Lawrence Wright Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Lawrence Wright Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Lawrence Wright urodził się w 1947 roku. To amerykański pisarz, autor scenariuszy, dramaturg. Od początku lat 90. XX wieku Wright jest stałym współpracownikiem „New Yorkera”. W Polsce ukazały się cztery książki Wrighta, w tym trzy w kultowej „serii amerykańskiej” Wydawnictwa Czarne. Wright jest laureatem Pulitzera. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał za książkę „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”.

Wright jest członek Council on Foreign Relations i Amerykańskiego Stowarzyszenia Historyków. Ponadto współpracuje z Centrum Prawa i Bezpieczeństwa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Nowojorskiego. Lawrence Wright ukończył Uniwersytet Tulane w Nowym Orleanie oraz Amerykański Uniwersytet w Kairze. W Egipcie przez dwa lata pracował jako wykładowca akademicki. Wright współpracował z wieloma prestiżowymi redakcjami. Pisał m.in. dla „Race Relations Reporter”, „Southern Voices”, „Texas Monthly”, „The New York Times” oraz dla „The Rolling Stones”.

Książki Wrighta, które ukazały się w Polsce

Pierwszą książką Wrighta, która ukazała się w Polsce, nosiła tytuł „Bliźnięta. Geny, środowisko i tajemnica tożsamości”. Pierwszym tytułem Wrighta, który ukazał się pod szyldem Wydawnictwa Czarne, był reportaż „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”. To przeszło 500-stronicowa analiza środowiska scjentologicznego. Wright napisał swoją książkę na podstawie materiałów archiwalnych oraz kilkuset rozmów, które przeprowadził z byłymi i (wówczas) obecnymi członkami kościoła scjentologicznego. Osią fabularną książki jest postać L. Rona Hubbarda, autora powieści science-fiction, w którego umyśle narodziła się idea stworzenia nowej religii. Pomysł Hubbarda miał być odpowiedzią na kryzys duchowy, jaki dopadł Amerykę po zakończeniu II wojny światowej.

Wright opisuje genezę, rozwój i strategię Kościoła pozyskiwania nowych członków. Autor reportażu pokazuje, jak Kościół zabiega o wciągnięcie w swoje szeregi takich gwiazdorów, jak Tom Cruise czy John Travolta. Następnie Wright opisuje, jak scjentolodzy wykorzystują celebrytów do osiągnięcia własnych celów. „Droga do wyzwolenia” została wymieniona wśród najlepszych książek 2013 roku przez redakcję „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „New York Magazine”, „Slate”, „Chicago Tribune”, „Huffington Post”, „Newsday”, „Entertainment Weekly”, „People”, „The Week”, „Publishers Weekly”, „Kirkus Reviews”.

Trzecią książką Wrighta, która ukazała się w Polsce, jest najbardziej uznany reportaż autora pt. „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”. Lawrence Wright otrzymał za tę książkę Nagrodę Pulitzera, Nagrodę Dziennikarską im. Helen Bernstein, Nagrodę Literacką „Los Angeles Times” i wiele innych prestiżowych wyróżnień. Redakcje takich czasopism, jak „Time”, „Newsweek”, „The Washington Post”, „Chicago Tribune”, „The New York Times Book Review”, „San Francisco Chronicle”, „The New York Sun”, „The Economist”, „Newsday”, „Salon”, „New York”, „Los Angeles Times” i „Houston Chronicle” uznały „Wyniosłe wieże” za jedną z najlepszych książek 2006 roku.

„Wyniosłe wieże” to fascynująca i poruszająca opowieść o rozwoju islamskiego fundamentalizmu. Wright pisze o powstaniu Al-Kaidy i nieskuteczności amerykańskich służb specjalnych w walce z terrorystami. Jego opowieść obejmuje niemal pół wieku historii. Wright na podstawie przeprowadzonych wywiadów, obserwacji, materiałów wideo i analizy ważnych dokumentów kreśli obraz transformacji Osamy bin Ladena i Ajmana az-Zawahiriego, którzy z niedoświadczonych lokalnych bojowników przerodzili się w dowódców najskuteczniejszej grupy terrorystycznej. Kulminacją ich działalności był atak na wieże World Trade Center, do którego doszło 11 września 2001 roku.

Najnowszą książką Lawrence’a Wrighta, która ukazała się na polskim rynku, jest reportaż „Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej. Książka jest efektem dziennikarskiego śledztwa, które Wright prowadził w trakcie pracy w „New York Timesie”. To sprawa, która rozpaliła amerykańskie społeczeństwo. Zastępca szeryfa w stanie Waszyngton Paul Ingram, uznawany za wzorowego ojca i przykładnego obywatela, został oskarżony przez swoje córki o wykorzystywanie seksualne. Na początku zarzuty dotyczyły jedynie przemocy w dzieciństwie, ale szybko okazało się, że tortury trwały latami, a Ingram dopuszczał się gwałtów nawet kilka tygodni przed oskarżeniem. Dociekania śledczych doprowadziły do odkrycia, że w satanistycznych rytuałach brali udział nie tylko członkowie rodziny Ingramów. Paul zapraszał na „sesje” innych pracowników biura szeryfa. Okazało się, że skala zjawiska w kraju jest na tyle porażająca, że zainteresowali się nim dziennikarze i śledczy w innych stanach.

Książki Lawrence’a Wrighta na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Lawrence'a Wrighta w formie ebooka i papierowej. Dostępne są tytuły „Szatan w naszym domu” i „Wyniosłe wieże”.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.