Katarzyna Puzyńska Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Opowiem ci o zbrodni. , Ebook | Michał Kuźmiński, Marta Guzowska, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Małgorzata FUgiel-Kuźmińska, Igor Brejdygant

    Czołowi polscy autorzy kryminałów analizowali głośne sprawy, opierając się na nagich faktach z policyjnych i sądowych akt. Tu nie ma kluczenia – jest za to próba odpowiedzi na pytanie: co popycha człowieka do popełnienia zbrodni? Każdy z autorów przeanalizował okoliczności towarzyszące przestępstwom – rozmawiając z profilerami, patologami, psychologami, specjalistami kryminologami czy analizując akta – i opisał wybraną historię.„Opowiem ci o zbrodni” to jednocześnie książka ...

    Promocja
    okładka Policjanci. W boju, Książka | Katarzyna Puzyńska

    Granaty, karabiny, broń krótka, desanty ze śmigłowca, szturmowanie budynków. Policyjnym antyterrorystom zlecane jest zatrzymywanie najgroźniejszych i najbardziej okrutnych przestępców. Strzelaniny, wojny gangów, zamachy, odbijanie zakładników to ich żywioł. Codzienne mordercze treningi przygotowują ich do tego, żeby stawić czoło najgorszemu. Tymczasem w domu czeka żona. Pełna niepokoju, bo przecież mąż może nie wrócić z akcji. Jak swoją służbę widzą policjanci? Jak postrzegaj...

    Promocja
    okładka Opowiem ci o zbrodni. , Ebook | Michał Kuźmiński, Joanna Opiat-Bojarska, Marta Guzowska, Katarzyna Puzyńska, Małgorzata FUgiel-Kuźmińska, Igor Brejdygant, Max Czornyj, Michał Fajbusiewicz

    Najgłośniejsze polskie „pióra kryminalne” i mroczne historie, które wydarzyły się naprawdę. Kontynuacja bardzo dobrze przyjętej książki "Opowiem Ci o zbrodni" towarzyszącej programowi emitowanemu w telewizji Crime+Investigation.To kontynuacja bardzo dobrze przyjętej książki "Opowiem Ci o zbrodni" towarzyszącej programowi emitowanemu w telewizji Crime+Investigation Polsat. W drugiej odsłonie ponownie pojawiają się najgłośniejsze polskie „pióra kryminalne” i mroc...

    Promocja
    okładka Policjanci. Bez munduru, Książka | Katarzyna Puzyńska

    Najpoważniejsze przestępstwa i najbrutalniejsze zbrodnie to ich codzienność. Funkcjonariusze operacyjni i dochodzeniowi wydziałów kryminalnych oraz Centralnego Biura Śledczego Policji, technik kryminalistyki, medyk sądowy i psycholog policyjny zdradzają swoje sekrety. Zabójstwa, rozboje, zorganizowane grupy przestępcze, terroryzm, narkotyki, sekcje zwłok to tylko część tego, z czym muszą się mierzyć. Jakie konsekwencje ma praca na pełnej adrenalinie? Ile prawdy jest w stereot...

    Promocja
    okładka Policjanci Ulica Pierwsi na miejscu, najbliżej ludzi, krwi i okrucieństwa, Książka | Katarzyna Puzyńska

    Prawdziwy świat przestępstw i zbrodni bez cenzury. Po raz pierwszy tak szczerze o policjantach z ulicy! Kim tak naprawdę są? Brutalami w starciu z ofiarą czy najbardziej wszechstronnymi funkcjonariuszami w Polskiej Policji? Pierwsi na miejscu zbrodni, oko w oko z agresją, bezradnością, śmiercią. Widzą więcej, choć jadąc na wezwanie – nie wiedzą nic. To od szybkości i słuszności ich decyzji zależy dalsze postępowanie. Katarzyna Puzyńska - psycholog i autorka bestsellerowej s...

Katarzyna Puzyńska Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Katarzyna Puzyńska to jedna z najpopularniejszych polskich autorek powieści kryminalnych młodego pokolenia. Swoją pozycję zdobyła i ugruntowała kryminalną sagą o Lipowie, w której łączy klasyczny kryminał z powieścią obyczajową o rozbudowanym wątku psychologicznym. Książki Puzyńskiej porównywane są do prozy Agathy Christie i Camilli Läckberg. Autorka z wykształcenia jest psychologiem ‒ przed rozpoczęciem kariery pisarskiej pracowała jako nauczycielka akademicka na wydziale psychologii. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane do ponad dwudziestu krajów.

Katarzyna Puzyńska aktywnie utrzymuje kontakt ze swoimi czytelnikami, przede wszystkim przez social media. W wolnych chwilach biega i opiekuje się swoimi zwierzętami. Lubi Skandynawię i Hiszpanię, a jej ulubioną muzyką jest punk i metal.

Bestsellerowa saga kryminalna o Lipowie

Katarzyna Puzyńska zadebiutowała w 2014 roku powieścią „Motylek”, która otwiera jej cykl kryminalny. W pewien mroźny poranek na mazurskiej wsi znalezione zostaje ciało zakonnicy. Początkowo wydaje się, że jej śmierć była wynikiem potrącenia przez samochód, szybko okazuje się jednak, że zabójca upozorował wypadek. Niedługo później ginie kolejna osoba, a policja zaczyna wyścig z czasem. Trzeba odnaleźć mordercę, nim będzie za późno. W toku śledztwa na jaw wychodzą mroczne tajemnice z przeszłości zakonnicy. W serii ukazało się trzynaście powieści: „Motylek”, „Więcej czerwieni”, „Trzydziesta pierwsza”, „Z jednym wyjątkiem”, „Utopce”, „Łaskun”, „Dom czwarty”, „Czarne narcyzy”, „Nora”, „Rodzanice”, „Pokrzyk”, „Śreżoga” oraz „Martwiec”.

