Laila Shukri Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Laila Shukri Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Laila Shukri nie jest prawdziwym nazwiskiem autorki powieści, których główny motywem jest sytuacja kobiet w świecie arabskim. Pod tym pseudonimem kryje się polska pisarka, o której nie wiemy zbyt wiele. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawnia ona żadnych informacji, które pozwoliłyby zidentyfikować jej tożsamość. Jedyne, co wiemy z dużym prawdopodobieństwem, to że jest żoną muzułmanina, najpewniej szejka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Polką żyjącą na Bliskim Wschodzie i znawczynią tego obszaru. Trudno jednak z pewnością ocenić, co jest prawdą na temat autorki, a co tylko plotką. Istnieje podejrzenie, że nawet mąż Laily Shukri nie wie, że kobieta jest autorką takich książek jak „Perska namiętność”, „Perska zazdrość” czy „Jestem żoną szejka”. Shukri opowiada o życiu w krajach arabskich z perspektywy kobiety, opierając się na własnych doświadczeniach, historiach zasłyszanych od innych oraz obserwacjach. Pisze o nich zarówno z tej nieco baśniowej, jak i znacznie mroczniejszej strony.

„Perska miłość” debiutancka powieść Laily Shukri

Tytuły autorstwa Laily Shukri są publikowane od 2014 roku nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Debiutancka powieść, „Perska miłość”, niemal natychmiast przyciągnęła wiele czytelniczek i czytelników, szybko stając się bestsellerem. Opowiada ona historię Lidki, Polki, która dość niespodziewanie otrzymuje szansę wyjazdu na rok do Kuwejtu w ramach stypendium językowego. Na miejscu poznaje Hassana i szybko stają się sobie bliscy. Młody mężczyzna oczarowuje kobietę, biorąc ją w kilkudniową podróż, po której oświadcza się Lidce. Obiecuje jej życie jak baśniowa arabska księżniczka, prawie że żywcem wyjęta z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Kobieta waha się, ale w końcu zgadza na ślub, po którym dość szybko zachodzi w ciąże. Namówiona przez Hassana rzuca studia i w zasadzie urywa się jej kontakt z własną rodziną. Wszystko nie byłoby jeszcze takie złe, gdyby nie fakt, że do ich domu wprowadzają się matka oraz siostra męża Lidki. To właśnie te kobiety sprawiają, że jej codzienność zmienia się na gorsze.

Debiutancka „Perska miłość” stała się zaczynem dla serii pod tym samym tytułem, która na chwilę obecną składa się z siedmiu części. Drugą z nich jest wydana w 2016 roku „Perska zazdrość”. Jej główną bohaterką była Joanna, znana z kart wcześniejszej powieści żona Alego. Mężczyzna jest bogaty biznesmenem w Kuwejcie i zapewnia sobie i swojej żonie wykwintne, pełne udogodnień oraz wyrafinowanych przyjemności życie. Wraz z Joanną w Dubaju jest jej amerykańska przyjaciółka, Angelika. Kobiety wspólnie odwiedzają najdroższe sklepy, hotele i restauracje. Wszystko wydaje jak jak z bajki. Co jednak, jeśli bogactwo i luksusy zaczynają zasłaniać wszystko inne? Gdy najlepszy mąż i ojciec świata niespodziewanie zaczyna spoglądać w stronę innej kobiety? Joanna staje w obliczu dramatycznych decyzji. Jak uchronić siebie i trójkę dorastających dzieci przed rodzinną tragedią? Czy, a jeśli tak, to jak wybaczyć zdradę? Nieopodal wciąż żyje także znana z „Perskiej miłości” Lidka. Jak teraz wygląda jej życie?

Sukces kolejnej części cyklu sprawił, że dość szybko pojawiały się następne książki autorstwa Laily Shukri spod znaku „Perskiej miłości”. Były to kolejno: „Perska namiętność”, „Perska nienawiść”, „Perska zmysłowość” oraz „Perska kobiecość”. Na lipiec 2021 roku zapowiedziana jest kolejna część: „Perska niepewność”. Wrócimy w niej do znanej z „Perskiej kobiecości” Joanny i staniemy w obliczu spraw bardzo aktualnych, chociażby pandemii i związanych z nią obostrzeń. Sytuacja gnębionej przez męża kobiety tylko pogarsza się w związku z pojawieniem się koronawirusa. W dodatku długo nie ma kontaktu ze swoją wielką miłością, Richardem. Joannę ogarniają przez to wątpliwości co do prawdziwości deklaracji mężczyzny i jego uczuć. Zaczyna obawiać się, że wszystko było tylko ułudą. Tymczasem na jednym z sekretnych przyjęć poznaje nowego mężczyznę, znacznie od niej młodszego, a przy tym wielce czarującego. Spragniona euforii uczuć Joanna rzuca się w sam środek namiętnego romansu. Jakie będą jego konsekwencje?

Wszystkie książki Laily Shukri z serii „Perska miłość” znajdziecie na Woblink w każdym z dostępnych w księgarni formatów – książek papierowych, ebooków (epub, mobi) oraz audiobooków.

Pozostałe książki Laily Shukri

Laila Shukri nie zatrzymała się jedynie na książkach z serii „Perska miłość”. Wśród napisanych przez nią bestsellerów wymienić należy takie tytuły jak: „Byłam służącą w arabskich pałacach”, „Jestem nieletnią żoną” czy „Jestem żoną terrorysty”. W dziele „Byłam kochanką arabskich szejków” dotyka tematu handlu żywym towarem oraz brutalnej rzeczywistości kobiet wciąż sprzedawanych i przekazywanych sobie z rąk do rąk jak przedmioty. Poznajcie Julię – właśnie spotkała przystojnego Tarka pochodzącego z Syrii, który zaprosił ją na wyjątkową wycieczkę do Dubaju. Omotana uczuciem i zafascynowana egzotycznym nowym znajomym Julia zgadza się. Jednak gdy dociera na miejsce, okazuje się, że stała się własnością jednego z największych gangów, które zajmują się handlem ludźmi. Fizyczna i psychiczna przemoc stają się codziennością, a w głowie Julii pojawia się pytanie, czy już tylko śmierć będzie w stanie ją wyzwolić…?

Podczas gdy „Byłam kochanką arabskich szejków” powstało jako efekt rozmów Laily Shukri z różnymi kobietami, „Jestem żoną szejka” wydaje się opierać w dużej mierze na jej osobistych doświadczeniach. Osadzona w Zjednoczonych Emiratach Arabskich historia opisuje życie prywatne najbogatszych rodzin z tego oraz innych krajów Zatoki Perskiej. Główną bohaterką „Jestem żoną szejka” jest Isabelle, młoda Polka, która przyjechała do Dubaju wraz z przyjaciółką w ramach jednego z zagranicznych kontraktów, który ma jej pomóc nauczyć się, jak dobrze przejąć rodzinną firmę. Isabelle bardzo ten wyjazd odpowiada, może swobodnie zwiedzać świat, uczyć się i nareszcie robić, co chce bez ciągłego spoglądania przez ramię na rodziców. Na jednym z przyjęć jej uwagę zwraca przystojny mężczyzna, jeden z szejków ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wszystko dzieje się bardzo szybko – ich relacja rozkwita niemalże natychmiast, codzienność jest romantyczna, a gdy on prosi ją o rękę, ona zgadza się bez cienia wątpliwości. Dopiero z czasem Isabelle zaczyna rozumieć, w jak obcej dla siebie kulturze się znalazła i jak wygląda rzeczywistość bycia arabską żoną.

Wydane przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka książki Laily Shukri wszystkie znajdziecie na Woblinku – jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!