Krzysztof Varga Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Krzysztof Varga Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

Krzysztof Varga urodził się w 1968 roku. To polski pisarz, krytyk literacki, dziennikarz i miłośnik Węgier. Varga jest synem Polki i Węgra. Varga jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez blisko trzydzieści lat współpracował z redakcją „Gazety Wyborczej”. Od 2020 roku jest stałym felietonistą „Newsweeka”. Jest autorem dziewiętnastu książek – zbiorów opowiadań i esejów, powieści, reportaży oraz wspomnień. Krzysztof Varga jest również autorem tekstów. Napisał m.in. większość tekstów na dwie płyty zespołu Dr Misio.

Varga debiutował w 1992 roku książką „Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic”. Kolejne trzy jego książki – „Chłopaki nie płaczą”, „Bildungsroman” i „Śmiertelność” ukazywały się kolejno w 1996, 1997 i 1998 roku. Pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike otrzymał w 2002 roku za powieść „Tequila”. Drugi raz do Nike nominowany był w 2008 roku za „Nagrobek z lastryko”.

Trylogia węgierska Krzysztofa Vargi

Trzy książki Krzysztofa Vargi ukazały się w kultowej serii „Sulina” Wydawnictwa Czarne. Pierwszą z nich jest wydany w 20008 roku „Gulasz z turula”. To niecodzienna i wyjątkowa opowieść pół-Polaka, pół-Węgra, który wprowadza czytelników w świat mitów i realiów madziarskich dziejów. Varga zabiera czytelników do zaułków i promenad Budapesztu, opowiada o pomnikach i sumieniach Węgrów oraz ich nostalgii. Pisarz przekazuje klucz do zrozumienia Węgrów, których kochamy, tylko nie wiemy, dlaczego. Nie brakuje tu opisów wyśmienitych restauracji i klimatycznych winiarni i knajp.

W 2014 roku ukazała się druga „sulinowa” książka Vargi – „Czardasz z mangalicą”. W książce Varga kontynuuje swoją opowieść o Węgrzech. Zachęca do poznania specyficznej mieszanki narodowo-kulinarnej i zajrzenia do węgierskiej kuchni, w której znajdują się bogracze z bulgoczą halászlé czy gulyásleves przyprawione nostalgią i tęsknotą za utraconą wielkością.

W 2016 roku ukazała się książka „Langosz w jurcie” domykająca „węgierską trylogię” Vargi wydawaną pod szyldem „Suliny”. Biorąc pod uwagę dwie pasje Krzysztofa Vargi – kuchnię i Węgry – nie powinien dziwić fakt, że autor porównał kształt kraju do langosza. Pisarz wpadł na prosty pomysł: objechać Węgry wzdłuż granic, czyli symbolicznie objeść go jak langosza, rozpoczynając od najbardziej chrupiących krawędzi. Varga odwiedza przeróżne miejsca, mniej i bardziej znane, nie szczędząc przy okazji niezwykłych ciekawostek i anegdot o odwiedzanych regionach i spotkanych ludziach. Pisarz zabiera czytelników w podróż po węgierskich prowincjach, jeżdżąc wzdłuż współczesnej granicy kraju. Udowadnia jednak, że w rzeczywistości granice przebiegają zupełnie inaczej, niż jest to narysowane na mapach.

W 2010 roku ukazała się kolejna powieść Krzysztofa Vargi pt. „Aleja niepodległości”. Bohaterem książki jest życiowy nieudacznik, sfrustrowany artysta, który samotnie spędza wieczory przez ekranem komputera z butelką alkoholu w ręku. Na dodatek zbliża się magiczna „czterdziestka”. Dla bohatera nie jest to jednak żaden sygnał ostrzegawczy, że warto coś w swoim życiu zmienić.

W 2012 roku ukazała się książka „Polska mistrzem Polski”. To zbiór przeszło siedemdziesięciu felietonów Vargi o kinie, literaturze, polityce i Polsce, które ukazywały się na łamach „Gazety Wyborczej”.

W 2015 roku ukazała się „Masakra” – powieść drogi: drogi przez miasto i drogi przez mękę. Bohaterem książki jest Stefan Kołtun, wiecznie pijany bądź na kacu wokalista rockowy. Czytelnik poznaje Stefana wraz z uruchomieniem się syren alarmowych. Bohater rusza przez rozgrzaną niewyobrażalnym upałem stolicę w poszukiwaniu znajomych i przyjaciół, którzy będą skłonni pożyczyć mu kasę. Na swojej drodze spotyka archetypiczne postaci – Prezesa, Poetę, Docenta, Lucjana, Wątrobę i Wiedźmę. Stefan prowadzi z nimi burzliwe dyskusje, starając się między kolejnymi baniami rozwiązać trapiące go problemy egzystencjalne.

