Lawrence Wright Prasa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Lawrence Wright Prasa - książki, ebooki i audiobooki

Lawrence Wright urodził się w 1947 roku. To amerykański pisarz, autor scenariuszy, dramaturg. Od początku lat 90. XX wieku Wright jest stałym współpracownikiem „New Yorkera”. W Polsce ukazały się cztery książki Wrighta, w tym trzy w kultowej „serii amerykańskiej” Wydawnictwa Czarne. Wright jest laureatem Pulitzera. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał za książkę „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”.

Wright jest członek Council on Foreign Relations i Amerykańskiego Stowarzyszenia Historyków. Ponadto współpracuje z Centrum Prawa i Bezpieczeństwa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Nowojorskiego. Lawrence Wright ukończył Uniwersytet Tulane w Nowym Orleanie oraz Amerykański Uniwersytet w Kairze. W Egipcie przez dwa lata pracował jako wykładowca akademicki. Wright współpracował z wieloma prestiżowymi redakcjami. Pisał m.in. dla „Race Relations Reporter”, „Southern Voices”, „Texas Monthly”, „The New York Times” oraz dla „The Rolling Stones”.

Książki Wrighta, które ukazały się w Polsce

Pierwszą książką Wrighta, która ukazała się w Polsce, nosiła tytuł „Bliźnięta. Geny, środowisko i tajemnica tożsamości”. Pierwszym tytułem Wrighta, który ukazał się pod szyldem Wydawnictwa Czarne, był reportaż „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”. To przeszło 500-stronicowa analiza środowiska scjentologicznego. Wright napisał swoją książkę na podstawie materiałów archiwalnych oraz kilkuset rozmów, które przeprowadził z byłymi i (wówczas) obecnymi członkami kościoła scjentologicznego. Osią fabularną książki jest postać L. Rona Hubbarda, autora powieści science-fiction, w którego umyśle narodziła się idea stworzenia nowej religii. Pomysł Hubbarda miał być odpowiedzią na kryzys duchowy, jaki dopadł Amerykę po zakończeniu II wojny światowej.

Wright opisuje genezę, rozwój i strategię Kościoła pozyskiwania nowych członków. Autor reportażu pokazuje, jak Kościół zabiega o wciągnięcie w swoje szeregi takich gwiazdorów, jak Tom Cruise czy John Travolta. Następnie Wright opisuje, jak scjentolodzy wykorzystują celebrytów do osiągnięcia własnych celów. „Droga do wyzwolenia” została wymieniona wśród najlepszych książek 2013 roku przez redakcję „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „New York Magazine”, „Slate”, „Chicago Tribune”, „Huffington Post”, „Newsday”, „Entertainment Weekly”, „People”, „The Week”, „Publishers Weekly”, „Kirkus Reviews”.

Trzecią książką Wrighta, która ukazała się w Polsce, jest najbardziej uznany reportaż autora pt. „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”. Lawrence Wright otrzymał za tę książkę Nagrodę Pulitzera, Nagrodę Dziennikarską im. Helen Bernstein, Nagrodę Literacką „Los Angeles Times” i wiele innych prestiżowych wyróżnień. Redakcje takich czasopism, jak „Time”, „Newsweek”, „The Washington Post”, „Chicago Tribune”, „The New York Times Book Review”, „San Francisco Chronicle”, „The New York Sun”, „The Economist”, „Newsday”, „Salon”, „New York”, „Los Angeles Times” i „Houston Chronicle” uznały „Wyniosłe wieże” za jedną z najlepszych książek 2006 roku.

„Wyniosłe wieże” to fascynująca i poruszająca opowieść o rozwoju islamskiego fundamentalizmu. Wright pisze o powstaniu Al-Kaidy i nieskuteczności amerykańskich służb specjalnych w walce z terrorystami. Jego opowieść obejmuje niemal pół wieku historii. Wright na podstawie przeprowadzonych wywiadów, obserwacji, materiałów wideo i analizy ważnych dokumentów kreśli obraz transformacji Osamy bin Ladena i Ajmana az-Zawahiriego, którzy z niedoświadczonych lokalnych bojowników przerodzili się w dowódców najskuteczniejszej grupy terrorystycznej. Kulminacją ich działalności był atak na wieże World Trade Center, do którego doszło 11 września 2001 roku.

Najnowszą książką Lawrence’a Wrighta, która ukazała się na polskim rynku, jest reportaż „Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej. Książka jest efektem dziennikarskiego śledztwa, które Wright prowadził w trakcie pracy w „New York Timesie”. To sprawa, która rozpaliła amerykańskie społeczeństwo. Zastępca szeryfa w stanie Waszyngton Paul Ingram, uznawany za wzorowego ojca i przykładnego obywatela, został oskarżony przez swoje córki o wykorzystywanie seksualne. Na początku zarzuty dotyczyły jedynie przemocy w dzieciństwie, ale szybko okazało się, że tortury trwały latami, a Ingram dopuszczał się gwałtów nawet kilka tygodni przed oskarżeniem. Dociekania śledczych doprowadziły do odkrycia, że w satanistycznych rytuałach brali udział nie tylko członkowie rodziny Ingramów. Paul zapraszał na „sesje” innych pracowników biura szeryfa. Okazało się, że skala zjawiska w kraju jest na tyle porażająca, że zainteresowali się nim dziennikarze i śledczy w innych stanach.

Książki Lawrence’a Wrighta na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Lawrence'a Wrighta w formie ebooka i papierowej. Dostępne są tytuły „Szatan w naszym domu” i „Wyniosłe wieże”.

Co znajdziesz w kategorii: Prasa

W kategorii prasa znajdują się różnego rodzaju czasopisma – miesięczniki, kwartalniki i wydania specjalne topowych polskich periodyków. Na Woblink.com wśród najciekawszych tytułów znaleźć można miesięcznik „Znak” – magazyn o tematyce społeczno-kulturalnej, który wydawany jest, z krótką przerwą, od 1946 roku. Wśród stałych działów „Znaku” znajdują się: Temat miesiąca, Społeczeństwo i Świat, Idee oraz Ludzie–Książki–Zdarzenia. Do pisma regularnie piszą najciekawsi polscy felietoniści i pisarze oraz stawiają tam swoje pierwsze dziennikarskie kroki autorzy młodego pokolenia. Innym tytułem wartym wyróżnienia jest miesięcznik „W drodze” przeznaczony dla czytelników zainteresowanych codziennym życiem według wzorców chrześcijańskich. Pismo nie boi się trudnych tematów takich jak wiara i ekologia, kryzys wiary wśród sióstr zakonnych i księży czy ludzka seksualność. Dla miłośników muzyki na Woblinku znajdują się archiwalne numery pisma „Jazz Press”. Za darmo do pobrania są także archiwalne numery pisma „Book Up!” – bezpłatnego cyfrowego magazynu o książkach i kulturze, który powstał z inicjatywy portali Woblink oraz Lubimy Czytać. Ponadto znajdą w tej kategorii coś dla siebie miłośnicy kultury, polityki i spraw społecznych – „Res publica nowa” to kwartalnik, który „daje do myślenia”. To pismo prowadzone przez Fundację Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego, która zajmuje się też organizowaniem debat i wydarzeń dotyczących rozwoju i jakości kultury.