Krzysztof Bochus II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Krzysztof Bochus II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Krzysztof Bochus urodził się w 1955 roku w Kwidzynie. Bochus to polski dziennikarz, publicysta, wykładowca akademicki, z wykształcenia politolog. Najbardziej znany jest jednak jako pisarz. Jest autorem cykli kryminalnych, których głównymi bohaterami są Adam Berg i Christian Abell.

Krzysztof Bochus jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach pracował w „Nowej Wsi” oraz w koncernie „Burda”. W latach 1998-2000 sprawował funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Sukces”. Publikował m.in. w takich czasopismach jak „Przegląd Tygodniowy”, „Focus” czy „Wprost”. Bochus jest również aktywnym członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ponadto Bochus zajmuje się biznesem. Pracował w różnych korporacjach, w firmie J.W. Construction pełnił funkcję dyrektora marketingu, rzecznika prasowego oraz doradcy ds. PR i mediów. Od 2010 roku przez sześć lat był udziałowcem spółki, która była odpowiedzialna za budowanie apartamentów na warszawskim Wilanowie. Krzysztof Bochus jest miłośnikiem dobrej literatury, jazdy na rowerze oraz historii rodzinnego Pomorza.

Cykl z Christianem Abellem - debiutancka seria książek Krzysztofa Bochusa

Krzysztof Bochus debiutował w 2017 roku powieścią „Czarny manuskrypt”, wydaną przez Wydawnictwo Muza SA. Była to pierwsza część cyklu z Christianem Abellem w roli głównej. Od tamtej pory napisał już siedem powieści.

Cykl z Christianem Abellem wpisuje się w nurt tzw. retrokryminału, czyli kryminałów rozgrywających się w pierwszej połowie lat 30. XX wieku, przesiąkniętych gęstą atmosferą rodem z kryminałów noir. Najważniejszymi przedstawicielami tego gatunku w Polsce są Marcin Wroński i Marek Krajewski.

Akcja „Czarnego manuskryptu” rozgrywa się na niemieckim Pomorzu lat 30. w miasteczku Marienwerder, czyli dzisiejszym Kwidzynie, rodzinnej miejscowości Bochusa. Lokalną społecznością wstrząsają krwawe morderstwa, których ofiarą padają księża z parafii sąsiadującej z katedrą i starym zamkiem krzyżackim. Ślady prowadzą do zamku w Marienburgu (Malborku). Nie brakuje tu klasycznych elementów kryminałów, czyli dynamicznych zwrotów akcji, fałszywych poszlak, zawiłych tajemnic i pięknych kobiet.

Bochus w powieści „Czarny manuskrypt” prowadzi czytelników przez zawiłe korytarze, podziemia i krypty krzyżackich zamków. Sprawę tajemniczych morderstw rozwiązuje radca kryminalny Christian Abell, który mierzy się nie tylko z niebezpiecznym mordercą, ale również z własną przeszłością. Dochodzi nawet do sytuacji, w której to Abell staje się celem mordercy.

„Martwy błękit”, drugi tom cyklu, otwiera odkrycie zwłok znanego żydowskiego kolekcjonera i wyznawcy Kabały – Saula Rottenberga. Wiele wskazuje na to, że Saul popełnił samobójstwo, jednak w niedługim czasie po jego śmierci, giną kolejni członkowie rodziny Rottenbergów. Christian Abell, tym razem w Sopocie, podąża śladem mordercy, bądź morderców, bo poszlaki sugerują, że zbrodni mogła dokonać więcej niż jedna osoba. Czy motywem były pieniądze? Czy kluczem do rozwiązania sprawy jest Kabała? A może rodzina Rottenbergów weszła z kimś w konflikt? „Martwy błękit” to kolejny trzymający w napięciu, mroczny kryminał, którego fabuła osadzona jest na niemieckim Pomorzu lat 30. XX wieku.

Akcja trzeciej części cyklu, „Szkarłatnej głębi” rozgrywa się zimą, głównie w Elblągu. W domu modlitwy zostają znalezione okaleczone zwłoki Wima Oxelrode, który pełnił funkcję starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej. Niebawem ginie kolejny członek wspólnoty. Tym razem Christian Abell ma utrudnione zadanie. Nie dość, że musi rozwiązać brutalną zagadkę, to na dodatek musi mierzyć się ze zmową milczenia w hermetycznym środowisku społeczności żyjącej na obrzeżach cywilizacji. Ślady poprowadzą Abella przez niemiecki Elbląg, katedrę we Fromborku oraz przysypane śniegiem i skute lodem mennonickie wioski na Mierzei Wiślanej.

