Lewis Carroll Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Przygody Alicji w Krainie Dziwów, Książka | Lewis Carroll

    Jedna z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących powieści dla dzieci Razem z Alicją poczuj magię niezwykłej Krainy Dziwów Przygody Alicji w Krainie Dziwów, powieść opublikowana po raz pierwszy w roku 1865, na pokolenia zawładnęła sercami i wyobraźnią czytelników niezależnie od ich wieku. W tej urzekającej książce Alicja wpada do króliczej jamy, by zacząć odkrywać kapryśny, nierealny świat z mówiącymi zwierzętami, zdumiewającymi istotami i fantastycznymi krajobrazami. Ze s...

    Promocja
    okładka Alicja w Krainie Czarów (klasyka bez opracowania), Książka | Lewis Carroll

    Lewis Carroll (Charles Lutwidge Dodgson) – brytyjski pisarz, poeta, matematyk i fotograf. Urodził się 27 stycznia 1832 r. w Daresbury. Napisał około 250 prac naukowych z zakresu matematyki, ale sławę przyniosła mu powieść Alicja w Krainie Czarów oraz jej kontynuacja Po drugiej stronie lustra. Obie książki, mieszające elementy baśniowe i realistyczne, zdobyły wielką popularność zarówno wśród dziecięcych czytelników, jak i w gronie dorosłych. Zmarł 14 stycznia 1898 r. w Guildfo...

    Promocja
    okładka Alicji Przygody pod Ziemią, Ebook | Lewis Carroll

    Przygody Alicji Pod Ziemią to pierwowzór książki Alicja w Krainie Czarów, którego faksymile Lewis Carroll zdecydował się opublikować w 1896 roku. Oryginalny rękopis, który autor podarował Alice Liddell, dziewczynce na której wzorował tytułową postać, pozbawiony jakichkolwiek ingerencji redakcyjnych czy sugestii wydawcy, został przetłumaczony na język polski z zachowaniem wszystkich oryginalnych detali, które w późniejszych wydaniach uległy zmianie.Czym i jak bardzo Przygody A...

    Promocja
    okładka Alicja w Krainie Czarów, Książka | Lewis Carroll

    Książka dla wspólnej lektury wszystkich pokoleń – każdy znajdzie tu swoje własne odczytanie i swoje własne oczarowanie. Baśniowa opowieść o przygodach Alicji w Kra¬inie Czarów powstała w gorące lipcowe popołu¬dnie 1862 roku, kiedy to podczas przejażdżki łódką po Tamizie Lewis Carroll, wykładowca mate¬matyki w Oxfordzie i autor poważnych książek ma¬tematycznych, opowiedział ją małej Alicji i jej dwóm siostrom. I właśnie ta opowieść, a nie prace naukowe, przyniosła pisarzowi ...

    Promocja
    okładka Alicja w krainie czarów, Książka | Lewis Carroll

    Alicja w Krainie Czarów to fascynująca opowieść o przygodach małej dziewczynki, która przez króliczą norę przedostaje się do zadziwiającego świata, w którym wszystko jest niezwykłe. Spotyka tam Białego Królika, który myli ją z służącą i każe sobie przynieść rękawiczki i wachlarz, Księżną podrzucającą dziecko, które po chwili zmienia się w prosiaka, znikającego Kota z Cheshire oraz Zwariowanego Kapelusznika i Marcowego Zająca. Dziewczynka przez przypadek trafia na proces, w kt...

    Promocja
    okładka Alicja w Krainie Czarów, Książka | Lewis Carroll

Lewis Carroll Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Lewis Carroll, znany nam przede wszystkim jako autor „Alicji w krainie czarów” (1865) oraz „Po drugiej stronie lustra” (1871), był angielskim profesorem matematyki, którego fascynował dziecięcy świat. Zajmował się także po amatorsku fotografią.

Lewis Carroll – profesor matematyki

Lewis Carroll, a właściwie Charles Lutwidge Dodgson, urodził się 27 stycznia 1832 roku w Daresbury jako syn anglikańskiego duchownego, Charlesa Dodgsona. Ukończywszy studia matematyczne na Uniwersytecie Oksfordzkim w wieku 23 lat został wykładowcą tejże uczelni w Church College. Opublikował około 250 prac naukowych z dziedziny matematyki, logiki i kryptografii, które podpisał swoim właściwym imieniem i nazwiskiem, pseudonim rezerwując dla działalności artystycznej. W kręgu jego zainteresowań leżała także algebra oraz geometria. Badał zastosowanie matematyki w teorii głosów. Na uczelni pracował do końca życia. Osiadł w Oksfordzie, a jedyną podróż zagraniczną jaką odbył, była ta do Moskwy i Petersburga. W 1877 roku został wyświęcony na diakona w Kościele anglikańskim. Cierpiał na migreny. Zmarł 14 stycznia 1989 roku w Guildford.

Pasja fotograficzna Carrolla

Mimo iż Lewis Carroll był amatorem zajmującym się fotografią z zamiłowania, dziś uważany jest za jednego z najlepszych XIX-wiecznych portrecistów dzieci i dorosłych, a nawet za prekursora fotografii artystycznej. Jego prace są często wymieniane w towarzystwie zdjęć Julii Margaret Cameron czy Clementina Hawardena. Tej pasji autor poświęcił dwadzieścia pięć lat swojego życia, podczas których zrobił około trzech tysięcy zdjęć, w większości portretów wykonanych techniką kolodionową (np. portret Michaela Faradaya). Wbrew powszechnej opinii nie fotografował jedynie dzieci, ale także dorosłych, swoją rodzinę, pejzaże, martwą naturę itp.

