Krzysztof Bochus Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Krzysztof Bochus Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Krzysztof Bochus urodził się w 1955 roku w Kwidzynie. Bochus to polski dziennikarz, publicysta, wykładowca akademicki, z wykształcenia politolog. Najbardziej znany jest jednak jako pisarz. Jest autorem cykli kryminalnych, których głównymi bohaterami są Adam Berg i Christian Abell.

Krzysztof Bochus jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach pracował w „Nowej Wsi” oraz w koncernie „Burda”. W latach 1998-2000 sprawował funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Sukces”. Publikował m.in. w takich czasopismach jak „Przegląd Tygodniowy”, „Focus” czy „Wprost”. Bochus jest również aktywnym członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ponadto Bochus zajmuje się biznesem. Pracował w różnych korporacjach, w firmie J.W. Construction pełnił funkcję dyrektora marketingu, rzecznika prasowego oraz doradcy ds. PR i mediów. Od 2010 roku przez sześć lat był udziałowcem spółki, która była odpowiedzialna za budowanie apartamentów na warszawskim Wilanowie. Krzysztof Bochus jest miłośnikiem dobrej literatury, jazdy na rowerze oraz historii rodzinnego Pomorza.

Cykl z Christianem Abellem - debiutancka seria książek Krzysztofa Bochusa

Krzysztof Bochus debiutował w 2017 roku powieścią „Czarny manuskrypt”, wydaną przez Wydawnictwo Muza SA. Była to pierwsza część cyklu z Christianem Abellem w roli głównej. Od tamtej pory napisał już siedem powieści.

Cykl z Christianem Abellem wpisuje się w nurt tzw. retrokryminału, czyli kryminałów rozgrywających się w pierwszej połowie lat 30. XX wieku, przesiąkniętych gęstą atmosferą rodem z kryminałów noir. Najważniejszymi przedstawicielami tego gatunku w Polsce są Marcin Wroński i Marek Krajewski.

Akcja „Czarnego manuskryptu” rozgrywa się na niemieckim Pomorzu lat 30. w miasteczku Marienwerder, czyli dzisiejszym Kwidzynie, rodzinnej miejscowości Bochusa. Lokalną społecznością wstrząsają krwawe morderstwa, których ofiarą padają księża z parafii sąsiadującej z katedrą i starym zamkiem krzyżackim. Ślady prowadzą do zamku w Marienburgu (Malborku). Nie brakuje tu klasycznych elementów kryminałów, czyli dynamicznych zwrotów akcji, fałszywych poszlak, zawiłych tajemnic i pięknych kobiet.

Bochus w powieści „Czarny manuskrypt” prowadzi czytelników przez zawiłe korytarze, podziemia i krypty krzyżackich zamków. Sprawę tajemniczych morderstw rozwiązuje radca kryminalny Christian Abell, który mierzy się nie tylko z niebezpiecznym mordercą, ale również z własną przeszłością. Dochodzi nawet do sytuacji, w której to Abell staje się celem mordercy.

„Martwy błękit”, drugi tom cyklu, otwiera odkrycie zwłok znanego żydowskiego kolekcjonera i wyznawcy Kabały – Saula Rottenberga. Wiele wskazuje na to, że Saul popełnił samobójstwo, jednak w niedługim czasie po jego śmierci, giną kolejni członkowie rodziny Rottenbergów. Christian Abell, tym razem w Sopocie, podąża śladem mordercy, bądź morderców, bo poszlaki sugerują, że zbrodni mogła dokonać więcej niż jedna osoba. Czy motywem były pieniądze? Czy kluczem do rozwiązania sprawy jest Kabała? A może rodzina Rottenbergów weszła z kimś w konflikt? „Martwy błękit” to kolejny trzymający w napięciu, mroczny kryminał, którego fabuła osadzona jest na niemieckim Pomorzu lat 30. XX wieku.

Akcja trzeciej części cyklu, „Szkarłatnej głębi” rozgrywa się zimą, głównie w Elblągu. W domu modlitwy zostają znalezione okaleczone zwłoki Wima Oxelrode, który pełnił funkcję starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej. Niebawem ginie kolejny członek wspólnoty. Tym razem Christian Abell ma utrudnione zadanie. Nie dość, że musi rozwiązać brutalną zagadkę, to na dodatek musi mierzyć się ze zmową milczenia w hermetycznym środowisku społeczności żyjącej na obrzeżach cywilizacji. Ślady poprowadzą Abella przez niemiecki Elbląg, katedrę we Fromborku oraz przysypane śniegiem i skute lodem mennonickie wioski na Mierzei Wiślanej.

