Lewis Carroll Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Alice’s Adventures in Wonderland. Alicja w krainie czarów, Ebook | Lewis Carroll

    Dwujęzyczna adaptacja powieści „Alice’s Adventures in Wonderland. Alicja w krainie czarów” to atrakcyjna pomoc dla uczących się języka angielskiego. Śledząc losy bohaterów, możemy na bieżąco porównywać tekst angielski i polski. Adaptacja została przygotowana z myślą o czytelnikach średniozaawansowanych, jednak dzięki dwujęzycznej wersji z książki mogą korzystać czytelnicy dopiero rozpoczynający naukę angielskiego.   Odnośniki umieszczone przy każdym akap...

Lewis Carroll Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Lewis Carroll, znany nam przede wszystkim jako autor „Alicji w krainie czarów” (1865) oraz „Po drugiej stronie lustra” (1871), był angielskim profesorem matematyki, którego fascynował dziecięcy świat. Zajmował się także po amatorsku fotografią.

Lewis Carroll – profesor matematyki

Lewis Carroll, a właściwie Charles Lutwidge Dodgson, urodził się 27 stycznia 1832 roku w Daresbury jako syn anglikańskiego duchownego, Charlesa Dodgsona. Ukończywszy studia matematyczne na Uniwersytecie Oksfordzkim w wieku 23 lat został wykładowcą tejże uczelni w Church College. Opublikował około 250 prac naukowych z dziedziny matematyki, logiki i kryptografii, które podpisał swoim właściwym imieniem i nazwiskiem, pseudonim rezerwując dla działalności artystycznej. W kręgu jego zainteresowań leżała także algebra oraz geometria. Badał zastosowanie matematyki w teorii głosów. Na uczelni pracował do końca życia. Osiadł w Oksfordzie, a jedyną podróż zagraniczną jaką odbył, była ta do Moskwy i Petersburga. W 1877 roku został wyświęcony na diakona w Kościele anglikańskim. Cierpiał na migreny. Zmarł 14 stycznia 1989 roku w Guildford.

Pasja fotograficzna Carrolla

Mimo iż Lewis Carroll był amatorem zajmującym się fotografią z zamiłowania, dziś uważany jest za jednego z najlepszych XIX-wiecznych portrecistów dzieci i dorosłych, a nawet za prekursora fotografii artystycznej. Jego prace są często wymieniane w towarzystwie zdjęć Julii Margaret Cameron czy Clementina Hawardena. Tej pasji autor poświęcił dwadzieścia pięć lat swojego życia, podczas których zrobił około trzech tysięcy zdjęć, w większości portretów wykonanych techniką kolodionową (np. portret Michaela Faradaya). Wbrew powszechnej opinii nie fotografował jedynie dzieci, ale także dorosłych, swoją rodzinę, pejzaże, martwą naturę itp.

Swoje zdjęcia Carroll komponował niezwykle precyzyjnie. Robiąc zdjęcia dzieciom, aparat ustawiał poniżej linii ich oczu, co ukazuje je delikatnie od dołu. Jednym z takich portretów jest ten Alice Liddell jako „The Beggar Maid”, którą darzył szczególnym upodobaniem, a w którym niektórzy dopatrują się pedofilskich skłonności autora. Wątpliwości budziły także rzekome bale, które organizował dla dzieci, jego fascynacja córkami przyjaciela i nagłe z nim rozstanie w 1863 roku. Jak dotąd nie znaleziono żadnych wiarygodnych dowodów na potwierdzenie tych zarzutów. Współcześni badacze podkreślają również, że w czasach wiktoriańskich dziecięca nagość postrzegana była inaczej.

Nie udowodniono również hipotezy postawionej przez Richarda Wallace’a opublikowanej w książce „Jack the Ripper, Light-Hearted Friend” jakoby Dodgson miał być legendarnym Kubą Rozpruwaczem.

„Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla

Literaturą Dodgson interesował się już za czasów młodości. Dużo czytał, korzystając ze zbiorów znajdujących się w domowej bibliotece. Później zaczął tworzyć poezję. Zadebiutował w 1856 roku w humorystycznym czasopiśmie „The Train” z poematem „Samotność” opublikowanym pod pseudonimem Lewis Carroll.

