowiadającą o tym, jak marzenia stają się rzeczywistością. Druga książka Wilczyńskiej ukazała się w roku 2011 - była to “Ta druga”, opisująca relacje między synową a teściową. Wśród znanych tytułów autorstwa Karoliny Wilczyńskiej wymienić można także książki zawarte w serii “Stacja Jagodno”. Każdy tom to inna historia o bohaterach starających się tak ułożyć sobie życie oraz międzyludzkie relacje, by osiągnąć upragnione szczęście.

Karolina Wilczyńska urodziła się 28 sierpnia 1973 roku w Kielcach. Ukończyła studia z zakresu bankowości, finansów i zarządzania na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W swoim życiu imała się wielu zajęć - była sekretarką, dziennikarką, recepcjonistką, redaktorką, terapeutką, a także wykładowcą akademickim. Jak sama o sobie pisze, jest zodiakalną Panną oraz numerologiczną jedenastką, co sprawia, że wciąż toczy się w niej wewnętrzna walka pomiędzy uporządkowanym, racjonalnym spojrzeniem na świat a marzycielskim i idealistycznym podejściem do rzeczywistości. Pomimo wielu zajęć wciąż znajduje wolne chwile, w których czyta, haftuje obrazy, robi długie swetry na drutach lub szydełku, a także zajmuje się decoupagem. Wilczyńska od 2009 roku jest prezeską założonej przez siebie fundacji “Efekt motyla”, skupiającej się przede wszystkim na aktywizacji osób bezrobotnych oraz biernych zawodowo, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. W 2013 roku autorka została ambasadorką ogólnopolskiej akcji społecznej “Książka jest kobietą”, która promowała czytelnictwo. Oprócz pracy w fundacji oraz pisania, Karolina Wilczyńska prowadzi także wykłady z komunikacji interpersonalnej.

Debiutancki “Performens” Karoliny Wiczyńskiej

Wydany po raz pierwszy w 2006 roku “Performens” opowiada historię trzydziestokilkuletniej Nadii, która zrezygnowała z życia w dużym mieście, by znaleźć wytchnienie na wsi. Spełniona bizneswoman, stojąca na czele wielkiej korporacji, jest zmęczona pogonią za sukcesem. Kupuje malowniczy domek o nazwie “Rozstaje” i postanawia radykalnie zmienić swoje życie. Jednak zamiast spokoju nowe otoczenie stawia przed kobietą nieznane jej dotąd wyzwania. “Performens” nie jest jednak tylko historią o nowym życiu poza miastem - to także opowieść o determinacji w dążeniu do realizacji swoich marzeń, a także zderzeniu wyobrażeń z rzeczywistością.

Seria “Stacja Jagodno”

Wydana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona seria obyczajowych książek “Stacja Jagodno” podbiła serca wielu czytelniczek. Wilczyńska opowiada w niej historie mieszkańców niedużej, lecz uroczej miejscowości w Górach Świętokrzyskich. Tam czas płynie inaczej, a ludzie wydają się bardziej szczęśliwi. Niestety, to tylko pozory. W Jagodnie wiele jest napięcia pomiędzy młodością a starością, tradycją a nowoczesnością. Cykl otwiera “Zaplątana miłość” - historia Tamary, która otrzymuje zlecenie, by zorganizować kampanię wyborczą dla kandydata na wójta gminy. Kobieta samotnie wychowuje córkę Marysię, starając się zastąpić jej nieobecnego ojca. Od lat jest zdana tylko na siebie, także finansowo. Od kilku lat zajmuje się public relations i choć praca momentami nie należy do łatwych, Tamara znosi to wszystko ze spokojem. Kiedy otrzymuje zlecenie organizacji kampanii wyborczej w Jagodnie, wydaje się być to idealną okazją do pracy w miejscu przesyconym naturą i spokojem. Jednak to właśnie tu, w tej małej miejscowości, zostaje oskarżona o zaniedbywanie swojej rodziny. W dodatku nastoletnia Marysia zaczyna sprawiać coraz więcej kłopotów.

Jak dotychczas wydanych zostało jedenaście tomów cyklu “Stacja Jagodno”, opowiadających o różnych związanych z tą niedużą miejscowością osobach. Te pogodne historie o szukaniu miłości oraz własnego miejsca na świecie znajdziecie na Woblinku w formie ebooka.

Cykl powieści romantycznych Karoliny Wilczyńskiej - “Rok na kwiatowej”

Karolina Wilczyńska jest także autorką cyklu powieści romantycznych “Rok na kwiatowej”, który skupia się on na perypetiach mieszkanek bloku przy ulicy Kwiatowej. Rozpoczyna go wydany w 2017 roku tom “Wędrowne ptaki”, opowiadający historię Malwiny. Kobieta po śmierci ojca jest niesamowicie samotna, a do tego musi zmierzyć się z wieloma sprawami życia codziennego, z których niejedna stanowi dla niej spory kłopot. Mimo trudności, różne przejścia pomagają jej jednak także poznać samą siebie oraz bardziej docenić tych, którzy są obok niej i nigdy nie przestają jej wspierać. W kolejnych tomach poznajemy inne kobiety, które prowadzą czytelniczki i czytelników przez piękny, choć często trudny, a także nieprzewidywalny świat. Na chwilę obecną na cykl “Rok na Kwiatowej” składa się sześć książek, wydanych przez Wydawnictwo Czwarta Strona. Są to: “Wędrowne ptaki”, “Zamarznięte serca”, “Dotyk słońca”, “Owoce miłości”, “Zapach bzu” oraz “Kwitnące lilie”. Wszystkie te tytuły znajdziecie w ebookach na Woblinku - nie ma konieczności czytać ich w kolejności chronologicznej, warto jednak przeczytać je wszystkie!

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).