Swoje zdjęcia Carroll komponował niezwykle precyzyjnie. Robiąc zdjęcia dzieciom, aparat ustawiał poniżej linii ich oczu, co ukazuje je delikatnie od dołu. Jednym z takich portretów jest ten Alice Liddell jako „The Beggar Maid”, którą darzył szczególnym upodobaniem, a w którym niektórzy dopatrują się pedofilskich skłonności autora. Wątpliwości budziły także rzekome bale, które organizował dla dzieci, jego fascynacja córkami przyjaciela i nagłe z nim rozstanie w 1863 roku. Jak dotąd nie znaleziono żadnych wiarygodnych dowodów na potwierdzenie tych zarzutów. Współcześni badacze podkreślają również, że w czasach wiktoriańskich dziecięca nagość postrzegana była inaczej.

Nie udowodniono również hipotezy postawionej przez Richarda Wallace’a opublikowanej w książce „Jack the Ripper, Light-Hearted Friend” jakoby Dodgson miał być legendarnym Kubą Rozpruwaczem.

„Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla

Literaturą Dodgson interesował się już za czasów młodości. Dużo czytał, korzystając ze zbiorów znajdujących się w domowej bibliotece. Później zaczął tworzyć poezję. Zadebiutował w 1856 roku w humorystycznym czasopiśmie „The Train” z poematem „Samotność” opublikowanym pod pseudonimem Lewis Carroll.

Alicja w Krainie Czarówpowstała zaledwie kilka lat później jako efekt fascynacji autora dziecięcym światem. Pierwowzorem bohaterki jest prawdopodobnie Alice Liddell, córka dziekana oksfordzkiego kolegium Christ Church i przyjaciela Carrolla, Henry’ego George’a Liddella. Autor spędzał z nim i jego dziećmi sporo czasu, również ich portretując. Pewnego razu opowiedział dziewczynce naprędce wymyśloną historię, która bardzo jej się spodobała. Spisał zatem swój pomysł, zilustrował i wydał książkę w 1865 roku.

„Alicja w Krainie Czarów” łączy ze sobą elementy baśniowe i realistyczne. To historia pełna absurdu, groteski, magii, nieco psychodeliczna, rodem z najbardziej dziwnego snu. Mimo to, a może właśnie dlatego, przygody dziewczynki, która podążając za białym królikiem, wpada do króliczej nory i przenosi się do świata magii, odniosła ogromny sukces, wchodząc w kanon literatury dziecięcej. Do dziś na kanwie powieści powstało wiele adaptacji filmowych i teatralnych, a nawet piosenek z wykorzystaniem motywu królika, jak „White Rabbit” zespołu Jefferson Airplane. Zarówno „Alicja w Krainie Czarów”, jak i jej kontynuacja „Po drugiej stronie lustra” doczekały się epickiej adaptacji filmowej, w której wzięli udział m.in. Johnny Depp, Christopher Lee czy Helena Bonham Carter.

W dorobku literackim Carrolla znajdują się także m.in. poemat absurdalny „Wyprawa na żmirłacza” (1875), wiersz „Jabberwocky” (1855) oraz dwie powieści skierowane do dorosłego czytelnika „Sylvie and Bruno” (1889) oraz „Sylvie and Bruno Concluded” (1893).

Lewis Carroll w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie „Alicję w krainie czarów” w we wszystkich dostępnych formatach, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej. To jednak nie wszystko, powieść dostępna jest w wielu wersjach językowych, w tym również przekład na język śląski. To przekład „Przigody ôd Alicyje we Kraju Dziwōw”, który został poczyniony przez Grzegorza Kulika.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Do kategorii „Pozostałe” zostały przypisane wszystkie publikacje, które nie przynależą do żadnej z konkretnych kategorii takich jak: Dla dzieci, Dla młodzieży, Poradniki / Edukacja / Hobby, Powieści i lektury, Dom / Moda / Hobby, Dom / Wnętrze / Ogród, Kolorowanki, Moda i styl, Filozofia, Historia, Historia najnowsza, Historia nowożytna, II wojna światowa, Starożytność i średniowiecze, Internet, komputery, informatyka, Komiks i książka graficzna, Książki obcojęzyczne, Kuchnia / Diety / Fitness, Kultura / Sztuka / Design, Literatura, Fantastyka / Horror, Kryminał / Sensacja / Thriller, Literatura piękna, Poezja / Dramat, Powieść historyczna, Powieść obyczajowa, Romans / Erotyka, Literatura faktu, Biografia / Autobiografia / Wspomnienia, Książki podróżnicze / Przewodniki, Literatura popularnonaukowa, Reportaż, Marketing / Zarządzanie / Finanse, Nauka języków, Nauki ścisłe / Medycyna, Podręczniki / Encyklopedie, Poradniki, Prasa, Prawo, Psychologia / Społeczeństwo / Polityka, Religia, Sport /Rekreacja, Technika / Inżynieria / Rolnictwo oraz Zdrowie / Rodzina / Związki. Kategoria „Pozostałe” zawiera publikacje, których nie da się przypisać tylko do jednej z tych kategorii, gdyż ich granice są bardzo często niewyraźne. To książki znajdujące się zazwyczaj na styku wielu różnych gatunków, wymykające się jednoznacznej klasyfikacji i kategoryzacji.