Klementyna Suchanow Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Królowa Karaibów, Książka | Klementyna Suchanow

    Klementyna Suchanow wyruszyła na Kubę, aby odnaleźć korespondencję będącą świadectwem przyjaźni łączącej poetę Virgilia Pinerę z Witoldem Gombrowiczem. Te poszukiwania pozwoliły jej dobrze poznać i przeszłość, i teraźniejszość kraju, nazywanego Perłą Karaibów. Opis rzeczywistości pełnej absurdów przeplata się tu z opowieścią o losach „czterech muszkieterów rewolucji": Fidela Castro, Ernesta Che Guevary, Camila Cienfuegosa i Hubera Matosa. Dowiemy się, jak to się stało, że prz...

Klementyna Suchanow Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Klementyna Suchanow jest polską redaktorką, pisarką, tłumaczką i aktywistką polityczną związaną z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Jest twórczynią popularnej biografii Witolda Gombrowicza “Ja, Geniusz”, nad którego życiem i twórczością prowadziła badania. Za to dwutomowe dzieło nominowana była do Nagrody Nike. Suchanow zajmuje się także historią oraz literaturą Ameryki Łacińskiej. Urodzona w Kamiennej Górze, ukończyła filologię polską i hiszpańską na Uniwersytecie Wrocławskim. Suchanow uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych, specjalność kulturoznawstwo. Przez pewien czas pracowała jako redaktorka Działu Literatury w Wydawnictwie Znak. Od 2016 roku Klementyna Suchanow jest jedną z głównych członkiń tworzących Ogólnopolski Strajk Kobiet - protestuje przeciwko ograniczaniu prawa kobiet do aborcji, walczy o niezależność sądownictwa oraz wolność zgromadzeń.

“Ja, Geniusz” - Suchanow o Gombrowiczu

Dziełem, które przyniosło Klementynie Suchanow popularność w świecie literackim jest dwutomowa biografia Witolda Gombrowicza zatytułowana “Ja, Geniusz” i wydana nakładem Wydawnictwa Czarne. Zarysowuje w niej nie tylko pewne fakty z życia polskiego twórcy, ale także konteksty, w jakich przyszło mu funkcjonować. Tom pierwszy skupia się na młodości Gombrowicza - zawiłościach ziemiańskiego życia rodzinnego, historii Gombrowiczów i Kotkowskich, a także osobie samego “małego Itka”, który nie mógł odnaleźć się w tym wielkopańskim świecie. Dzięki publikacji “Pamiętnika z okresu dojrzewania” pisarz wkracza do warszawskiego środowiska literackiego, gdzie poznaje Schulza czy Witkacego, fascynuje i odpycha, nieustannie walcząc z samym sobą. Sukces wydanego w 1938 roku “Ferdydurke” tłumi wybuch wojny, przed którym to wydarzeniem Gombrowicz wyjechał do Argentyny. Jego śladami podążyła także Klementyna Suchanow, zbierając przede wszystkim w Buenos Aires kolejne ślady o życiu polskiego pisarza. Drugi tom “Ja, Geniusz” to powojenne losy Gombrowicza i jego życia przy ulicy Venezuela 615. Przez pewien czas wiedzie mu się kiepsko, kiedy jednak udaje się mu nawiązać współpracę z paryską “Kulturą”, opublikowane zostają “Ślub”, “Trans-Atlantyk” i kolejne części “Dziennika”. O Gombrowiczu znów robi się głośno, jeszcze chwilę jednak nie będzie wracał do Europy. W końcu czas nieubłaganie mija i twórca staje się starszym panem z Vence, gdzie wiedzie życie u boku młodej Rity Labrosse, z którą w końcu bierze ślub. Nękany przez astmę i choroby serca, umiera w 1969 roku, nie doczekawszy wypatrywanej przez niego Nagrody Nobla. “Ja, Geniusz” to przede wszystkim monumentalna i szczegółowa biografia jednego z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku - ale także opis fermentu kulturalnego Europy tego czasu na tle niełatwych wydarzeń historycznych.

Książki Klementyny Suchanow w księgarni internetowej Woblink

Obok obydwu tomów biografii Witolda Gombrowicza “Ja, Geniusz” na Woblink znajdziecie także inne dzieła autorstwa Klementyny Suchanow. Wśród nich czekają takie tytuły jak “To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze” czy “Argentyńskie przygody Gombrowicza”. Te i inne biografie oraz pozycje poruszające aktualne problemy społeczne dostępne są na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.