Kurt Vonnegut II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Kurt Vonnegut II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Kurt Vonnegut był jednym z najbardziej cenionych i znanych na całym świecie współczesnych pisarzy amerykańskich. Vonnegut był nie tylko twórcą powieści postmodernistycznych i science fiction, ale także publicystą. Charakterystyczny czarny humor wyróżnia jego mroczne, choć pełne satyry dzieła. W ciągu ponad pięćdziesięciu lat twórczości Vonnegut opublikował czternaście powieści, trzy zbiory opowiadań, pięć sztuk teatralnych i tyle samo dzieł z kategorii literatury faktu. Pozostałe wydania ukazały się już po jego śmierci. Wiele z nich doczekało się swoich ekranizacji - w tym między innymi “Śniadanie mistrzów” czy “Rzeźnia numer pięć”.

Wojenne doświadczenia Kurta Vonneguta

Urodzony w Indianapolis 11 listopada 1922 roku Kurt Vonnegut Jr. był najmłodszym z trójki dzieci, pochodzących z Niemiec Edith Lieber oraz architekta Kurta Vonneguta Sr. Kryzys na giełdzie w roku 1929 zmusił rodzinę do głębokich zmian w dotychczasowym życiu - zwolnienia służby i porzucenia drogiego mieszkania. Załamało to matkę Kurta, która wpadła w depresję. Sam przyszły pisarz w 1940 roku za namową brata Bernarda aplikował na Uniwersytet Cornella i dostał się na tamtejszą chemię. To tam Vonnegut zaangażował się w tworzenie uniwersyteckiej gazety “The Cornell Daily Sun” i doszedł do wniosku, że nie ma predyspozycji do studiowania nauk ścisłych, opuścił więc mury tej uczelni w 1942 roku.

W czasie II wojny światowej Kurt Vonnegut wstąpił do wojska (1943) - został oddelegowany na studia w Instytucie Technologii w Carnegie, a później na Uniwersytet w Tennessee. Kiedy przyjechał na kilkudniową przepustkę w 1944 roku jego matka popełniła samobójstwo, co znacząco wpłynęło także na późniejszą twórczość Vonneguta. Wysłany na front do Europy w grudniu 1944 w czasie ofensywy w Ardenach został wzięty do niemieckiej niewoli i osadzony w Dreźnie. Z racji znajomości niemieckiego został wybrany na tłumacza-brygadzistę, który miał przekazywać polecenia innym jeńcom. Początkowo odgruzowywał miasto, a następnie pracował w fabryce słodu. 13 lutego 1945 roku przeżył bombardowanie Drezna przez aliantów, które to doświadczenie stało się podstawą dla powieści “Rzeźnia numer pięć”. Kilka miesięcy później Kurt Vonnegut należał do osób wyzwolonych przez Armię Czerwoną i powrócił do Stanów Zjednoczonych.

Po wojnie - literatura i praca

Po wojnie Kurt Vonnegut ponownie podjął studia (na wydziale antropologii na Uniwersytecie w Chicago), a także poślubił Jane Mary Cox. Początkowo jego praca dyplomowa została odrzucona przez komisję - tytuł uzyskał więc dopiero w 1971 roku za powieść “Kocia kołyska”. W czasie nauki pracował jako reporter kryminalny w “Chicago City News Bureau”. Kiedy w maju 1947 roku urodził się jego pierwszy syn, Mark, Kurt Vonnegut wraz z rodziną przeniósł się do Schenectady, gdzie pracował w dziale public relations w General Electric (jego brat Bernard był tamtejszym naukowcem).

Pierwsze opowiadania Kurta Vonneguta ukazywały się w latach 50., a zyski, jakie czerpał z ich publikacji, pozwoliły mu z czasem porzucić pracę w General Electric, przenieść się do Cape Cod i pracować wyłącznie twórczo. Pierwsza powieść Vonneguta, “Pianola”, ukazała się w 1952 roku. Choć jego uznanie w środowisku literackim było coraz wyższe, dochody nie były wystarczające, Kurt Vonnegut imał się różnych alternatywnych źródeł zarobku, w tym nauczyciela akademickiego i copywritera. Kiedy w 1957 roku w ciągu dwóch dni zmarli po sobie siostra pisarza oraz jej mąż, Kurt i Jane Vonnegut adoptowali trójkę z czworga ich dzieci, mając już wtedy troje własnych.

Kurt Vonnegut uważał się za pisarza niedocenionego za życia - do końca pozostał człowiekiem niespełnionym, a także uzależnionym od papierosów i alkoholu. Zmarł 11 kwietnia 2007 roku po tym, jak wychodząc z psem na spacer, zaplątał się w smycz i upadł tak nieszczęśliwie, że uderzył głową o chodnik.

Twórczość Kurta Vonneguta

Uważany dziś za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich Kurt Vonnegut wypracował charakterystyczny styl, który do dziś wyróżnia jego dzieła spośród innych. Nieustannie bawiąc się formą, prowokuje czytelnika, wciągając go w różne literackie zaułki. Czasami Vonnegut ozdabiał swoje powieści własnoręcznymi, dość prymitywnymi rysunkami. Takie powieści jak “Kocia kołyska” czy “Śniadanie mistrzów” zbudowane są z wielu krótkich rozdziałów, co przypomina nieco sposób, w jaki tworzył chociażby Julio Cortázar. Obok sarkazmu i czarnego humoru ważnym elementem dzieł Kurta Vonneguta jest surrealizm. Książki tego pisarza wypełnione są groteskowymi, dziwnymi postaciami oraz onirycznymi wydarzeniami. Fascynacja science fiction Vonneguta najbardziej widoczna jest w jego powieści “Syreny z Tytana”. Twórca uważał także, że niezbędnym elementem literatury jest skuteczne i jasne przekazanie konkretnych idei. W wielu dziełach wskazywał na schematy, które uniemożliwiają ludziom swobodne i pełne wolności od niedostatku i niepokoju życie.

Dzieła Kurta Vonneguta w księgarni internetowej Woblink

Wiele z książek autorstwa Kurta Vonneguta zostało w ostatnich latach wydanych nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Wśród nich znajdują się takie tytuły jak “Galapagos”, “Hokus-pokus”, “Matka noc”, “Kocia kołyska”, “Syreny z Tytana” czy “Slapstick”. Nie brakuje także tak znanych dzieł jak “Rzeźnia numer pięć” czy “Śniadanie mistrzów”. Te i inne powieści, opowiadania czy zbiory korespondencji Kurta Vonneguta czekają na Was na Woblink - jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).