Kornel Makuszyński Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Kornel Makuszyński Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Kornel Makuszyński urodził się w 1884 roku. To polski pisarz, poeta, publicysta, felietonista, krytyk teatralny, autor wielu kultowych książek dla dzieci i młodzieży. Kornel Makuszyński jest autorem takich książek jak „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy” czy „Przygody Koziołka Matołka”.

Życiorys Kornela Makuszyńskiego

Makuszyński urodził się w Stryju pod zaborem austriackim. Pochodził z wielodzietnej rodziny, Kornel miał aż siedem sióstr. Był jedynym synem Julii z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego. Edward zmarł, gdy Kornel miał zaledwie 10 lat. Chłopak musiał przedwcześnie dorosnąć, w bardzo młodym wieku zaczął dorabiać jako korepetytor. Kończył szkoły w Przemyślu i Lwowie. Wcześnie też zaczął pisać. W wieku 14 lat napisał pierwsze wiersze. Debiutował na łamach lwowskiego dziennika „Słowo Polskie” w wieku 16 lat.

Kornel Makuszyński studiował polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W tym czasie odbył liczne podróże. Był między innymi we Włoszech, Niemczech i Francji, gdzie jeździł z Leopoldem Staffem, Janem Kasprowiczem i Władysławem Orkanem.

Po wybuchu I wojny światowej jako wróg Rosji – obywatel austriacki – został aresztowany i internowany w głąb Rosji. Makuszyński został zwolniony z internowania w 1915 roku. Następnie osiedlił się w Kijowie. Tam został prezesem Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich.

Po wojnie pisarz przeniósł się ze swoją żoną do Warszawy. Wówczas rozpędu nabrała jego kariera literacka. Po wybuchu II wojny światowej, w trakcie oblężenia Warszawy, niemiecka bomba spadła na budynek, w którym mieszkał Makuszyński. Zniszczeniu uległy wszystkie jego rękopisy oraz zbiory. Pisarz stracił między innymi rękopis „Drugich wakacji szatana”, które miały ukazać się w grudniu 1939 roku. Większość wojny Makuszyński spędził w okupowanej Warszawie. W sierpniu 1944 roku współpracował z prasą powstańczą.

Po zakończeniu wojny władze zakazały publikacji jego książek. Pisarz przeniósł się na stałe do Zakopanego, gdzie żył w zapomnieniu. W czasie dwudziestolecia międzywojennego był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci życia kulturalnego, po wojnie zderzył się z brutalną rzeczywistością pisarza wyklętego. Cenzurowanie i ograniczanie Makuszyńskiemu publikacji władza tłumaczyła złym wpływem jego dzieł na młodzież. Pisarz zmarł w 1953 roku.

Pierwsza książka Makuszyńskiego ukazała się w 1908 roku. Był to zbiór wierszy „Połów gwiazd”. Łącznie Makuszyński napisał kilkadziesiąt książek. Większość z nich ukazała się w na początku dwudziestego wieku i w trakcie dwudziestolecia międzywojennego. Dzięki swoim publikacjom i działalności w środowisku literackim Makuszyński był jedną z najważniejszych postaci przedwojennej polskiej kultury.

Koziołek Matołek

Koziołek Matołek to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci literackich dla dzieci w Polsce. Po raz pierwszy Koziołek Matołek pojawił się w 1932 roku w historyjce obrazkowej. Za tekst, pomysł i fabułę odpowiedzialny był Kornel Makuszyński, natomiast obrazki narysował Marian Walentynowicz. Koziołek Matołek był jednym z pierwszych polskich komiksów. Dziś jest uznawany za klasykę powieści graficznej dla dzieci.

O przygodach Koziołka Matołka powstały cztery książki – „120 przygód Koziołka Matołka” (1933), „Druga księga przygód Koziołka Matołka” (1933), „Trzecia księga przygód Koziołka Matołka” (1933), „Czwarta księga przygód Koziołka Matołka” (1934). Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w Studiu Miniatur Filmowych powstał animowany serial pt. „Dziwne przygody Koziołka Matołka”.

