Kurt Vonnegut Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Kurt Vonnegut Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Kurt Vonnegut był jednym z najbardziej cenionych i znanych na całym świecie współczesnych pisarzy amerykańskich. Vonnegut był nie tylko twórcą powieści postmodernistycznych i science fiction, ale także publicystą. Charakterystyczny czarny humor wyróżnia jego mroczne, choć pełne satyry dzieła. W ciągu ponad pięćdziesięciu lat twórczości Vonnegut opublikował czternaście powieści, trzy zbiory opowiadań, pięć sztuk teatralnych i tyle samo dzieł z kategorii literatury faktu. Pozostałe wydania ukazały się już po jego śmierci. Wiele z nich doczekało się swoich ekranizacji - w tym między innymi “Śniadanie mistrzów” czy “Rzeźnia numer pięć”.

Wojenne doświadczenia Kurta Vonneguta

Urodzony w Indianapolis 11 listopada 1922 roku Kurt Vonnegut Jr. był najmłodszym z trójki dzieci, pochodzących z Niemiec Edith Lieber oraz architekta Kurta Vonneguta Sr. Kryzys na giełdzie w roku 1929 zmusił rodzinę do głębokich zmian w dotychczasowym życiu - zwolnienia służby i porzucenia drogiego mieszkania. Załamało to matkę Kurta, która wpadła w depresję. Sam przyszły pisarz w 1940 roku za namową brata Bernarda aplikował na Uniwersytet Cornella i dostał się na tamtejszą chemię. To tam Vonnegut zaangażował się w tworzenie uniwersyteckiej gazety “The Cornell Daily Sun” i doszedł do wniosku, że nie ma predyspozycji do studiowania nauk ścisłych, opuścił więc mury tej uczelni w 1942 roku.

W czasie II wojny światowej Kurt Vonnegut wstąpił do wojska (1943) - został oddelegowany na studia w Instytucie Technologii w Carnegie, a później na Uniwersytet w Tennessee. Kiedy przyjechał na kilkudniową przepustkę w 1944 roku jego matka popełniła samobójstwo, co znacząco wpłynęło także na późniejszą twórczość Vonneguta. Wysłany na front do Europy w grudniu 1944 w czasie ofensywy w Ardenach został wzięty do niemieckiej niewoli i osadzony w Dreźnie. Z racji znajomości niemieckiego został wybrany na tłumacza-brygadzistę, który miał przekazywać polecenia innym jeńcom. Początkowo odgruzowywał miasto, a następnie pracował w fabryce słodu. 13 lutego 1945 roku przeżył bombardowanie Drezna przez aliantów, które to doświadczenie stało się podstawą dla powieści “Rzeźnia numer pięć”. Kilka miesięcy później Kurt Vonnegut należał do osób wyzwolonych przez Armię Czerwoną i powrócił do Stanów Zjednoczonych.

Po wojnie - literatura i praca

Po wojnie Kurt Vonnegut ponownie podjął studia (na wydziale antropologii na Uniwersytecie w Chicago), a także poślubił Jane Mary Cox. Początkowo jego praca dyplomowa została odrzucona przez komisję - tytuł uzyskał więc dopiero w 1971 roku za powieść “Kocia kołyska”. W czasie nauki pracował jako reporter kryminalny w “Chicago City News Bureau”. Kiedy w maju 1947 roku urodził się jego pierwszy syn, Mark, Kurt Vonnegut wraz z rodziną przeniósł się do Schenectady, gdzie pracował w dziale public relations w General Electric (jego brat Bernard był tamtejszym naukowcem).

Pierwsze opowiadania Kurta Vonneguta ukazywały się w latach 50., a zyski, jakie czerpał z ich publikacji, pozwoliły mu z czasem porzucić pracę w General Electric, przenieść się do Cape Cod i pracować wyłącznie twórczo. Pierwsza powieść Vonneguta, “Pianola”, ukazała się w 1952 roku. Choć jego uznanie w środowisku literackim było coraz wyższe, dochody nie były wystarczające, Kurt Vonnegut imał się różnych alternatywnych źródeł zarobku, w tym nauczyciela akademickiego i copywritera. Kiedy w 1957 roku w ciągu dwóch dni zmarli po sobie siostra pisarza oraz jej mąż, Kurt i Jane Vonnegut adoptowali trójkę z czworga ich dzieci, mając już wtedy troje własnych.

Kurt Vonnegut uważał się za pisarza niedocenionego za życia - do końca pozostał człowiekiem niespełnionym, a także uzależnionym od papierosów i alkoholu. Zmarł 11 kwietnia 2007 roku po tym, jak wychodząc z psem na spacer, zaplątał się w smycz i upadł tak nieszczęśliwie, że uderzył głową o chodnik.

Twórczość Kurta Vonneguta

Uważany dziś za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich Kurt Vonnegut wypracował charakterystyczny styl, który do dziś wyróżnia jego dzieła spośród innych. Nieustannie bawiąc się formą, prowokuje czytelnika, wciągając go w różne literackie zaułki. Czasami Vonnegut ozdabiał swoje powieści własnoręcznymi, dość prymitywnymi rysunkami. Takie powieści jak “Kocia kołyska” czy “Śniadanie mistrzów” zbudowane są z wielu krótkich rozdziałów, co przypomina nieco sposób, w jaki tworzył chociażby Julio Cortázar. Obok sarkazmu i czarnego humoru ważnym elementem dzieł Kurta Vonneguta jest surrealizm. Książki tego pisarza wypełnione są groteskowymi, dziwnymi postaciami oraz onirycznymi wydarzeniami. Fascynacja science fiction Vonneguta najbardziej widoczna jest w jego powieści “Syreny z Tytana”. Twórca uważał także, że niezbędnym elementem literatury jest skuteczne i jasne przekazanie konkretnych idei. W wielu dziełach wskazywał na schematy, które uniemożliwiają ludziom swobodne i pełne wolności od niedostatku i niepokoju życie.

Dzieła Kurta Vonneguta w księgarni internetowej Woblink

Wiele z książek autorstwa Kurta Vonneguta zostało w ostatnich latach wydanych nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Wśród nich znajdują się takie tytuły jak “Galapagos”, “Hokus-pokus”, “Matka noc”, “Kocia kołyska”, “Syreny z Tytana” czy “Slapstick”. Nie brakuje także tak znanych dzieł jak “Rzeźnia numer pięć” czy “Śniadanie mistrzów”. Te i inne powieści, opowiadania czy zbiory korespondencji Kurta Vonneguta czekają na Was na Woblink - jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!