Leopold Tyrmand Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Leopold Tyrmand Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Leopold Tyrmand urodził się w 1920 roku. To polski pisarz, publicysta, osobowość sceniczna, popularyzator jazzu w Polsce. Jest autorem kilku powieści, dziennika, listów, esejów i szeregu artykułów poświęconych głównie muzyce jazzowej. Jego najbardziej znaną powieścią jest „Zły”.

Tyrmand pochodził z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Rodziców Leopolda w czasie wojny wywieziono do obozu w Majdanku. Ojciec nie przeżył pobytu w obozie, matka po wojnie wyjechała do Izraela. W latach 1928-1937 Tyrmand uczęszczał do Prywatnego Gimnazjum i Liceum im. A. Kreczmara. Po ukończeniu szkoły średniej wyjechał do Paryża. Tam przez rok studiował na Wydziale Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych. Wyjazd do stolicy Francji mocno wpłynął na Leopolda. W Paryżu zetknął się z kulturą zachodnioeuropejską i amerykańską, przede wszystkim z jazzem. Tak rozpoczęła się wieloletnia fascynacja, która miała swoje odzwierciedlenie również w jego twórczości.

W czasie wojny Tyrmand na fałszywych papierach wyjechał do III Rzeszy. Tam pracował na kolei, jako tłumacz, kelner oraz marynarz. Jego celem było jednak dostanie się do Francji. Podczas próby przedostania się do Szwecji, która w czasie wojny deklarowała neutralność, został schwytany i osadzony w obozie koncentracyjnym Grini, znajdującym się w okolicach Oslo. Pozostał tam przez kilka miesięcy, do zakończenia wojny.

Po wojnie Leopold Tyrmand przebywał jeszcze przez blisko rok w Skandynawii – głównie Danii i Norwegii. Pracował tam dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Tam też zaczął pracę dziennikarską. Zatrudnił się jako korespondent Polpressu, a później został szefem biura prasowego polskiej delegatury w Kopenhadze. W 1946 roku wrócił do kraju, konkretnie do Warszawy. Tam nawiązał współpracę z Agencją Prasowo-Informacyjną. Później współpracował z redakcjami „Przekroju”, „Expressu Wieczornego”, „Tygodnika Powszechnego”, „Rzeczpospolitej”, „Dziś i Jutro” oraz „Ruchu Muzycznego”. Pisał głównie na tematy związane z kulturą i sportem. Specjalizował się w recenzjach teatralnych i muzycznych. Miał okazję przeprowadzić wywiady z wieloma wybitnymi artystami m.in. z Pablem Picassem i Julianem Huxleyem. Następnie związał się redakcją Polskiego Radia.

Zły - najgłośniejsza książka Leopolda Tyrmanda

W związku z zawirowaniami politycznymi i cenzurą, w 1954 roku Tyrmand został bez pracy. Frustrację związaną z bezczynnością opisał w swoim „Dzienniku 1954”. Na jego podstawie wiemy, że był przeciwnikiem ustroju socjalistycznego i komunizmu. Jednak więcej pisze w nim o kulturze i społeczeństwie. W „Dzienniku” Tyrmand nie szczędzi słów krytyki wobec gwiazd estrady, ludzi kultury i artystów. Sporo jest także o prywatnych i miłosnych przeżyciach autora. Kilkumiesięczną przygodę z pisaniem „Dziennika” przerwało zlecenie, które Tyrmand otrzymał od wydawnictwa Czytelnik – chodziło o napisanie sensacyjnej powieści, której fabuła rozgrywa się w powojennej Warszawie. I tak w 1955 roku ukazał się „Zły” – najgłośniejsze dzieło w dorobku Tyrmanda. Powieść błyskawicznie stała się bestsellerem i przyniosła autorowi ogromną sławę i rozpoznawalność. Pod przykrywką powieści sensacyjnej Tyrmand ukrył wiele krytycznych słów wobec panującego w kraju reżimu. „Zły” to książka – legenda, zdecydowanie najchętniej czytany kryminał napisany w czasach Polski Ludowej. To połączenie kryminału, romansu i powieści sensacyjnej, z nutką westernu. W stolicy kraju dochodzi do tajemniczych ataków. Milicja jest bezradna. W obronie słabszych, na przeciwko chuliganom i gangsterom ze stolicy staje tytułowy „Zły”, samozwańczy bohater.

Prekursor jazzu w Polsce

Leopold Tyrmand był jednym z prekursorów jazzu w Polsce. Brał udział w organizacji wielu festiwali, przyjaźnił się z wybitnymi jazzmanami, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 1957 roku swoją premierę miała książka „U brzegów jazzu”, w której Tyrmand odpowiada na pytanie czym jest jazz. Choć w książce została zawarta potężna dawka wiedzy o jazzie, to nie ma ona formy vademecum, podręcznika czy leksykonu. To rozbudowany esej, przepełniony przemyśleniami na temat emocji płynących z tej muzyki. Tyrmand pisze o tym, jak jazz przenika się z innymi dziedzinami kultury i sztuki.

Twórczość Tyrmanda na emigracji

Choć Tyrmand debiutował zbiorem opowiadań „Hotel Ansgar”, to dopiero „Zły” przyniósł mu popularność. W 1957 roku ukazała się kolejna książka pisarza pt. „Gorzki smak czekolady Lucullus”. Niestety w wyniku cenzury passa Tyrmanda po raz kolejny została przerwana. Wstrzymywano wydawanie kolejnych jego powieści. W 1961 roku ukazała się powieść „Filip” – ostatnia wydana przed emigracją z Polski. To pozycja, w której Tyrmand bazował na swoich doświadczeniach z czasów wojny. Młody Polak w czasie okupacji trafia do Frankfurtu nad Menem, gdzie podejmuje się pracy jako kelner. Na miejscu znajduje wspólny język z innymi pracownikami z krajów okupowanych przez III Rzeszę. Choć Leopold bardzo pragnął emigrować, paszport otrzymał dopiero w 1965 roku. Dzięki temu Tyrmand wybrał się w podróż po Europie i Izraelu. Korzystając ze stypendium z Departamentu Stanu odwiedził również Stany Zjednoczone. Po kilku miesiącach podjął decyzję o pozostaniu w USA na stałe. Choć współpracował z paryską „Kulturą”, to w 1967 roku zaczął pisać do popularnego tygodnika „The New Yorker”. Na miejscu wykładał m.in. na Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku oraz Uniwersytecie Columbia. W 1967 roku swoją premierę miało „Życie towarzyskie i uczuciowe”, której nie udało mu się wydać w Polsce. Powieść ujrzała światło dzienne dzięki paryskiemu Instytutowi Literackiemu.

Na emigracji zwrócił się w stronę konserwatywnych wartości, co bardzo wpłynęło na jego kontakty ze środowiskiem artystycznym. Wpadł m.in. w konflikt z Jerzym Giedroyciem i tak zakończyła się jego współpraca z „Kulturą”. W połowie lat 70. ukazała się powieść „Siedem dalekich rejsów”. Po śmierci autora, w 1990 roku premierę miały nieukończone „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”. Tyrmand zmarł w 1985 roku w wieku 65 lat na zawał serca. Jego ciało zostało pochowane na cmentarzu Wellwood w Pinelawn.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Leopolda Tyrmanda w formie ebooka i książki papierowej. Ponadto „Zły” dostępny jest w formie audiobooka w doskonałej interpretacji Adama Ferencego.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.