Aleksandra Lipczak Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Aleksandra Lipczak Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Aleksandra Lipczak urodziła się w 1981 roku. To polska pisarka, reportażystka, publicystka. Lipczak ukończyła Uniwersytet Jagielloński, gdzie studiowała dziennikarstwo, filologię hiszpańską i polonistykę w ramach MISH (Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych). Jest autorką dwóch książek – „Ludzie z Placu Słońca” i „Lajla znaczy noc”. Autorka publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”, „Polityce” i Culture.pl. Aleksandra Lipczak specjalizuje się w pisaniu o Hiszpanii i historii Półwyspu Iberyjskiego. Przez sześć lat mieszkała w Barcelonie.

Lipczak była laureatką IV edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. Dzięki temu powstał głośny reporterski debiut książkowy „Ludzie z Placu Słońca”. W 2021 roku Aleksandra Lipczak została nominowana do Nagrody Literackiej Nike za reportaż „Lajla znaczy noc”. Ponadto nominowana była do Grand Press w kategorii dziennikarstwa specjalistycznego.

Ludzie z Placu Słońca debiutancka książka Aleksandry Lipczak

„Ludzie z Placu Słońca” to debiutancka książka Aleksandry Lipczak, która ukazała się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie. To zbiór reportaży o Hiszpanii, kraju, który jeszcze do niedawna znakomicie radził sobie ekonomicznie, był przykładem sukcesu. Jednak z dnia na dzień Hiszpania popadła w kryzys i zmieniła się w „chorego człowieka Europy”. Lipczak przedstawia intymne portrety bohaterów, którzy opowiadają o swojej inności, sukcesach i porażkach. To zbiór reportaży o kraju, którego nie znajdziemy ani na turystycznym szlaku, ani na pocztówkach. „Ludzie z Placu Słońca” to pełnokrwista książka o tym, jak skończyła się dawna, a jeszcze nie narodziła nowa Hiszpania.

Z tę książkę Lipczak była nominowana do Nagrody im. Witolda Gombrowicza.

Lajla znaczy noc

W swojej drugiej książce, która ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Karakter, Aleksandra Lipczak ponownie zabiera czytelników na Półwysep Iberyjski. Tym razem to opowieść o historii, którą próbuje się zatuszować, przemilczeć i napisać na nowo. Przez osiem wieków w południowej części Hiszpanii istniał wielokulturowy byt polityczny założony przez Arabów. Wedle podań historycznych, w zgodzie żyli tutaj muzułmanie, Żydzi i chrześcijanie. Średniowieczne Kordoba, Sewilla i Toledo były dobrze prosperującymi metropoliami, do których przybywali ludzie z całego świata. Na podstawie historii tych miejsc Lipczak punktuje związki współczesnej tkanki kulturowej Hiszpanii z muzułmańsko-arabską przeszłością. Reportażystka pokazuje, jak na przestrzeni wieków przerabiano historię współczesnej Andaluzji, które kiedyś nazywała się Al-Andalus.

Za reportaż „Lajla znaczy noc” Aleksandra Lipczak została nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2021.

Książki Aleksandry Lipczak na Woblinku

Książki Aleksandry Lipczak znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka oraz papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Nauki ścisłe i Medycyna

W kategorii „Nauki ścisłe / Medycyna” znajdują się pozycje z dziedziny nauk matematycznych i przyrodniczych oraz medycznych. Do nauk przyrodniczych zalicza się m.in. fizykę, chemię, biologię, astronomię oraz nauki o Ziemi, takie jak geografia czy geofizyka. W skład nauk matematycznych wchodzą informatyka, matematyka oraz sztuczna inteligencja i robotyka. Coś dla siebie znajdą tu zarówno eksperci w danej dziedzinie, jak i zupełni laicy chcący bliżej poznać otaczający ich świat. To dla nich przeznaczone są takie książki jak „Latający cyrk fizyki”, w której autor Jearl Walker podaje przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty, a następnie wyjaśnia je na podstawie pojęć i praw fizyki, „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona, którzy za pomocą zabawnych rysunków, infografik i humorystycznych wyjaśnień przedstawiają szereg pytań wciąż wprawiających naukowców w zakłopotanie, „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na intrygujące i poszerzające horyzonty pytania na temat natury przestrzeni i czasu oraz naszego miejsca we wszechświecie. Miłośnicy przyrody odnajdą tu trzy książki belgijskiego dramaturga i poety Maurice'a Maeterlincka – „Życie pszczół”, czyli prozę łączącą świat pszczelarski z nauką, filozofią i poezją, „Życie mrówek” oddające hołd niezwykle głębokiemu i gorącemu poczuciu macierzyństwa u mrówek, a także „Inteligencję kwiatów”, w której autor zwraca uwagę na najmniejsze elementy świata przyrody. Dla zainteresowanych medycyną serwis Woblink.com oferuje m.in. książkę „Leczenie bólu” Łukasza Wordliczka i Jana Dobrogowskiego, w której można poczytać o mechanizmach powstawania bólu, jego charakterze i rodzajach w różnych zespołach chorobowych, farmakologii oraz najnowszych metodach uśmierzania bólu, czy też publikacje z cyklu „Zioła w medycynie”, które są doskonałymi przewodnikami po terapiach uzupełniających.