Knut Hamsun Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Knut Hamsun Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Knut Hamsun urodził się w 1859 roku. To norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1920. Hamsun był aktywny artystycznie przez blisko 70 lat, w tym czasie napisał ponad 20 powieści, zbiorów opowiadań, sztuk teatralnych oraz tomów poezji. Na przestrzeni lat jego poglądy, sposób myślenia, a zatem i jego twórczość diametralnie się zmieniły. Hamsun był prekursorem modernistycznych tendencji w powieści psychologicznej XX wieku. W swojej twórczości wielokrotnie podejmował tematy egzystencjalne, co najlepiej odzwierciedla jego najważniejsze dzieło, czyli powieść „Głód” z 1890 roku.

Knut Hamsun wymieniany jest jako jeden z najbardziej wpływowych i nowatorskich stylistów XX wieku. Wymienia się go obok takich prozaików jak Thomas Mann, Stefan Zweig, Franz Kafka, Hermann Hesse czy Henry Miller. Wiele dzieł Hamsuna zostało zaadaptowanych na potrzeby teatru, kina i telewizji.

Kariera literacka i Nagroda Nobla Hamsuna

Pierwszym dziełem Hamsuna, które spotkało się z pozytywnym przyjęciem krytyków był „Głód” wydany w 1890 roku. Głównym bohaterem powieści jest bezimienny literat przemierzający ulice, parki, cmentarze i zaułki XIX-wiecznej Christianii. Mężczyzna nie może znaleźć stałej pracy, ciągle zalega z długami i nie ma z czego opłacić czynszu. Ponadto nie je od kilku dni i opada z sił. Jego cierpienie wzmagają duma i poczucie wstydu. Hamsun skupia się na opisaniu potwornego odczucia głodu i braku perspektyw wynikających z przeciwności losu – i tych fizycznych i tych psychicznych. Główny bohater prowadzi wciągający monolog wewnętrzny, z czego ważną część stanowią opisy urojeń, marzeń i obsesji wywołanych ogromnym głodem. To opowieść o człowieku, który jest na granicy śmierci, wegetuje i z dnia na dzień staje się coraz słabszy. Już na początku swojej kariery literackiej Hamsun pokazał, że jest niezwykle utalentowanym pisarzem. „Głód” zapoczątkował podróż autora usłaną sukcesami ścieżką, której zwieńczeniem było otrzymanie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Dwa lata później ukazała się książka „Misteria”, uważana za najwybitniejsze dzieło norweskiego pisarza. W 1894 roku swoją premierę z kolei miała powieść „Pan”. W 1917 roku ukazała się powieść „Błogosławieństwo ziemi” za którą w 1920 roku Hamsun otrzymał literackiego Nobla, stając się drugim, po Bjørnstjerne Bjørnsonie, Norwegiem z tym wyróżnieniem. Kolejnym istotnym dziełem w jego karierze była trylogia („Włóczęgi”, „August Powsinoga”, „A życie toczy się dalej”), której bohaterem był zbuntowany wobec społeczeństwa włóczęga.

Z Knutem Hamsunem wiążą się ogromne kontrowersje. Pisarza do dziś przywołuje się w kontekście oceniania twórczości artystów przez pryzmat ich poglądów i życia prywatnego. Przed wybuchem II wojny światowej i w jej trakcie, Hamsun otwarcie popierał Adolfa Hitlera i reżim nazistowski. Po wojnie był sądzony za swoje poglądy i poddany międzynarodowemu ostracyzmowi. W 1942 roku doszło do spotkania Hamsuna z Hitlerem, a Josephowi Goebbelsowi, ministrowi propagandy III Rzeszy oddał swój medal, będący częścią Nagrody Nobla. Nawet pod koniec wojny, gdy Niemcy były bliskie przegranej, Hamsun pisał artykuły pochwalne ku czci III Rzeszy. Po zakończeniu wojny pisarz usłyszał wyrok za zdradę ojczyzny, czego konsekwencją była utrata praktycznie całego majątku. Następnie Hamsun został osadzony w szpitalu psychiatrycznym gdzie, po wielu latach przerwy w pisaniu, stworzył powieść „Na zarośniętych ścieżkach”.

Zmarł 19 lutego 1952 roku.

Książki Knuta Hamsuna w księgarni internetowej Woblink

Książki Knuta Hamsuna dostępne są w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Psychologia, Społeczeństwo, Polityka

Kategoria „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” zawiera przede wszystkim pozycje, w których autorzy badają zachowania człowieka i mechanizmy, które pozwalają na zrozumienie tych zachowań, a także przedstawiają zmiany zachodzące w świadomości społecznej. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy pozycje będące poradnikami w zakresie psychologii, takie jak dwa najpopularniejsze skandynawskie poradniki ostatnich lat napisane przez Thomasa Eriksona: „Otoczeni przez idiotów” oraz „Otoczeni przez psychopatów”. Pierwszy z nich uczy identyfikować cztery różne typy osobowości i na tej podstawie lepiej rozumieć i współpracować z ludźmi, drugi pokazuje, jak radzić sobie z psychopatami, których jest wśród nas więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Wśród oferowanych przez serwis Woblink.com pozycji znajduje się wiele książek przeznaczonych dla rodziców, pomagających w wychowaniu i komunikacji z dziećmi, np. „Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być” Elaine Mazlish i Adele Faber czy „Ty, Twoje dziecko i szkoła” Kena Robinsona. Coś dla siebie znajdą tu też czytelnicy szukający kontrowersji, lubiący tematy uznane przez społeczeństwo za tabu. Zainteresować ich może „Żałując macierzyństwa” Orny Donath, czyli dzieło będące efektem długoletnich badań i rozmów z kobietami, które wolałyby nigdy nie urodzić dzieci, czy też monografia „Współczesne spojrzenie na seksualność człowieka” starająca się we wszechstronny sposób przedstawić temat seksualności, od normy do patologii. W kategorii „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” odnaleźć też możemy książki na takie tematy jak rozważania na temat wszechobecności i różnorodności kłamstw i oszustw w relacjach międzyludzkich („Homo falsus” Jana Borkowskiego) czy opis sposobów przeżywania przez zwierzęta żalu po stracie swoich towarzyszy, partnerów i przyjaciół („Jak zwierzęta przeżywają żałobę?” Barbary King).