Akcja „Miasta duchów”, czwartej części, rozgrywa się dziesięć lat po wydarzeniach z „Szkarłatnej głębi”. Jest jesień 1944 roku, III Rzesza chyli się ku upadkowi. W jednej z baz wojskowych zlokalizowanych niedaleko niemieckiego Gdańska, dochodzi do dwóch morderstw. Ofiarami padają dwaj oficerowie marynarki wojennej. W tym samym czasie w Rotterdamie w tajemniczych okolicznościach znika córka Abella. Oba tropy łączą się w Gdańsku.

W październiku 2020 roku ukazał się także prequel cyklu pt. „Wachmistrz”. Akcja powieści rozgrywa się w 1929 roku w trakcie Wielkiego Kryzysu. W Wolnym Mieście Gdańsku dochodzi do tajemniczych zniknięć młodych, atrakcyjnych kobiet. Wszystkie pochodzą z nizin społecznych. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi młody Christian Abell. Kierownictwo policji kryminalnej przydziela mu do pomocy doświadczonego Wachmistrza Kukułkę. Choć mężczyzn dzieli przepaść, zarówno pod względem wieku, jak i doświadczenia, muszą nauczyć się współpracować, by zatrzymać falę zbrodni.

Książki „Czarny manuskrypt”, „Wachmistrz”, „Miasto duchów”„Szkarłatna głębia”, „Martwy błękit” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie audiobooka, ebooka oraz papierowej.

Cykl z Adamem Bergiem

Drugim cyklem Krzysztofa Bochusa jest cykl z Adamem Bergiem w roli głównej. Pierwszy tom „Lista Lucyfera” ukazał się w kwietniu 2019 roku nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska. To zaskakujący, przewrotny thriller o samotności i złu. Bochus ponownie umieszcza fabułę swojej książki na Pomorzu. Trójmiastem wstrząsa seria niezwykle brutalnych morderstw. Sprawca kontaktuje się z redaktorem Adamem Bergiem. Za pośrednictwem Berga dzieli się opinią publiczną swoimi kolejnymi krokami. Morderca nazywa sam siebie Lucyferem, nadając całej sprawie demoniczny charakter.

W drugim tomie pt. „Boski znak” redaktor Adam Berg zostaje wynajęty przez wpływowych miliarderów, by pomóc im znaleźć skarby ukryte gdzieś w okolicy zamku Czocha. Wejście we współpracę z oligarchami ściąga na Berga falę prześladowań. Nieznani sprawcy podrzucają mu narkotyki, bezczeszczą grób matki oraz włamują się do mieszkania. Od tego momentu rozpoczyna się nierówna walka o odzyskanie skarbów, bowiem przeciwnik nie zamierza grać czysto.

24 marca 2021 roku swoją premierę będzie miał trzeci tom cyklu pt. „Klątwa Lucyfera”. Tym razem Krzysztof Bochus zabiera czytelników do klasztoru sióstr szarytek na Kujawach, którym wstrząsa seria zbrodni i dramatycznych zdarzeń. Znikają drogocenne dzieła sztuki, ktoś profanuje święte figury, a na dodatek w wyrafinowany sposób morduje zakonnice. Adam Berg zostaje poproszony o pomoc w rozwikłaniu tej dramatycznej sprawy.

Książki „Lista lucyfera”, „Boski znak”, „Klątwa Lucyfera” w formie ebooków i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Pozostałe książki Krzysztofa Bochusa

Teksty i opowiadania Krzysztofa Bochusa znalazły się również w kilku antologiach i zbiorach. Jednym z nich jest „Zabójczy pocisk. Dziedzictwo”. To wydana przez wydawnictwo Skarpa Warszawska antologia opowiadań – dwanaście unikatowych utworów, które znani pisarze przygotowali w oparciu o dzieła z zasobów Muzeum Narodowego w Warszawie! Obok Krzysztofa Bochusa w projekcie wzięli udział: Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Ałbena Grabowska, Joanna Jax, Katarzyna Kacprzak, Grzegorz Kapla, Jacek Ostrowski, Małgorzata Rogala, Alek Rogoziński i Magdalena Witkiewicz.

Wcześniej, opowiadanie Bochusa znalazło się w antologii „Zabójczy pocisk. Polska krew”, w której Max Czornyj, Marta Guzowska, Grzegorz Kalinowski, Tomasz Konatkowski, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Marta Matyszczak, Katarzyna Berenika Miszczuk, Jacek Ostrowski, Alek Rogoziński, Maciej Siembieda, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski i Jakub Żulczyk opisali 15 najgłośniejszych polskich spraw kryminalnych.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).