Kenneth Grahame Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Kenneth Grahame Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Kenneth Grahame to szkocki pisarz i ekonomista znany przede wszystkim z jednej z pozycji klasyki literatury dziecięcej, baśni „O czym szumią wierzby”. Przygody Ropucha A. Milne’a zostały zaadaptowane na scenę oraz ekran, w tym jako seriale telewizyjne oraz filmy Walta Disney’a. Pełne charakterystycznego humoru historie do dziś podbijają serca czytelniczek i czytelników na całym świecie.

Kenneth Grahame – życiorys

Kenneth Grahame urodził się 8 marca 1959 roku w Edynburgu. Jego ojciec, adwokat, został mianowany zastępcą szeryfa w Argyllshire, kiedy Kenneth miał niewiele ponad rok. Kiedy skończył pięć lat, jego matka zmarła na szkarlatynę, a mający problemy z alkoholem ojciec przydzielił opiekę nad dziećmi (Kennethem, Williamem, Helen oraz Rolandem) ich babci ze strony matki, Ingles. Rodzeństwo mieszkało w przestronnym, choć nieco zrujnowanym domu zwanym The Mount (Góra). Ich wuj David był wikarym w lokalnym kościele i chętnie zabierał je na wycieczki łódką. Biograf Grahame’a, Peter Green, uważa, że ta atmosfera lat dziecięcych znacząco przyczyniła się do kształtu, jaki przybrały później „O czym szumią wierzby”.

Kenneth Grahame był bardzo dobrym uczniem St Edward’s School w Oksfordzie. Chciał studiować na tamtejszym uniwersytecie, ale nie mógł ze względu na koszty nauki. Zamiast tego wyjechał do pracy w Banku Anglii (1879) i tam stopniowo awansował w hierarchii, aż do przejścia na emeryturę jako sekretarz w 1908 roku (powodem był najprawdopodobniej zły stan zdrowia).

W 1899 roku Kenneth Grahame poślubił Elspeth Thomson. Para miała jednego syna, chłopca o imieniu Alastair, który urodził się niewidomy na jedno oko i którego krótkie życie naznaczone było licznymi problemami zdrowotnymi. Kiedy Grahame przeszedł na emeryturę, rodzina przeniosła się do domu jego dzieciństwa w Cookham, gdzie Kenneth zaczął tworzyć bajki na dobranoc i opowiadał je Alastairowi. Chłopak tuż przed swoimi dwudziestymi urodzinami rzucił się na tory kolejowe w trakcie studiów na Uniwersytecie Oksfordzkim. Sam Kenneth Grahame zmarł w Pangbourne w Berkshire 6 lipca 1932 roku.

„O czym szumią wierzby” Grahama w księgarni internetowej Woblink

Niewątpliwie najbardziej znanym dziełem autorstwa Kennetha Grahama jest baśńO czym szumią wierzby”. Jej fabuła skupia się na przygodach antropomorficznych zwierząt: Kreta, Szczura, Ropucha, Borsuka i Wydry, których cechy charakteru, wady i zalety są odbiciem ich ludzkich odpowiedników. Zaprzyjaźnione ze sobą żyją razem pomimo różnic. Ich wrogami są tchórze, kuny i łasice. Na Woblink znajdziecie wiele różnych polskich wydań tej historii, którą Kenneth Grahame pierwotnie opowiadał swojemu synowi na dobranoc – w formie książek papierowych, ebooków oraz audiobooków, także w wersji angielskiej. Czekają tu także inne dzieła Kennetha Grahama w oryginalnej wersji: „The Handswoman”, „The Golden Age” czy „Dream Days”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.