Lew Tołstoj Minibooki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Lew Tołstoj Minibooki - książki, ebooki i audiobooki

Lew Tołstoj był rosyjskim powieściopisarzem, dramaturgiem, krytykiem literackim, myślicielem i pedagogiem, a także wybitnym intelektualistą. Uznawany jest za jednego z największych przedstawicieli literackiego realizmu w Europie. Tołstoj uważany jest z klasyka literatury rosyjskiej, a także światowej, a jego powieści takie jak „Anna Karenina” czy „Wojna i pokój” do dziś stanowią wzorce XIX-wiecznej powieści realistycznej. Był także wielkim autorytetem moralnym w Rosji na przełomie XIX i XX wieku. Jego idea, by nie przeciwstawiać się złu przemocą, miały wpływ na późniejsze poglądy Mahatmy Gandhiego czy Martina Luthera Kinga. Pod wpływem rozważań i koncepcji Tołstoja wykształciła się doktryna społeczno-religijna – tołstoizm.

Lew Tołstoj – życiorys

Lew Nikołajewicz Tołstoj urodził się 9 września 1828 roku w Jasnej Polanie. Był potomkiem dwóch znamienitych rosyjskich rodzin arystokratycznych – Tołstojów oraz Wołkońskich. Jego matka zmarła w 1830 roku, a już w siedem lat później odszedł także ojciec przyszłego pisarza. On sam oraz czwórka jego rodzeństwa wychowywani byli przez krewne ze strony ojca. Lew Tołstoj kształcony był także przez najpierw francuskiego, a potem niemieckiego guwernera. Rozpoczął studia orientalistyczne w 1844 roku, a później podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Kazańskim, po trzech latach jednak zrezygnował. To w tym mieście – Kazaniu – zaczęły budzić się i rozwijać jego zainteresowania filozoficzne, zwłaszcza po zapoznaniu się z twórczością Jeana-Jacquesa Rousseau. Po porzuceniu studiów Lew Tołstoj powrócił do Jasnej Polany, gdzie samodzielnie uczył się prawa, a także języka angielskiego oraz muzyki. Założył również szkołę dla dzieci chłopskich (1849) i często podróżował do Petersburga i Moskwy, nierzadko w celach hazardowych.

Dwa lata po zaciągnięciu się do wojska w 1851 roku Lew Tołstoj spędził na Kaukazie. Wojna krymska (1853-1856) sprawiła, że walczył na Bałkanach oraz w Sewastopolu. W tamtym czasie opublikowane zostały także pierwsze utwory literackie Tołstoja – pierwsza część autobiograficznej trylogii „Dzieciństwo” oraz „Opowiadania sewastopolskie”. Po powrocie z wojny uznawany był już za przedstawiciela nowego literackiego pokolenia rosyjskiego, zrezygnował się z kariery wojskowej i poświęcił się twórczości.

Na przełomie lat 50. w 60. XIX wieku Lew Tołstoj podróżował po Europie Zachodniej (Paryżu, a następnie w rejonie Jeziora Genewskiego). Gdy wrócił do Jasnej Polany, zajął się działalnością pedagogiczną. Założył trzynaście kolejnych szkół dla dzieci chłopskich na tamtejszych terenach. Wydawał także periodyk zajmujący się tematyką pedagogiczną, „Jasna Polana”, pisał i wydawał zarówno podręczniki, jak również opowiadania i bajki dla dzieci, sam zresztą uczył w założonych przez siebie ośrodkach. Kiedy w 1862 roku ożenił się z córką lekarza Zofią Bers, poświęcił się obowiązkom rodzinnym i domowym, a także gospodarstwu oraz swojej twórczości.

Tołstoizm - czym jest?

Ważnym okresem dla kształtu późniejszych poglądów filozoficznych Lwa Tołstoja były lata 70. XIX wieku. Chrześcijaństwo pojmował on jako system etyczny. Tołstoj odrzucał wszelką przemoc, nawoływał do powrotu do natury oraz czynnych wyrazów miłości bliźniego. Głównymi założeniami koncepcji, która później przekształciła się w tołstoizm, było ciągłe doskonalenie się moralne jednostki oraz niereagowanie przemocą na zło. Na gruncie twórczym pisarz sprzeciwiał się „czystej sztuce”, której cele były tylko estetyczne. W toku swojej działalności Lew Tołstoj popadł w niełaskę rządu, który zakazał rozpowszechniania jego pism, a także Cerkwi, z której został ekskomunikowany i wydalony w 1901 roku. Na początku XX wieku był także wymieniany jako najważniejszy kandydat do Literackiej Nagrody Nobla, nie otrzymał jej jednak.

Poglądy były także jednym z powodów niezgody pomiędzy Lwem Tołstojem a resztą jego rodziny. Zgodnie ze swoimi przekonaniami pisarz chciał podzielić swój majątek pomiędzy chłopów, jednak opór najbliższych oraz wątpliwości, jakie dopadły Tołstoja, uniemożliwiły realizację tego zamierzenia. Jesienią 1910 pisarz potajemnie opuścił Jasną Polanę, by żyć zgodnie ze swoimi poglądami. Niestety zmarł niedługo potem. W pociągu zachorował na zapalenie płuc, które zmusiło go do przerwania podróży. Lew Tołstoj zmarł 20 listopada 1910 roku na niewielkiej stacji kolejowej Astapowo.

Twórczość Tołstoja

Lew Tołstoj uważany jest za jednego z gigantów literatury rosyjskiej. Znany jest przede wszystkim jako autor powieści takich jakWojna i pokój” czy „Anna Karenina”, stworzył także wiele nowel, dramatów, opowiadań czy traktatów. Najwcześniejszym dziełem Tołstoja jest autobiograficzna trylogia „Dzieciństwo”, „Lata chłopięce” oraz „Młodość”. Tworzona przez niego fikcja literacka konsekwentnie opiera się na realistycznym przedstawieniu ówczesnego rosyjskiego społeczeństwa. W „Kozakach” (1863) poznajemy życie i codzienność tych ludzi z perspektywy historii rosyjskiego arystokraty zakochanego w kozackiej dziewczynie. „Anna Karenina” (1877) zawiera równoległe historie, z jednej strony o cudzołożnej kobiecie uwięzionej w społecznych konwenansach i zasadach, a z drugiej o filozoficznym właścicielu ziemskim, pracującym u boku chłopów i próbującym zmienić ich życie. Wielkie dzieło Tołstoja, „Wojna i pokój”, powszechnie uważana jest za jedną najwybitniejszych powieści w historii literatury światowej, a także rosyjską epopeję narodową. Wyróżnia się ogromnym rozmachem, ponieważ pojawia się w niej około 580 postaci, w tym wiele historycznych. Powieści te doczekały się zresztą także licznych ekranizacji. Tematykę chrześcijańską widać w późniejszych dziełach, takich jak „Śmierć Iwana Iljicza” (1886) czy traktacie „Co mamy robić?” (1885), a także w powieści „Zmartwychwstanie” (1899).

Książki Lwa Tołstoja w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie liczne dzieła autorstwa Lwa Tołstoja. Wśród nich są nie tylko „Wojna i pokój” czy „Anna Karenina”, ale także „Spowiedź”, „Droga życia”, „Diabeł”, „Szczęście rodzinne”, „Wiatronogi”, „Zmartwychwstanie”, „Śmierć Iwana Iljicza” czy „Gracz. Z zapisków kelnera”. Czekają one na Was w różnych wydaniach, a także formatach – książek papierowych, ebooków bądź audiobooków.