Katarzyna Kobylarczyk Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Katarzyna Kobylarczyk Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Katarzyna Kobylarczyk urodziła się w 1980 roku. To polska dziennikarka, reportażystka, autorka książek „Pył z landrynek”, „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”, „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”, „W tym sęk”, „Wejdź na szlak”, „Wielki wybuch 1914-1918”, „Był sobie czas”, „Wszystko płynie”. Kobylarczyk pisała m.in. dla „Dziennika Polskiego”, „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „National Geographic” i „Travelera”. Współpracowała z Małopolskim Instytutem Kultury. W tym czasie publikowała książki w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Narodowego. W 2020 roku otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Oprócz tego dziennikarka jest laureatką nagród Zielonej Gruszki i „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Z urodzenia i zamiłowania Kobylarczyk jest nowohucianką. Dziennikarka specjalizuje się w pisaniu na temat historii Nowej Huty, feminizmu oraz Hiszpanii.

Kobylarczyk debiutowała w 2009 roku książką „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”. W ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego napisała pięć książek: „W tym sęk” (2012), „Wejdź na szlak” (2012), „Wielki wybuch” (2014), „Był sobie czas” (2015), „Wszystko płynie” (2016).

„Pył z landrynek”

W 2013 roku ukazała się pierwsza książka Katarzyny Kobylarczyk pod szyldem Wydawnictwa Czarne. „Pył z landrynek” to opowieść o Hiszpanii, kraju, który dla wielu Polaków kojarzy się przede wszystkim z rozgrywkami piłkarskimi, corridą i imprezowymi wyspami. Kobylarczyk pokazuje bardziej tajemniczą, momentami mistyczną twarz kraju, w którym wieje tramontana, wiatr z opowiadania Gabriela Garcii Márqueza, gdzie panuje wiele starodawnych obyczajów i rytuałów. Kobylarczyk pisze m.in. o tradycjach wielkopiątkowych, czarownicach, bandytach, rzeźnikach, królach i tancerzach. „Pył z landrynek” jest owocem trzyletniego pobytu autorki w Hiszpanii, jej podróży, odkryć oraz uczestnictwa w licznych iberyjskich fiestach.

„Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”

Krokiem milowym w karierze reporterskiej Kobylarczyk była wstrząsająca książka „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Reportażystka podąża śladami rodzin, które szukają grobów swoich bliskich wymordowanych w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Dopiero osiemdziesiąt lat po wojnie i blisko ćwierć wieku po śmierci generała Franco rodziny odważyły się podjąć działania w celu odnalezienia nieoznakowanych mogił ofiar. Szukają ich w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach, w płytkich zbiorowych grobach. Jak podają statystyki – na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat różne fundacje i organizacje pozarządowe doszukały się siedmiuset czterdziestu anonimowych mogił. W tym czasie ekshumowano blisko dziesięć tysięcy cywilów zamordowanych przez nacjonalistów. Mogiły są rozsiane po całym kraju. „Strup” to pouczająca historia o tym, jak manipulacje władzy miały doprowadzić do zapomnienia o zbrodniach rządów Franco. Upiory przeszłości ciągle wracają.

„Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”

Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy” to najnowsza książka Katarzyny Kobylarczyk. Tym reportażem autorka zatoczyła krąg w swojej twórczości, bowiem od pisania o Nowej Hucie zaczynała swoją karierę literacką. Autorka skupia się na kobietach, które współtworzyły, pracowały i udzielały się społecznie w Nowej Hucie. Kobylarczyk szuka odpowiedzi na to, jak to robotnicze miasto, tworzone w latach 50. XX wieku nieopodal Krakowa, zdominowała męska narracja i symbolika. Nowa Huta z założenia była „kobietą”, nazywano je perłą i siostrą Magnitogorska. A jednak jej symbolem stał się półnagi murarz, mężczyzna. Historia zapomniała o murarkach, artystkach, architektkach i przodowniczkach pracy, które włożyły nie mniej pracy w budowanie Nowej Huty niż mężczyźni. W książce pojawiają się takie postaci jak Zofia Włodek, Marta Ingarden, Jadwiga Beaupré, Krystyna Skuszanka czy Wiesława Ciesielska.

Książki Katarzyny Kobylarczyk na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Katarzyny Kobylarczyk w formacie ebooka i książki papierowej.