Krzysztof Varga II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Krzysztof Varga II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Krzysztof Varga urodził się w 1968 roku. To polski pisarz, krytyk literacki, dziennikarz i miłośnik Węgier. Varga jest synem Polki i Węgra. Varga jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez blisko trzydzieści lat współpracował z redakcją „Gazety Wyborczej”. Od 2020 roku jest stałym felietonistą „Newsweeka”. Jest autorem dziewiętnastu książek – zbiorów opowiadań i esejów, powieści, reportaży oraz wspomnień. Krzysztof Varga jest również autorem tekstów. Napisał m.in. większość tekstów na dwie płyty zespołu Dr Misio.

Varga debiutował w 1992 roku książką „Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic”. Kolejne trzy jego książki – „Chłopaki nie płaczą”, „Bildungsroman” i „Śmiertelność” ukazywały się kolejno w 1996, 1997 i 1998 roku. Pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike otrzymał w 2002 roku za powieść „Tequila”. Drugi raz do Nike nominowany był w 2008 roku za „Nagrobek z lastryko”.

Trylogia węgierska Krzysztofa Vargi

Trzy książki Krzysztofa Vargi ukazały się w kultowej serii „Sulina” Wydawnictwa Czarne. Pierwszą z nich jest wydany w 20008 roku „Gulasz z turula”. To niecodzienna i wyjątkowa opowieść pół-Polaka, pół-Węgra, który wprowadza czytelników w świat mitów i realiów madziarskich dziejów. Varga zabiera czytelników do zaułków i promenad Budapesztu, opowiada o pomnikach i sumieniach Węgrów oraz ich nostalgii. Pisarz przekazuje klucz do zrozumienia Węgrów, których kochamy, tylko nie wiemy, dlaczego. Nie brakuje tu opisów wyśmienitych restauracji i klimatycznych winiarni i knajp.

W 2014 roku ukazała się druga „sulinowa” książka Vargi – „Czardasz z mangalicą”. W książce Varga kontynuuje swoją opowieść o Węgrzech. Zachęca do poznania specyficznej mieszanki narodowo-kulinarnej i zajrzenia do węgierskiej kuchni, w której znajdują się bogracze z bulgoczą halászlé czy gulyásleves przyprawione nostalgią i tęsknotą za utraconą wielkością.

W 2016 roku ukazała się książka „Langosz w jurcie” domykająca „węgierską trylogię” Vargi wydawaną pod szyldem „Suliny”. Biorąc pod uwagę dwie pasje Krzysztofa Vargi – kuchnię i Węgry – nie powinien dziwić fakt, że autor porównał kształt kraju do langosza. Pisarz wpadł na prosty pomysł: objechać Węgry wzdłuż granic, czyli symbolicznie objeść go jak langosza, rozpoczynając od najbardziej chrupiących krawędzi. Varga odwiedza przeróżne miejsca, mniej i bardziej znane, nie szczędząc przy okazji niezwykłych ciekawostek i anegdot o odwiedzanych regionach i spotkanych ludziach. Pisarz zabiera czytelników w podróż po węgierskich prowincjach, jeżdżąc wzdłuż współczesnej granicy kraju. Udowadnia jednak, że w rzeczywistości granice przebiegają zupełnie inaczej, niż jest to narysowane na mapach.

W 2010 roku ukazała się kolejna powieść Krzysztofa Vargi pt. „Aleja niepodległości”. Bohaterem książki jest życiowy nieudacznik, sfrustrowany artysta, który samotnie spędza wieczory przez ekranem komputera z butelką alkoholu w ręku. Na dodatek zbliża się magiczna „czterdziestka”. Dla bohatera nie jest to jednak żaden sygnał ostrzegawczy, że warto coś w swoim życiu zmienić.

W 2012 roku ukazała się książka „Polska mistrzem Polski”. To zbiór przeszło siedemdziesięciu felietonów Vargi o kinie, literaturze, polityce i Polsce, które ukazywały się na łamach „Gazety Wyborczej”.

W 2015 roku ukazała się „Masakra” – powieść drogi: drogi przez miasto i drogi przez mękę. Bohaterem książki jest Stefan Kołtun, wiecznie pijany bądź na kacu wokalista rockowy. Czytelnik poznaje Stefana wraz z uruchomieniem się syren alarmowych. Bohater rusza przez rozgrzaną niewyobrażalnym upałem stolicę w poszukiwaniu znajomych i przyjaciół, którzy będą skłonni pożyczyć mu kasę. Na swojej drodze spotyka archetypiczne postaci – Prezesa, Poetę, Docenta, Lucjana, Wątrobę i Wiedźmę. Stefan prowadzi z nimi burzliwe dyskusje, starając się między kolejnymi baniami rozwiązać trapiące go problemy egzystencjalne.

W 2017 roku ukazała się kolejna powieść Vargi pt. „Egzorcyzmy księdza Wojciecha”. To zbiór sarkastycznych opowiadań. W krótkich utworach autor, w charakterystycznym dla siebie stylu, pod dużą dawką ironii i humoru, ukrywa esencję, którą chce przekazać czytelnikom.

Przeciwwagą dla krótkiej formy z „Egzorcyzmów księdza Wojciecha” jest blisko pięćsetstronicowa powieść „Sonnenberg”, która miała swoją premierę w 2018 roku. Głównym bohaterem jest András, który próbuje napisać wielką powieść, ale nie może wymyślić nawet pierwszego zdania. Praca naukowa przestała go interesować, jego związek jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać, a najwięcej czasu zajmuje mu przesiadywanie z kumplami w knajpach. Drugim bohaterem książki jest Budapeszt, ukochane miasto Krzysztofa Vargi.

Najnowszą książką Krzysztofa Vargi jest wydany w 2020 „Dziennik hipopotama”. To autorefleksyjna opowieść, w której Varga rozlicza się ze swoim życiem i twórczością. To także książka o rozerwaniu. Z jednej strony autor za wszelką cenę oddałby wiele za to, by być Portugalczykiem, Niemcem, czy Francuzem. Z drugiej zaś, wszystko co osiągnął zawdzięcza temu, że urodził się w określonym czasie i miejscu – w Polsce.

Krzysztof Varga w antologiach

Krzysztof Varga jest również autorem opowiadań, które znalazły się w różnego rodzaju antologiach. W 2018 roku Wydawnictwo Czarne opublikowało równolegle dwa krótkie zbiory opowiadań – „O psach” i „O kotach”, autorstwa pisarzy związanych z wydawnictwem. Opowiadanie Krzysztofa Vargi wszedł w skład tego pierwszego. Oprócz niego swoje opowieści o psach stworzyli Michał Cichy, Wioletta Grzegorzewska , Weronika Murek, Patrycja Pustkowiak i Andrzej Stasiuk.

W 2020 roku ukazał się zbiór opowiadań pt. „Nadzieja”. Dochód ze sprzedaży książki został przekazany na pomoc mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, którzy znajdują się w grupie największego ryzyka zakażeniem Covid-19. Tym razem w przedsięwzięciu wzięło udział kilkudziesięciu autorów. Obok tekstu Vargi, swoje krótkie formy opublikowali m.in. Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik.

Książki Krzysztofa Vargi na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Krzysztofa Vargi we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Gulasz z turula”, „Czardasz z mangalicą”, „Langosz w jurcie”, „Dziennik hipopotama”, „Trociny”, „Sonnenberg”, „Tequila”, „Nagrobek z lastryko”, „Egzorcyzmy księdza Wojciecha”, „Masakra”.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).