Szatan z siódmej klasy

Najbardziej znana powieść Kornela Makuszyńskiego – „Szatan z siódmej klasy” – ukazała się w 1937 roku. To książka dla młodzieży, której głównym bohaterem jest mądry i racjonalnie myślący Adam Cisowski. Chłopak na dodatek ma zacięcie detektywistyczne. Akcja książki rozgrywa się w Warszawie i fikcyjnej wsi Bejgoła, stworzonej na potrzeby powieści. Oś czasowa została podzielona na dwie części – współczesną autorowi oraz retrospektywną. Głównym tematem fabuły jest tajemnica z czasów wojen napoleońskich. Zagadkę za wszelką cenę chce rozwiązać ambitny Adam Cisowski. Z „Rękopisu Księdza Koszyczka” Adaś poznaje losy wojny francusko-rosyjskiej oraz czasów, gdy w Bejgole mieszkał Francuz z armii Napoleona. Główny wątek skupia się wokół zagadki z przeszłości oraz kłopotów szkolnych Adasia.

Na podstawie książki powstało kilka filmowych i teatralnych adaptacji. „Szatan z siódmej klasy” znajduje się na liście lektur szkolnych w szkołach podstawowych. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie audiobooka powieści w znakomitej interpretacji Wojciecha Malajkata.

Pozostałe dzieła Makuszyńskiego

Oprócz „Koziołka Matołka” i „Szatana z siódmej klasy” Makuszyński ma na swoim koncie wiele innych głośnych i do dziś czytanych powieści. Wśród nich warto wyróżnić „O dwóch takich, co ukradli księżyc” (1928), „Panna z mokrą głową” (1932), „Awantura o Basię” (1937), „Szaleństwa panny Ewy” (1957, ale napisana w latach 40. XX wieku).

Książka o Kornelu Makuszyńskim

W maju 2017 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się głośna biografia Kornela Makuszyńskiego autorstwa Mariusza Urbanka. W książce „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce” Urbanek pisze o wzlotach i upadkach, sukcesach i dramatach, a przede wszystkim o mrocznych stronach autora „Szatana z siódmej klasy”. To bardzo szczera, smutna i momentami zaskakująca opowieść o człowieku, na którego książkach wychowało się kilka pokoleń czytelników.

Książki Kornela Makuszyńskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Kornela Makuszyńskiego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Psychologia, Społeczeństwo, Polityka

Kategoria „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” zawiera przede wszystkim pozycje, w których autorzy badają zachowania człowieka i mechanizmy, które pozwalają na zrozumienie tych zachowań, a także przedstawiają zmiany zachodzące w świadomości społecznej. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy pozycje będące poradnikami w zakresie psychologii, takie jak dwa najpopularniejsze skandynawskie poradniki ostatnich lat napisane przez Thomasa Eriksona: „Otoczeni przez idiotów” oraz „Otoczeni przez psychopatów”. Pierwszy z nich uczy identyfikować cztery różne typy osobowości i na tej podstawie lepiej rozumieć i współpracować z ludźmi, drugi pokazuje, jak radzić sobie z psychopatami, których jest wśród nas więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Wśród oferowanych przez serwis Woblink.com pozycji znajduje się wiele książek przeznaczonych dla rodziców, pomagających w wychowaniu i komunikacji z dziećmi, np. „Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być” Elaine Mazlish i Adele Faber czy „Ty, Twoje dziecko i szkoła” Kena Robinsona. Coś dla siebie znajdą tu też czytelnicy szukający kontrowersji, lubiący tematy uznane przez społeczeństwo za tabu. Zainteresować ich może „Żałując macierzyństwa” Orny Donath, czyli dzieło będące efektem długoletnich badań i rozmów z kobietami, które wolałyby nigdy nie urodzić dzieci, czy też monografia „Współczesne spojrzenie na seksualność człowieka” starająca się we wszechstronny sposób przedstawić temat seksualności, od normy do patologii. W kategorii „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” odnaleźć też możemy książki na takie tematy jak rozważania na temat wszechobecności i różnorodności kłamstw i oszustw w relacjach międzyludzkich („Homo falsus” Jana Borkowskiego) czy opis sposobów przeżywania przez zwierzęta żalu po stracie swoich towarzyszy, partnerów i przyjaciół („Jak zwierzęta przeżywają żałobę?” Barbary King).