Akcja „Miasta duchów”, czwartej części, rozgrywa się dziesięć lat po wydarzeniach z „Szkarłatnej głębi”. Jest jesień 1944 roku, III Rzesza chyli się ku upadkowi. W jednej z baz wojskowych zlokalizowanych niedaleko niemieckiego Gdańska, dochodzi do dwóch morderstw. Ofiarami padają dwaj oficerowie marynarki wojennej. W tym samym czasie w Rotterdamie w tajemniczych okolicznościach znika córka Abella. Oba tropy łączą się w Gdańsku.

W październiku 2020 roku ukazał się także prequel cyklu pt. „Wachmistrz”. Akcja powieści rozgrywa się w 1929 roku w trakcie Wielkiego Kryzysu. W Wolnym Mieście Gdańsku dochodzi do tajemniczych zniknięć młodych, atrakcyjnych kobiet. Wszystkie pochodzą z nizin społecznych. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi młody Christian Abell. Kierownictwo policji kryminalnej przydziela mu do pomocy doświadczonego Wachmistrza Kukułkę. Choć mężczyzn dzieli przepaść, zarówno pod względem wieku, jak i doświadczenia, muszą nauczyć się współpracować, by zatrzymać falę zbrodni.

Książki „Czarny manuskrypt”, „Wachmistrz”, „Miasto duchów”„Szkarłatna głębia”, „Martwy błękit” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie audiobooka, ebooka oraz papierowej.

Cykl z Adamem Bergiem

Drugim cyklem Krzysztofa Bochusa jest cykl z Adamem Bergiem w roli głównej. Pierwszy tom „Lista Lucyfera” ukazał się w kwietniu 2019 roku nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska. To zaskakujący, przewrotny thriller o samotności i złu. Bochus ponownie umieszcza fabułę swojej książki na Pomorzu. Trójmiastem wstrząsa seria niezwykle brutalnych morderstw. Sprawca kontaktuje się z redaktorem Adamem Bergiem. Za pośrednictwem Berga dzieli się opinią publiczną swoimi kolejnymi krokami. Morderca nazywa sam siebie Lucyferem, nadając całej sprawie demoniczny charakter.

W drugim tomie pt. „Boski znak” redaktor Adam Berg zostaje wynajęty przez wpływowych miliarderów, by pomóc im znaleźć skarby ukryte gdzieś w okolicy zamku Czocha. Wejście we współpracę z oligarchami ściąga na Berga falę prześladowań. Nieznani sprawcy podrzucają mu narkotyki, bezczeszczą grób matki oraz włamują się do mieszkania. Od tego momentu rozpoczyna się nierówna walka o odzyskanie skarbów, bowiem przeciwnik nie zamierza grać czysto.

24 marca 2021 roku swoją premierę będzie miał trzeci tom cyklu pt. „Klątwa Lucyfera”. Tym razem Krzysztof Bochus zabiera czytelników do klasztoru sióstr szarytek na Kujawach, którym wstrząsa seria zbrodni i dramatycznych zdarzeń. Znikają drogocenne dzieła sztuki, ktoś profanuje święte figury, a na dodatek w wyrafinowany sposób morduje zakonnice. Adam Berg zostaje poproszony o pomoc w rozwikłaniu tej dramatycznej sprawy.

Książki „Lista lucyfera”, „Boski znak”, „Klątwa Lucyfera” w formie ebooków i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Pozostałe książki Krzysztofa Bochusa

Teksty i opowiadania Krzysztofa Bochusa znalazły się również w kilku antologiach i zbiorach. Jednym z nich jest „Zabójczy pocisk. Dziedzictwo”. To wydana przez wydawnictwo Skarpa Warszawska antologia opowiadań – dwanaście unikatowych utworów, które znani pisarze przygotowali w oparciu o dzieła z zasobów Muzeum Narodowego w Warszawie! Obok Krzysztofa Bochusa w projekcie wzięli udział: Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Ałbena Grabowska, Joanna Jax, Katarzyna Kacprzak, Grzegorz Kapla, Jacek Ostrowski, Małgorzata Rogala, Alek Rogoziński i Magdalena Witkiewicz.

Wcześniej, opowiadanie Bochusa znalazło się w antologii „Zabójczy pocisk. Polska krew”, w której Max Czornyj, Marta Guzowska, Grzegorz Kalinowski, Tomasz Konatkowski, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Marta Matyszczak, Katarzyna Berenika Miszczuk, Jacek Ostrowski, Alek Rogoziński, Maciej Siembieda, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski i Jakub Żulczyk opisali 15 najgłośniejszych polskich spraw kryminalnych.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).