Katarzyna Ryrych Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Katarzyna Ryrych Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Katarzyna Ryrych urodziła się w 1959 roku. To polska pisarka, poetka, nauczycielka i malarka. Jest autorką kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży. Ryrych debiutowała jako poetka. Jej pierwszy tomik wierszy pt. „Zapiski pewnej hipiski” ukazały się w 1981 roku. Jej kolejne wiersze zostały zebrane w tomiku „Piosenki szalonej” oraz zbiorze twórczości hippisowskiej pt „Życie w drodze”.

Publikowała swoje wiersze również w zbiorach Związku Literatów Polskich. W swojej karierze pisała również wiersze z podróży. Wśród nich warto wymienić utwory napisane pod wpływem podróży na Bałkany, które ukazały się w piśmie „Krasnogruda” wydawanym przez Fundację Pogranicze.

Książki dla dzieci w dorobku Katarzyny Ryrych

Większość dorobku literackiego Katarzyny Ryrych stanowią natomiast książki dziecięce. Otrzymała za nie wiele prestiżowych nominacji, nagród i wyróżnień.

Ryrych była nominowana m.in. do „Książki roku” polskiej sekcji IBBY za „Siedem sowich piór”. Przedstawiony w książeczce Wojtek ma skłonność do siniaków. Nazywają go Maślakiem, a chłopak na razie mieszka w szpitalu. Na miejscu ma kolegów, z którymi się rozumie, jednak na większość zadawanych przez niego pytań, nie potrafią odpowiedzieć. Wieczorami chłopak wymyka się ze szpitalnej sali i wraz z dziadkiem odbywają dalekie podróże, podczas których chłopak wiele się dowiaduje. Ponadto Wojtek przyjaźni się z wolontariuszami, doktorem Bartkiem, znajomym stróżem z parku oraz jego wnuczką. Ci ludzie sprawiają, że Wojtek czuje się lepiej i nie traci nadziei na uzdrowienie. „Siedem sowich piór” to opowieść dla starszych dzieci, która może być znakomitym pretekstem do rozmowy na trudne, często bolesne i smutne tematy. Jednocześnie to opowieść pełna pozytywnych emocji i nadziei na lepsze dni.

W 2011 roku otrzymała pierwszą nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren za „Wyspę mojej siostry”. Główną bohaterką książki jest Pippi, która żyje na samotnej wyspie, ale jakby w innym świecie... Na ląd wprowadza nas młodsza siostra Pippi – Marysia. Dzięki jej wrażliwości czytelnicy mogą odkryć i poznać tajemnice problemów niepełnosprawności siostry. Autorka uświadamia młodych czytelników, że każdy człowiek jest osobną wyspą i choć czasem bardzo się różnimy, to każdy ma prawo do normalnego i godnego życia oraz szacunku.

Drugi raz w tym konkursie wyróżniono książkę „Łopianowe pole. Tym razem bohaterowie książki, dzieci ze zwykłego podwórka, są świadkami niesamowitych, niecodziennych wydarzeń. Jedna osoba zmienia się w żabę, w skarpetkach pojawiają się czarne dziury, a tajemniczy mężczyzna przechadza się z burzową chmurą na sznurku. Dzieciaki zaczynają podejrzewać, że za wszystkim stoi starsza pani i jej czarny kot.

W 2015 roku Katarzyn Ryrych otrzymała honorowe wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY za książkę „Król”. To opowieść o chłopcu, który trafia do lokalu zastępczego w odrapanym dwupiętrowym bloku. To konsekwencja nieodpowiedzialnych decyzji biznesowych jego ojca, który doprowadza firmę do bankructwa i traci dom. W przeciwieństwie do matki Patryk szybko dostosowuje się do życia w „Brooklynie”. Chłopak zapomina o niedawnych luksusach i znajomych, którzy zniknęli wraz z pieniędzmi taty. Patryk poznaje Celestyna, bezdomnego, który zostaje jego miejscowym mentorem i przewodnikiem. „Król” to pokrzepiająca i pełna mądrości książka o sile przyjaźni i wartości tego, co ma się w sobie w przeciwieństwie do pieniędzy, które w każdej chwili mogą się skończyć.

