Katarzyna Puzyńska Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Katarzyna Puzyńska Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Katarzyna Puzyńska to jedna z najpopularniejszych polskich autorek powieści kryminalnych młodego pokolenia. Swoją pozycję zdobyła i ugruntowała kryminalną sagą o Lipowie, w której łączy klasyczny kryminał z powieścią obyczajową o rozbudowanym wątku psychologicznym. Książki Puzyńskiej porównywane są do prozy Agathy Christie i Camilli Läckberg. Autorka z wykształcenia jest psychologiem ‒ przed rozpoczęciem kariery pisarskiej pracowała jako nauczycielka akademicka na wydziale psychologii. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane do ponad dwudziestu krajów.

Katarzyna Puzyńska aktywnie utrzymuje kontakt ze swoimi czytelnikami, przede wszystkim przez social media. W wolnych chwilach biega i opiekuje się swoimi zwierzętami. Lubi Skandynawię i Hiszpanię, a jej ulubioną muzyką jest punk i metal.

Bestsellerowa saga kryminalna o Lipowie

Katarzyna Puzyńska zadebiutowała w 2014 roku powieścią „Motylek”, która otwiera jej cykl kryminalny. W pewien mroźny poranek na mazurskiej wsi znalezione zostaje ciało zakonnicy. Początkowo wydaje się, że jej śmierć była wynikiem potrącenia przez samochód, szybko okazuje się jednak, że zabójca upozorował wypadek. Niedługo później ginie kolejna osoba, a policja zaczyna wyścig z czasem. Trzeba odnaleźć mordercę, nim będzie za późno. W toku śledztwa na jaw wychodzą mroczne tajemnice z przeszłości zakonnicy. W serii ukazało się trzynaście powieści: „Motylek”, „Więcej czerwieni”, „Trzydziesta pierwsza”, „Z jednym wyjątkiem”, „Utopce”, „Łaskun”, „Dom czwarty”, „Czarne narcyzy”, „Nora”, „Rodzanice”, „Pokrzyk”, „Śreżoga” oraz „Martwiec”.

W ostatniej książce z cyklu Puzyńskiej aspirant Daniel Podgórski staje przed zadaniem rozwikłania dwóch – zagadkowych i prawdopodobnie związanych ze sobą – spraw kryminalnych. W pierwszej z nich aspirant będzie musiał zmierzyć się z zaginięciem lokalnego autobusu wraz z wszystkimi pasażerami i kierowcą. Druga dotyczy pochowanej żywcem dziewczyny. Dodatkowo koleżanka Podgórskiego, podinspektor Sikora, wydaje się być do niego wyjątkowo wrogo nastawiona.

Akcja sagi kryminalnej rozgrywa się w fikcyjnej wsi Lipowo położonej w pobliżu Brodnicy. Nazwa ta powstała z połączenia dwóch sąsiednich miejscowości, Lipowca i Pokrzydowa. Ta ostatnia wieś była pierwowzorem fikcyjnego Lipowa. W swoich powieściach autorka w idealnie wyważonych proporcjach łączy trzymający w napięciu kryminał z powieścią obyczajową. Ważnym tłem każdej zagadki kryminalnej jest dobrze napisany wątek społeczny i psychologiczny.

Powieści kryminalne składające się na sagę o Lipowie ukazały się nie tylko w postaci książek papierowych, ale także jako ebooki oraz audiobooki.

Książki non-fiction Katarzyny Puzyńskiej

Oprócz powieści kryminalnych Katarzyna Puzyńska pisze również książki non-fiction. Pomysł na nie narodził się w następstwie wielu rozmów, jakie pisarka odbyła z policjantami w czasie pracy nad sagą o Lipowie. Uzmysłowiła sobie wtedy, jak mało cywile wiedzą o pracy w policji. Autorka przeprowadziła cykl wywiadów z policjantami, czego efektem jest seria „Policjanci”. Dotychczas w tym cyklu ukazały się następujące tytuły: „Policjanci. Ulica” (2018), „Policjanci. Bez munduru” (2019) oraz „Policjanci. W boju” (2020). W pierwszej części Puzyńska przedstawia rozmowy z policjantami z wydziału ruchu drogowego, ogniw patrolowo-interwencyjnych oraz oddziałów prewencji. W drugiej części sekrety swojej pracy zdradzają funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, dochodzeniowi i operacyjni wydziałów kryminalnych, a także medyk sądowy i policyjny psycholog. W ostatniej jak dotąd części czytelnicy poznają bliżej pracę policyjnych antyterrorystów.

W dowód uznania dla pracy funkcjonariuszy, którzy polegli na służbie, autorka połowę honorarium za sprzedaż książek z serii przekazuje na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Akcja #niebieskim

W ramach dalszego wsparcia Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach Katarzyna Puzyńska wraz z wydawcą swoich książek, Prószyński Media, zorganizowali akcję charytatywną. Cały jej dochód zasilił konto Fundacji. Na aukcjach można było znaleźć wiele wyjątkowych przedmiotów od Policji, czytelników, a także od samej autorki. Logo Tytusa jako policjanta narysował Papcio Chmiel.

Opowiem ci o zbrodni

„Opowiem ci o zbrodni” to projekt, w którym topowi polscy autorzy kryminałów napisali antologię opowiadań opartych na prawdziwych zbrodniach popełnionych w ciągu ostatnich lat. Jedną z autorek zaproszonych do udziału w projekcie jest Katarzyna Puzyńska. W ramach „Opowiem ci o zbrodni” został również wyemitowany program telewizyjny na stacji Crime+ Investigation. Dotychczas w projekcie wzięli udział Katarzyna Bonda, Joanna Opiat-Bojarska, Marta Guzowska, Max Czornyj, Wojciech Chmielarz, Małgorzata i Michał Kuźmińscy oraz Igor Brejdygant.

Chąśba

Na początku listopada 2021 roku ukaże się najnowsza powieść Katarzyny Puzyńskiej pt. „Chąśba”. Tym razem autorka postanowiła zaprezentować czytelnikom powieść z gatunku fantastyki. Trójka głównych bohaterów – zrzędliwy starzec z drewnianą nogą, pyskata i pewna siebie dziewczyna oraz chłopak o ambiwalentnym stosunku do przygód – będą musieli zjednoczyć siły w walce o wspólną sprawę.

Z pewnej świątyni wykradziono tarczę powierzoną mieszkańcom przez temperamentnego boga wojny i wiosny. Wiosenna równonoc zbliża się wielkimi krokami i na odnalezienie zguby zostało tylko kilka dni. Dodatkowo w okolicy odnalezione zostało ciało kobiety. Najprawdopodobniej została zamordowana. Czy jej śmierć ma jakiś związek z nagłym wyjazdem i zagadkową obietnicą, której złożenie wymusiła na mężu?

Jeśli lubicie trzymające w napięciu kryminały połączone z dobrze napisaną powieścią obyczajową, koniecznie sięgnijcie po twórczość Katarzyny Puzyńskiej! Na Woblink.com znajdziecie jej książki także jako ebooki i audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).