Kurt Vonnegut Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Syreny z Tytana, Książka | Kurt Vonnegut

    Kiedy Winston Niles Rumfoord wlatuje statkiem kosmicznym do chronosynklastycznego tunelu, zamienia się w czystą energię i materializuje się jedynie wtedy, kiedy zetknie się z Ziemią lub jakąś inną planetą. W związku z tym do domu w Newport, na Rhode Island dociera co pięćdziesiąt dziewięć dni i tylko na godzinę. Jedyna pociecha z tego taka, że wie wszystko co kiedykolwiek się wydarzyło i co jeszcze się wydarzy. Dowiaduje się na przykład, że jego żona leci na Marsa, aby się z...

Kurt Vonnegut Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Kurt Vonnegut był jednym z najbardziej cenionych i znanych na całym świecie współczesnych pisarzy amerykańskich. Vonnegut był nie tylko twórcą powieści postmodernistycznych i science fiction, ale także publicystą. Charakterystyczny czarny humor wyróżnia jego mroczne, choć pełne satyry dzieła. W ciągu ponad pięćdziesięciu lat twórczości Vonnegut opublikował czternaście powieści, trzy zbiory opowiadań, pięć sztuk teatralnych i tyle samo dzieł z kategorii literatury faktu. Pozostałe wydania ukazały się już po jego śmierci. Wiele z nich doczekało się swoich ekranizacji - w tym między innymi “Śniadanie mistrzów” czy “Rzeźnia numer pięć”.

Wojenne doświadczenia Kurta Vonneguta

Urodzony w Indianapolis 11 listopada 1922 roku Kurt Vonnegut Jr. był najmłodszym z trójki dzieci, pochodzących z Niemiec Edith Lieber oraz architekta Kurta Vonneguta Sr. Kryzys na giełdzie w roku 1929 zmusił rodzinę do głębokich zmian w dotychczasowym życiu - zwolnienia służby i porzucenia drogiego mieszkania. Załamało to matkę Kurta, która wpadła w depresję. Sam przyszły pisarz w 1940 roku za namową brata Bernarda aplikował na Uniwersytet Cornella i dostał się na tamtejszą chemię. To tam Vonnegut zaangażował się w tworzenie uniwersyteckiej gazety “The Cornell Daily Sun” i doszedł do wniosku, że nie ma predyspozycji do studiowania nauk ścisłych, opuścił więc mury tej uczelni w 1942 roku.

W czasie II wojny światowej Kurt Vonnegut wstąpił do wojska (1943) - został oddelegowany na studia w Instytucie Technologii w Carnegie, a później na Uniwersytet w Tennessee. Kiedy przyjechał na kilkudniową przepustkę w 1944 roku jego matka popełniła samobójstwo, co znacząco wpłynęło także na późniejszą twórczość Vonneguta. Wysłany na front do Europy w grudniu 1944 w czasie ofensywy w Ardenach został wzięty do niemieckiej niewoli i osadzony w Dreźnie. Z racji znajomości niemieckiego został wybrany na tłumacza-brygadzistę, który miał przekazywać polecenia innym jeńcom. Początkowo odgruzowywał miasto, a następnie pracował w fabryce słodu. 13 lutego 1945 roku przeżył bombardowanie Drezna przez aliantów, które to doświadczenie stało się podstawą dla powieści “Rzeźnia numer pięć”. Kilka miesięcy później Kurt Vonnegut należał do osób wyzwolonych przez Armię Czerwoną i powrócił do Stanów Zjednoczonych.

Po wojnie - literatura i praca

Po wojnie Kurt Vonnegut ponownie podjął studia (na wydziale antropologii na Uniwersytecie w Chicago), a także poślubił Jane Mary Cox. Początkowo jego praca dyplomowa została odrzucona przez komisję - tytuł uzyskał więc dopiero w 1971 roku za powieść “Kocia kołyska”. W czasie nauki pracował jako reporter kryminalny w “Chicago City News Bureau”. Kiedy w maju 1947 roku urodził się jego pierwszy syn, Mark, Kurt Vonnegut wraz z rodziną przeniósł się do Schenectady, gdzie pracował w dziale public relations w General Electric (jego brat Bernard był tamtejszym naukowcem).

Pierwsze opowiadania Kurta Vonneguta ukazywały się w latach 50., a zyski, jakie czerpał z ich publikacji, pozwoliły mu z czasem porzucić pracę w General Electric, przenieść się do Cape Cod i pracować wyłącznie twórczo. Pierwsza powieść Vonneguta, “Pianola”, ukazała się w 1952 roku. Choć jego uznanie w środowisku literackim było coraz wyższe, dochody nie były wystarczające, Kurt Vonnegut imał się różnych alternatywnych źródeł zarobku, w tym nauczyciela akademickiego i copywritera. Kiedy w 1957 roku w ciągu dwóch dni zmarli po sobie siostra pisarza oraz jej mąż, Kurt i Jane Vonnegut adoptowali trójkę z czworga ich dzieci, mając już wtedy troje własnych.

Kurt Vonnegut uważał się za pisarza niedocenionego za życia - do końca pozostał człowiekiem niespełnionym, a także uzależnionym od papierosów i alkoholu. Zmarł 11 kwietnia 2007 roku po tym, jak wychodząc z psem na spacer, zaplątał się w smycz i upadł tak nieszczęśliwie, że uderzył głową o chodnik.

Twórczość Kurta Vonneguta

Uważany dziś za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich Kurt Vonnegut wypracował charakterystyczny styl, który do dziś wyróżnia jego dzieła spośród innych. Nieustannie bawiąc się formą, prowokuje czytelnika, wciągając go w różne literackie zaułki. Czasami Vonnegut ozdabiał swoje powieści własnoręcznymi, dość prymitywnymi rysunkami. Takie powieści jak “Kocia kołyska” czy “Śniadanie mistrzów” zbudowane są z wielu krótkich rozdziałów, co przypomina nieco sposób, w jaki tworzył chociażby Julio Cortázar. Obok sarkazmu i czarnego humoru ważnym elementem dzieł Kurta Vonneguta jest surrealizm. Książki tego pisarza wypełnione są groteskowymi, dziwnymi postaciami oraz onirycznymi wydarzeniami. Fascynacja science fiction Vonneguta najbardziej widoczna jest w jego powieści “Syreny z Tytana”. Twórca uważał także, że niezbędnym elementem literatury jest skuteczne i jasne przekazanie konkretnych idei. W wielu dziełach wskazywał na schematy, które uniemożliwiają ludziom swobodne i pełne wolności od niedostatku i niepokoju życie.

Dzieła Kurta Vonneguta w księgarni internetowej Woblink

Wiele z książek autorstwa Kurta Vonneguta zostało w ostatnich latach wydanych nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Wśród nich znajdują się takie tytuły jak “Galapagos”, “Hokus-pokus”, “Matka noc”, “Kocia kołyska”, “Syreny z Tytana” czy “Slapstick”. Nie brakuje także tak znanych dzieł jak “Rzeźnia numer pięć” czy “Śniadanie mistrzów”. Te i inne powieści, opowiadania czy zbiory korespondencji Kurta Vonneguta czekają na Was na Woblink - jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.