ks. Adam Boniecki Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

ks. Adam Boniecki Historia - książki, ebooki i audiobooki

Adam Boniecki (Adam Edward Fredro-Boniecki herbu Bończa) urodził się w 1934 roku. To polski prezbiter katolicki, dziennikarz, eseista, były generał zakonu marianów i redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”. Boniecki ma na swoim koncie kilkanaście książek poświęconych tematyce wiary, teologii oraz kultury. Za swoją działalność społeczną, artystyczną i duchową ksiądz Adam Boniecki wielokrotnie był wyróżniany prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodę im. Dariusza Fikusa, Order Ecce Homo, medal „Plus ratio quam vis” Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2018 roku Adam Boniecki otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Ksiądz Adam Boniecki jest również działaczem społecznym. Ponadto Boniecki jest autorytetem nie tylko w dziedzinie wiary i teologii, jest również ważnym głosem życia społecznego i kulturalnego w Polsce.

Życiorys księdza Adama Bonieckiego

W 1945 roku Boniecki rozpoczął naukę w szkole z internatem prowadzonej przez Zgromadzenie Księży Marianów w zespole klasztornym kamedułów na warszawskich Bielanach. Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana, a maturę zdał w Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego nr 27 w Warszawie. Zaraz po osiągnięciu pełnoletności Boniecki wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów.

Adam Boniecki studiował w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Ukończył tam studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 roku. Następnie rozpoczął studiowanie filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W pierwszej połowie lat 70. XX wieku studiował również w Paryskim Instytucie Katolickim.

W 1964 roku po raz pierwszy związał się z redakcją krakowskiego „Tygodnika Powszechnego”. Na osobiste życzenie Jana Pawła II Boniecki przygotowywał polskie wydanie dziennika „L’Osservatore Romano”. Aż do roku 1991 roku był redaktorem naczelnym tego pisma. Po zakończeniu pracy w „L’Osservatore Romano” wrócił do redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Po śmierci Jerzego Turowicza został redaktorem naczelnym pisma. Boniecki ma na swoim koncie również pracę w telewizji Religia.tv.

Z księdzem Bonieckim wiązała się kontrowersyjna decyzja prowincjała ks. Naumowicza, który nałożył na duchownego zakaz wystąpień publicznych. Decyzja zapadła na podstawie listu biskupa Wiesława Meringa. Wiązało się to z fotografią, jaką Boniecki zrobił sobie na lotnisku z Adamem „Nergalem” Darskim, wokalistą blackened death metalowego zespołu Behemoth. Boniecki został oskarżony o wspieranie wypowiedzi „szerzących zamęt w umysłach wiernych”. Mimo że zakaz wystąpień medialnych został zniesiony po sześciu latach, to kilka miesięcy później został przywrócony. Kuria wydała oświadczenie, z którego wynikało, że wypowiedzi Bonieckiego są sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

Boniecki ma na swoim koncie kilkanaście książek. W 1974 roku ukazała się książka „Rozmowy niedokończone”. To zbiór reportaży, rozważań i szkiców, z których część stanowią teksty 0publikowane na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Trzy lata później ukazał się „Notes”, kolejny zbiór tekstów duchownego. Antologia została wzbogacona notatkami z podróży do Francji i Włoch oraz notatkami do kazań. Kolejną wartą wyróżnienia książką Bonieckiego jest „Vademecum generała, czyli czego nie robić i co robić kiedy władza wpadnie ci w ręce”.

W 2011 roku miała swoją premierę książka „Lepiej palić fajkę niż czarownice”. To książka, która ukazała się po poleceniu, by Boniecki „ograniczył swoje wystąpienia medialne”. Jest odpowiedzią na dyskusję o granicy wolności słowa w Kościele, która rozpętała się w Polsce po decyzji przełożonych Bonieckiego. Jak to zwykle u Bonieckiego, ksiądz z dużym dystansem i dużą dozą humoru opowiada o znajdowaniu się w nowej rzeczywistości.

W 2014 roku nakładem wydawnictwa Tygodnika Powszechnego ukazała się książka „Zakaz palenia”. Jej premiera przypadła na 80. urodziny Bonieckiego i 50-lecie pierwszej publikacji na łamach „Tygodnika Powszechnego”. „Zakaz palenia” jest swego rodzaju podsumowaniem działalności duchowej i intelektualnej księdza.

Rok później ukazała się wyjątkowa książka w dorobku Bonieckiego pt. „Abonent chwilowo nieosiągalny”. Autor w bardzo osobisty i intymny sposób opisuje ważne postaci, z którymi współpracował, przyjaźnił się i z którymi znajomość była dla Bonieckiego zaszczytem. Są tutaj wspomnienia o wielkich pisarzach, redaktorach, kapłanach, opozycjonistach. Boniecki pisze m.in. o Czesławie Miłoszu, Janie Pawle II, Jerzym Giedroyciu, Janie Nowaku-Jeziorańskim, Wisławie Szymborskiej, Jacku Kuroniu.

W dorobku Bonieckiego warto wyróżnić takie książki jak „Połączenia odebrane”, „Powroty z bezdroży”, „Z Ziemi Świętej”, Dookoła świata”, „Trzeba czasem zażartować”.

Jedną z najnowszych książek księdza Adama Bonieckiego jest „Strefa dobrego zasięgu”. To zbiór tekstów publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Są wśród nich opowieści o starości, o ekologii, o przyszłości polskiego Kościoła oraz codzienności.

Książki Adama Bonieckiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki księdza Adama Bonieckiego we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook).

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).