W 2017 roku ukazała się kolejna powieść Vargi pt. „Egzorcyzmy księdza Wojciecha”. To zbiór sarkastycznych opowiadań. W krótkich utworach autor, w charakterystycznym dla siebie stylu, pod dużą dawką ironii i humoru, ukrywa esencję, którą chce przekazać czytelnikom.

Przeciwwagą dla krótkiej formy z „Egzorcyzmów księdza Wojciecha” jest blisko pięćsetstronicowa powieść „Sonnenberg”, która miała swoją premierę w 2018 roku. Głównym bohaterem jest András, który próbuje napisać wielką powieść, ale nie może wymyślić nawet pierwszego zdania. Praca naukowa przestała go interesować, jego związek jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać, a najwięcej czasu zajmuje mu przesiadywanie z kumplami w knajpach. Drugim bohaterem książki jest Budapeszt, ukochane miasto Krzysztofa Vargi.

Najnowszą książką Krzysztofa Vargi jest wydany w 2020 „Dziennik hipopotama”. To autorefleksyjna opowieść, w której Varga rozlicza się ze swoim życiem i twórczością. To także książka o rozerwaniu. Z jednej strony autor za wszelką cenę oddałby wiele za to, by być Portugalczykiem, Niemcem, czy Francuzem. Z drugiej zaś, wszystko co osiągnął zawdzięcza temu, że urodził się w określonym czasie i miejscu – w Polsce.

Krzysztof Varga w antologiach

Krzysztof Varga jest również autorem opowiadań, które znalazły się w różnego rodzaju antologiach. W 2018 roku Wydawnictwo Czarne opublikowało równolegle dwa krótkie zbiory opowiadań – „O psach” i „O kotach”, autorstwa pisarzy związanych z wydawnictwem. Opowiadanie Krzysztofa Vargi wszedł w skład tego pierwszego. Oprócz niego swoje opowieści o psach stworzyli Michał Cichy, Wioletta Grzegorzewska , Weronika Murek, Patrycja Pustkowiak i Andrzej Stasiuk.

W 2020 roku ukazał się zbiór opowiadań pt. „Nadzieja”. Dochód ze sprzedaży książki został przekazany na pomoc mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, którzy znajdują się w grupie największego ryzyka zakażeniem Covid-19. Tym razem w przedsięwzięciu wzięło udział kilkudziesięciu autorów. Obok tekstu Vargi, swoje krótkie formy opublikowali m.in. Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik.

Książki Krzysztofa Vargi na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Krzysztofa Vargi we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Gulasz z turula”, „Czardasz z mangalicą”, „Langosz w jurcie”, „Dziennik hipopotama”, „Trociny”, „Sonnenberg”, „Tequila”, „Nagrobek z lastryko”, „Egzorcyzmy księdza Wojciecha”, „Masakra”.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura popularnonaukowa

Literatura popularnonaukowa jest nastawiona przede wszystkim na popularyzowanie oraz objaśnianie nauki i zjawisk, które zachodzą w jej obrębie. Książki przynależące do tego gatunku są skoncentrowane przede wszystkim na przybliżaniu i wyjaśnianiu nieposiadającym naukowej wiedzy z danej dziedziny odbiorcom różnorakich zagadnień ze świata nauki. Publikacje popularnonaukowe są najczęściej pisane językiem pozbawionym skomplikowanych terminów technicznych utrudniających przyswajanie treści czytelnikom niezaznajomionym z naukową terminologią. „Literatura popularnonaukowa” jest częścią szerszej kategorii „Literatura faktu”. W skład tej kategorii wchodzą zarówno publikacje dotyczące znanych i cenionych naukowców, jak i różnych gałęzi nauki. Nie zabrakło tu takich pozycji jak „Lab girl. Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości”, „Po obu stronach mózgu. Moja przygoda z neuronauką”, „Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu”, „Trauma i pamięć. Praktyczny przewodnik do pracy z traumatycznymi wspomnieniami”, „Empatia. Jak odkrycie neuronów lustrzanych zmienia nasze rozumienie ludzkiej natury”, „Jak czytać wodę. Wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach”, „Teraz. Fizyka czasu”, „Wszechświat i ja”, „Neuroerotyka”, „Wszechświat w twojej dłoni”, „Sapiens. Od zwierząt do bogów” czy też „Oszustwa pamięci”. W kategorii „Literatura popularnonaukowa” w internetowej księgarni Woblink.com znajdują się publikacje znanych i cenionych naukowców, profesorów oraz badaczy, jak na przykład książki Stephena Hawkinga, jednego z czołowych fizyków teoretycznych, profesora Jerzego Vetulaniego czy też niemieckiego leśnika pokazującego inne spojrzenie na otaczającą przyrodę – Petera Wohllebena.