Alicja w Krainie Czarówpowstała zaledwie kilka lat później jako efekt fascynacji autora dziecięcym światem. Pierwowzorem bohaterki jest prawdopodobnie Alice Liddell, córka dziekana oksfordzkiego kolegium Christ Church i przyjaciela Carrolla, Henry’ego George’a Liddella. Autor spędzał z nim i jego dziećmi sporo czasu, również ich portretując. Pewnego razu opowiedział dziewczynce naprędce wymyśloną historię, która bardzo jej się spodobała. Spisał zatem swój pomysł, zilustrował i wydał książkę w 1865 roku.

„Alicja w Krainie Czarów” łączy ze sobą elementy baśniowe i realistyczne. To historia pełna absurdu, groteski, magii, nieco psychodeliczna, rodem z najbardziej dziwnego snu. Mimo to, a może właśnie dlatego, przygody dziewczynki, która podążając za białym królikiem, wpada do króliczej nory i przenosi się do świata magii, odniosła ogromny sukces, wchodząc w kanon literatury dziecięcej. Do dziś na kanwie powieści powstało wiele adaptacji filmowych i teatralnych, a nawet piosenek z wykorzystaniem motywu królika, jak „White Rabbit” zespołu Jefferson Airplane. Zarówno „Alicja w Krainie Czarów”, jak i jej kontynuacja „Po drugiej stronie lustra” doczekały się epickiej adaptacji filmowej, w której wzięli udział m.in. Johnny Depp, Christopher Lee czy Helena Bonham Carter.

W dorobku literackim Carrolla znajdują się także m.in. poemat absurdalny „Wyprawa na żmirłacza” (1875), wiersz „Jabberwocky” (1855) oraz dwie powieści skierowane do dorosłego czytelnika „Sylvie and Bruno” (1889) oraz „Sylvie and Bruno Concluded” (1893).

Lewis Carroll w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie „Alicję w krainie czarów” w we wszystkich dostępnych formatach, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej. To jednak nie wszystko, powieść dostępna jest w wielu wersjach językowych, w tym również przekład na język śląski. To przekład „Przigody ôd Alicyje we Kraju Dziwōw”, który został poczyniony przez Grzegorza Kulika.

Co znajdziesz w kategorii: Poradniki Edukacja, Hobby

W kategorii „Poradniki / Edukacja / Hobby” znajdują się książki przeznaczone dla młodzieży, zawierające zbiory porad, sugestii, tricków czy zabiegów mających pomóc nastolatkom podczas podejmowania konkretnych działań. Poradniki zawierają przede wszystkim liczne wskazówki oraz informacje z różnych dziedzin, na przykład samorozwoju czy seksualności. Oprócz poradników znaleźć tu również możemy publikacje skupiające się na kształceniu oraz procesie nauki dzieci i młodzieży. Książki z tej kategorii poświęcone są m.in. nauce języków obcych, ale także językowi ojczystemu i jego zasadom gramatycznym, mieszczą się tu również obszerne leksykony z najróżniejszych gałęzi wiedzy, słowniki, publikacje dotyczące różnych form wypowiedzi pisemnej czy testy ortograficzne. W kategorii „Poradniki / Edukacja / Hobby” umieszczone zostały także tytuły związane z zainteresowaniami i różnorodnymi sposobami spędzania wolnego czasu preferowanymi przez młodych ludzi, takimi jak gry, komputery i programowanie oraz wiele innych. Młodzi czytelnicy trafią tu na takie publikacje jak na przykład „Cicha siła introwertyków. Jak dorastać w świecie, który nie przestaje gadać” Susan Cain, która uczy akceptować siebie takim, jakim się jest, „Wykłady profesora Niczego” Miecia Mietczyńskiego, czyli szaloną podróż przez epoki literackie, które są znacznie ciekawsze, niż mogłoby się wydawać, „Pożeracze mózgów” Wojciecha i Marka Wareckich, gdzie znaleźć możemy poważne tematy ubrane w młodzieżowy język. Zainteresowani nauką jezyka obcego znajdą w serwisie Woblink.com szeroką ofertę wydawnictwa Lingo specjalizującego się w tej dziedzinie, a także tytuły takie jak „Angielski w skojarzeniach. MemoSłówka 1” Krzysztofa Potyrały, czyli naukę języka na zasadzie skojarzeń z niezwykle zabawnymi i zapadającymi w pamięć ilustracjami.