Dwa lata później jej książka Katarzyny Ryrych pt. „Koniec świata nr 13” otrzymała nominację do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Bohaterką książki jest dwunastoletnia Sabina, która żałuje, że nie mieszka w bloku jak wszyscy, a jej tata nie jest elektrykiem. Dziewczyna mieszka w kamienicy na Końcu świata numer 13 w absolutnie wyjątkowym domu. W mieszkaniu pachnie sztuką i awangardą. To przystań dla znajomych artystów, dobrej muzyki i kolorowych zwierząt. Sabina powolutku zaczyna sobie uświadamiać, że artystyczna rodzina to najlepsze, co mogło ją w życiu spotkać. Na dodatek dziewczyna zaczyna czuć, że idzie nowe – niektórzy nazywają to dorastaniem, a inni dojrzewaniem.

Książki Katarzyny Ryrych w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Katarzyny Ryrych we wszystkich formatach. Do kupienia są następujące tytuły – „Tylko dla twoich oczu”, „Jasne dni, ciemne dni”, „Skrzydłak”, „Życie motyli”, „Wyżej niż wysoko”, „Koniec świata nr 13”, „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”, „Mała Jerzego”, „Zyg-zyg marchewka”, „Król”, „Pepa w raju”, „Łopianowe pole”, „Bajdy Bajbary”, „Tercet powitalny”, „Siedem sowich piór”, „Hodowla”, „Trzeci etap”, „Bachor”, „Pas startowy”, „Philo. Kot w drodze”, „Wyspa mojej siostry”, „Wdowie wzgórze”, „Zginęła mi sosna”, „Lato na Rodos”, „Złociejewo” i „Denim blue”.

Co znajdziesz w kategorii: Nauki ścisłe i Medycyna

W kategorii „Nauki ścisłe / Medycyna” znajdują się pozycje z dziedziny nauk matematycznych i przyrodniczych oraz medycznych. Do nauk przyrodniczych zalicza się m.in. fizykę, chemię, biologię, astronomię oraz nauki o Ziemi, takie jak geografia czy geofizyka. W skład nauk matematycznych wchodzą informatyka, matematyka oraz sztuczna inteligencja i robotyka. Coś dla siebie znajdą tu zarówno eksperci w danej dziedzinie, jak i zupełni laicy chcący bliżej poznać otaczający ich świat. To dla nich przeznaczone są takie książki jak „Latający cyrk fizyki”, w której autor Jearl Walker podaje przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty, a następnie wyjaśnia je na podstawie pojęć i praw fizyki, „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona, którzy za pomocą zabawnych rysunków, infografik i humorystycznych wyjaśnień przedstawiają szereg pytań wciąż wprawiających naukowców w zakłopotanie, „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na intrygujące i poszerzające horyzonty pytania na temat natury przestrzeni i czasu oraz naszego miejsca we wszechświecie. Miłośnicy przyrody odnajdą tu trzy książki belgijskiego dramaturga i poety Maurice'a Maeterlincka – „Życie pszczół”, czyli prozę łączącą świat pszczelarski z nauką, filozofią i poezją, „Życie mrówek” oddające hołd niezwykle głębokiemu i gorącemu poczuciu macierzyństwa u mrówek, a także „Inteligencję kwiatów”, w której autor zwraca uwagę na najmniejsze elementy świata przyrody. Dla zainteresowanych medycyną serwis Woblink.com oferuje m.in. książkę „Leczenie bólu” Łukasza Wordliczka i Jana Dobrogowskiego, w której można poczytać o mechanizmach powstawania bólu, jego charakterze i rodzajach w różnych zespołach chorobowych, farmakologii oraz najnowszych metodach uśmierzania bólu, czy też publikacje z cyklu „Zioła w medycynie”, które są doskonałymi przewodnikami po terapiach uzupełniających.