Lewis Carroll Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Lewis Carroll Historia - książki, ebooki i audiobooki

Lewis Carroll, znany nam przede wszystkim jako autor „Alicji w krainie czarów” (1865) oraz „Po drugiej stronie lustra” (1871), był angielskim profesorem matematyki, którego fascynował dziecięcy świat. Zajmował się także po amatorsku fotografią.

Lewis Carroll – profesor matematyki

Lewis Carroll, a właściwie Charles Lutwidge Dodgson, urodził się 27 stycznia 1832 roku w Daresbury jako syn anglikańskiego duchownego, Charlesa Dodgsona. Ukończywszy studia matematyczne na Uniwersytecie Oksfordzkim w wieku 23 lat został wykładowcą tejże uczelni w Church College. Opublikował około 250 prac naukowych z dziedziny matematyki, logiki i kryptografii, które podpisał swoim właściwym imieniem i nazwiskiem, pseudonim rezerwując dla działalności artystycznej. W kręgu jego zainteresowań leżała także algebra oraz geometria. Badał zastosowanie matematyki w teorii głosów. Na uczelni pracował do końca życia. Osiadł w Oksfordzie, a jedyną podróż zagraniczną jaką odbył, była ta do Moskwy i Petersburga. W 1877 roku został wyświęcony na diakona w Kościele anglikańskim. Cierpiał na migreny. Zmarł 14 stycznia 1989 roku w Guildford.

Pasja fotograficzna Carrolla

Mimo iż Lewis Carroll był amatorem zajmującym się fotografią z zamiłowania, dziś uważany jest za jednego z najlepszych XIX-wiecznych portrecistów dzieci i dorosłych, a nawet za prekursora fotografii artystycznej. Jego prace są często wymieniane w towarzystwie zdjęć Julii Margaret Cameron czy Clementina Hawardena. Tej pasji autor poświęcił dwadzieścia pięć lat swojego życia, podczas których zrobił około trzech tysięcy zdjęć, w większości portretów wykonanych techniką kolodionową (np. portret Michaela Faradaya). Wbrew powszechnej opinii nie fotografował jedynie dzieci, ale także dorosłych, swoją rodzinę, pejzaże, martwą naturę itp.

Swoje zdjęcia Carroll komponował niezwykle precyzyjnie. Robiąc zdjęcia dzieciom, aparat ustawiał poniżej linii ich oczu, co ukazuje je delikatnie od dołu. Jednym z takich portretów jest ten Alice Liddell jako „The Beggar Maid”, którą darzył szczególnym upodobaniem, a w którym niektórzy dopatrują się pedofilskich skłonności autora. Wątpliwości budziły także rzekome bale, które organizował dla dzieci, jego fascynacja córkami przyjaciela i nagłe z nim rozstanie w 1863 roku. Jak dotąd nie znaleziono żadnych wiarygodnych dowodów na potwierdzenie tych zarzutów. Współcześni badacze podkreślają również, że w czasach wiktoriańskich dziecięca nagość postrzegana była inaczej.

Nie udowodniono również hipotezy postawionej przez Richarda Wallace’a opublikowanej w książce „Jack the Ripper, Light-Hearted Friend” jakoby Dodgson miał być legendarnym Kubą Rozpruwaczem.

„Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla

Literaturą Dodgson interesował się już za czasów młodości. Dużo czytał, korzystając ze zbiorów znajdujących się w domowej bibliotece. Później zaczął tworzyć poezję. Zadebiutował w 1856 roku w humorystycznym czasopiśmie „The Train” z poematem „Samotność” opublikowanym pod pseudonimem Lewis Carroll.

Alicja w Krainie Czarówpowstała zaledwie kilka lat później jako efekt fascynacji autora dziecięcym światem. Pierwowzorem bohaterki jest prawdopodobnie Alice Liddell, córka dziekana oksfordzkiego kolegium Christ Church i przyjaciela Carrolla, Henry’ego George’a Liddella. Autor spędzał z nim i jego dziećmi sporo czasu, również ich portretując. Pewnego razu opowiedział dziewczynce naprędce wymyśloną historię, która bardzo jej się spodobała. Spisał zatem swój pomysł, zilustrował i wydał książkę w 1865 roku.

„Alicja w Krainie Czarów” łączy ze sobą elementy baśniowe i realistyczne. To historia pełna absurdu, groteski, magii, nieco psychodeliczna, rodem z najbardziej dziwnego snu. Mimo to, a może właśnie dlatego, przygody dziewczynki, która podążając za białym królikiem, wpada do króliczej nory i przenosi się do świata magii, odniosła ogromny sukces, wchodząc w kanon literatury dziecięcej. Do dziś na kanwie powieści powstało wiele adaptacji filmowych i teatralnych, a nawet piosenek z wykorzystaniem motywu królika, jak „White Rabbit” zespołu Jefferson Airplane. Zarówno „Alicja w Krainie Czarów”, jak i jej kontynuacja „Po drugiej stronie lustra” doczekały się epickiej adaptacji filmowej, w której wzięli udział m.in. Johnny Depp, Christopher Lee czy Helena Bonham Carter.

W dorobku literackim Carrolla znajdują się także m.in. poemat absurdalny „Wyprawa na żmirłacza” (1875), wiersz „Jabberwocky” (1855) oraz dwie powieści skierowane do dorosłego czytelnika „Sylvie and Bruno” (1889) oraz „Sylvie and Bruno Concluded” (1893).

Lewis Carroll w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie „Alicję w krainie czarów” w we wszystkich dostępnych formatach, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej. To jednak nie wszystko, powieść dostępna jest w wielu wersjach językowych, w tym również przekład na język śląski. To przekład „Przigody ôd Alicyje we Kraju Dziwōw”, który został poczyniony przez Grzegorza Kulika.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).