W ostatniej książce z cyklu Puzyńskiej aspirant Daniel Podgórski staje przed zadaniem rozwikłania dwóch – zagadkowych i prawdopodobnie związanych ze sobą – spraw kryminalnych. W pierwszej z nich aspirant będzie musiał zmierzyć się z zaginięciem lokalnego autobusu wraz z wszystkimi pasażerami i kierowcą. Druga dotyczy pochowanej żywcem dziewczyny. Dodatkowo koleżanka Podgórskiego, podinspektor Sikora, wydaje się być do niego wyjątkowo wrogo nastawiona.

Akcja sagi kryminalnej rozgrywa się w fikcyjnej wsi Lipowo położonej w pobliżu Brodnicy. Nazwa ta powstała z połączenia dwóch sąsiednich miejscowości, Lipowca i Pokrzydowa. Ta ostatnia wieś była pierwowzorem fikcyjnego Lipowa. W swoich powieściach autorka w idealnie wyważonych proporcjach łączy trzymający w napięciu kryminał z powieścią obyczajową. Ważnym tłem każdej zagadki kryminalnej jest dobrze napisany wątek społeczny i psychologiczny.

Powieści kryminalne składające się na sagę o Lipowie ukazały się nie tylko w postaci książek papierowych, ale także jako ebooki oraz audiobooki.

Książki non-fiction Katarzyny Puzyńskiej

Oprócz powieści kryminalnych Katarzyna Puzyńska pisze również książki non-fiction. Pomysł na nie narodził się w następstwie wielu rozmów, jakie pisarka odbyła z policjantami w czasie pracy nad sagą o Lipowie. Uzmysłowiła sobie wtedy, jak mało cywile wiedzą o pracy w policji. Autorka przeprowadziła cykl wywiadów z policjantami, czego efektem jest seria „Policjanci”. Dotychczas w tym cyklu ukazały się następujące tytuły: „Policjanci. Ulica” (2018), „Policjanci. Bez munduru” (2019) oraz „Policjanci. W boju” (2020). W pierwszej części Puzyńska przedstawia rozmowy z policjantami z wydziału ruchu drogowego, ogniw patrolowo-interwencyjnych oraz oddziałów prewencji. W drugiej części sekrety swojej pracy zdradzają funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, dochodzeniowi i operacyjni wydziałów kryminalnych, a także medyk sądowy i policyjny psycholog. W ostatniej jak dotąd części czytelnicy poznają bliżej pracę policyjnych antyterrorystów.

W dowód uznania dla pracy funkcjonariuszy, którzy polegli na służbie, autorka połowę honorarium za sprzedaż książek z serii przekazuje na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Akcja #niebieskim

W ramach dalszego wsparcia Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach Katarzyna Puzyńska wraz z wydawcą swoich książek, Prószyński Media, zorganizowali akcję charytatywną. Cały jej dochód zasilił konto Fundacji. Na aukcjach można było znaleźć wiele wyjątkowych przedmiotów od Policji, czytelników, a także od samej autorki. Logo Tytusa jako policjanta narysował Papcio Chmiel.

Opowiem ci o zbrodni

„Opowiem ci o zbrodni” to projekt, w którym topowi polscy autorzy kryminałów napisali antologię opowiadań opartych na prawdziwych zbrodniach popełnionych w ciągu ostatnich lat. Jedną z autorek zaproszonych do udziału w projekcie jest Katarzyna Puzyńska. W ramach „Opowiem ci o zbrodni” został również wyemitowany program telewizyjny na stacji Crime+ Investigation. Dotychczas w projekcie wzięli udział Katarzyna Bonda, Joanna Opiat-Bojarska, Marta Guzowska, Max Czornyj, Wojciech Chmielarz, Małgorzata i Michał Kuźmińscy oraz Igor Brejdygant.

Chąśba

Na początku listopada 2021 roku ukaże się najnowsza powieść Katarzyny Puzyńskiej pt. „Chąśba”. Tym razem autorka postanowiła zaprezentować czytelnikom powieść z gatunku fantastyki. Trójka głównych bohaterów – zrzędliwy starzec z drewnianą nogą, pyskata i pewna siebie dziewczyna oraz chłopak o ambiwalentnym stosunku do przygód – będą musieli zjednoczyć siły w walce o wspólną sprawę.

Z pewnej świątyni wykradziono tarczę powierzoną mieszkańcom przez temperamentnego boga wojny i wiosny. Wiosenna równonoc zbliża się wielkimi krokami i na odnalezienie zguby zostało tylko kilka dni. Dodatkowo w okolicy odnalezione zostało ciało kobiety. Najprawdopodobniej została zamordowana. Czy jej śmierć ma jakiś związek z nagłym wyjazdem i zagadkową obietnicą, której złożenie wymusiła na mężu?

Jeśli lubicie trzymające w napięciu kryminały połączone z dobrze napisaną powieścią obyczajową, koniecznie sięgnijcie po twórczość Katarzyny Puzyńskiej! Na Woblink.com znajdziecie jej książki także jako ebooki i audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!