Klementyna Suchanow II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Klementyna Suchanow II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Klementyna Suchanow jest polską redaktorką, pisarką, tłumaczką i aktywistką polityczną związaną z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Jest twórczynią popularnej biografii Witolda Gombrowicza “Ja, Geniusz”, nad którego życiem i twórczością prowadziła badania. Za to dwutomowe dzieło nominowana była do Nagrody Nike. Suchanow zajmuje się także historią oraz literaturą Ameryki Łacińskiej. Urodzona w Kamiennej Górze, ukończyła filologię polską i hiszpańską na Uniwersytecie Wrocławskim. Suchanow uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych, specjalność kulturoznawstwo. Przez pewien czas pracowała jako redaktorka Działu Literatury w Wydawnictwie Znak. Od 2016 roku Klementyna Suchanow jest jedną z głównych członkiń tworzących Ogólnopolski Strajk Kobiet - protestuje przeciwko ograniczaniu prawa kobiet do aborcji, walczy o niezależność sądownictwa oraz wolność zgromadzeń.

“Ja, Geniusz” - Suchanow o Gombrowiczu

Dziełem, które przyniosło Klementynie Suchanow popularność w świecie literackim jest dwutomowa biografia Witolda Gombrowicza zatytułowana “Ja, Geniusz” i wydana nakładem Wydawnictwa Czarne. Zarysowuje w niej nie tylko pewne fakty z życia polskiego twórcy, ale także konteksty, w jakich przyszło mu funkcjonować. Tom pierwszy skupia się na młodości Gombrowicza - zawiłościach ziemiańskiego życia rodzinnego, historii Gombrowiczów i Kotkowskich, a także osobie samego “małego Itka”, który nie mógł odnaleźć się w tym wielkopańskim świecie. Dzięki publikacji “Pamiętnika z okresu dojrzewania” pisarz wkracza do warszawskiego środowiska literackiego, gdzie poznaje Schulza czy Witkacego, fascynuje i odpycha, nieustannie walcząc z samym sobą. Sukces wydanego w 1938 roku “Ferdydurke” tłumi wybuch wojny, przed którym to wydarzeniem Gombrowicz wyjechał do Argentyny. Jego śladami podążyła także Klementyna Suchanow, zbierając przede wszystkim w Buenos Aires kolejne ślady o życiu polskiego pisarza. Drugi tom “Ja, Geniusz” to powojenne losy Gombrowicza i jego życia przy ulicy Venezuela 615. Przez pewien czas wiedzie mu się kiepsko, kiedy jednak udaje się mu nawiązać współpracę z paryską “Kulturą”, opublikowane zostają “Ślub”, “Trans-Atlantyk” i kolejne części “Dziennika”. O Gombrowiczu znów robi się głośno, jeszcze chwilę jednak nie będzie wracał do Europy. W końcu czas nieubłaganie mija i twórca staje się starszym panem z Vence, gdzie wiedzie życie u boku młodej Rity Labrosse, z którą w końcu bierze ślub. Nękany przez astmę i choroby serca, umiera w 1969 roku, nie doczekawszy wypatrywanej przez niego Nagrody Nobla. “Ja, Geniusz” to przede wszystkim monumentalna i szczegółowa biografia jednego z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku - ale także opis fermentu kulturalnego Europy tego czasu na tle niełatwych wydarzeń historycznych.

Książki Klementyny Suchanow w księgarni internetowej Woblink

Obok obydwu tomów biografii Witolda Gombrowicza “Ja, Geniusz” na Woblink znajdziecie także inne dzieła autorstwa Klementyny Suchanow. Wśród nich czekają takie tytuły jak “To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze” czy “Argentyńskie przygody Gombrowicza”. Te i inne biografie oraz pozycje poruszające aktualne problemy społeczne dostępne są na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).