Louisa May Alcott Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Staroświecka dziewczyna, Książka | Louisa May Alcott

    "Staroświecka dziewczyna" - Louisa May Alcott Polly Milton, dziewczyna z angielskiej prowincji, odwiedza w mieście zamożną rodzinę swojej przyjaciółki Fanny Shaw. Biedna Polly jest przytłoczona otaczającym ją tam przepychem, modnym stylem życia, drogimi ubraniami i zwyczajami, z którymi nigdy wcześniej się nie stykała. Przyjaciele Fanny ignorują ją ze względu na odmienne zachowanie i prosty ubiór, nawet sama Fanny nie może powstrzymać się od uważania jej czasami za dziwaczną...

    Promocja
    okładka Little Women. Małe Kobietki w wersji do nauki angielskiego, Książka | Louisa May Alcott

    Język angielski - poziom B1-B2 Lubisz czytać dobre powieści a jednocześnie chcesz doskonalić swój angielski? Mamy dla Ciebie idealne połączenie! Klasyka literatury światowej w wersji do nauki języka angielskiego. Ameryka lat sześćdziesiątych XIX wieku. Rodzina Marchów od pokoleń mieszka w Orchard House. Ojciec walczący w wojnie secesyjnej pozostawia opiekę nad czterema córkami ich matce, Marmee. Marmee wyprzedzająca swoją epokę, wpaja córkom ideały wolności i posz...

    Promocja
    okładka Małe kobietki, Książka | Louisa May Alcott

Louisa May Alcott Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Louisa May Alcott to amerykańska pisarka, jedna z pionierek literatury kobiecej oraz powieści dla dziewcząt w USA. Alcott znana była z walki o prawa kobiet i zaangażowanie w liczne inicjatywy społeczne. Była buntowniczką, która nie chciała żyć zgodnie z obowiązującymi normami społecznymi. Pisarka przyszła na świat w 1832 roku. Była jedną z czterech córek Amosa Bronsona Alcotta, filozofa oraz nauczyciela, i jego żony Abby. Bronson otworzył w Bostonie szkołę eksperymentalną, a także założył utopijną społeczność. Jej członkowie nie jedli mięsa i nie wykorzystywali zwierząt do pracy, w związku z czym Louisa May Alcott, tak jak i Amos Bronson, była wegetarianką. W domu rodzinnym Alcott w Concord w stanie Massachusetts obecnie znajduje się muzeum jej imienia.

Literacki fenomen Louisy May Alcott

Swoją pierwszą powieść „Szkice szpitalne” z 1863 roku oparła o doświadczenia i obserwacje z czasów, kiedy pracowała jako pielęgniarka wolontariuszka podczas wojny domowej. Po publikacji tej książki postanowiła całkowicie poświęcić się pisaniu. Kilka lat później pewien wydawca zwrócił się do niej z prośbą o napisanie powieści dla młodych dziewcząt. Początkowo wahała się nad przyjęciem propozycji, gdyż nie była pewna, czy potrafi napisać wiarygodną książkę o młodych dziewczętach. Od zawsze twierdziła, że ich nie rozumie i swój czas woli spędzać z chłopcami. Jednak ostatecznie zgodziła się. Tak powstały „Małe kobietki”, oparte na życiu i doświadczeniach pisarki. Powieść po raz pierwszy została wydana w 1868 roku, a w Polsce w 1876 roku. Opowieść o Jo March i jej siostrach bardzo szybko odniosła ogromny sukces. Książka ta była początkiem realistycznej powieści młodzieżowej w Stanach Zjednoczonych. Louisa May Alcott nie poprzestała na „Małych kobietkach” i ich kontynuacjach. W swoim literackim dorobku ma kilkanaście tytułów takich jak „Staromodna dziewczyna”, „Janka i Janek”, „Pięć ciotek”, „Różyczka” czy „W cieniu bzów”.

„Małe kobietki” Louisy May Alcott

Akcja „Małych kobietek” rozgrywa się w latach sześćdziesiątych XIX wieku w Ameryce. W posiadłości Orchard House od lat mieszka rodzina Marchów. Od kiedy ojciec bierze udział w wojnie secesyjnej, matka i cztery córki muszą radzić sobie same. Kobieta zdecydowanie wyprzedza epokę, w której żyje. Wpaja swoim dzieciom ideały wolności i namawia je, żeby podążały w życiu własną drogą. Cztery córki Marchów – stateczna Meg, żywiołowa Jo, nieśmiała Beth i nieco zarozumiała Amy próbują na wszystkie sposoby zabić nudę i urozmaicić życie naznaczone nieobecnością ojca. „Małe kobietki” to pierwsza powieść z cyklu napisanego przez Alcott. Kolejne książki z serii to „Dobre żony”, „Mali mężczyźni” i „U progu życia”.

Ekranizacje „Małych kobietek”

„Małe kobietki” zostały zekranizowane aż ośmiokrotnie. Na postawie książki powstały też dwa seriale anime. Najpopularniejszymi produkcjami są dwie ostatnie ekranizacje – „Małe kobietki” z 1994 roku w reżyserii Gillian Armstrong i „Małe kobietki” z 2019 roku wyreżyserowane przez Gretę Gerwig. W filmie z 1994 roku główne role zagrali między innymi Winona Ryder, Susan Sarandon, Kirsten Dunst i Christian Bale. Produkcja otrzymała łącznie 6 nominacji, w tym trzy do Oscarów. Najnowsza ekranizacja „Małych kobietek” w reżyserii Gerwig otrzymała łącznie 27 nominacji do różnych filmowych nagród, w tym sześć do samych Oscarów. Film wygrał statuetkę w kategorii najlepsze kostiumy.

Jeśli chcecie poznać literacki pierwowzór nominowanego do tegorocznych Oscarów filmu „Małe kobietki” Grety Gerwig, zapraszamy na Woblink.com. Tę i inne książki Louisy May Alcott znajdziecie w naszej księgarni również w formie ebooków oraz audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Do kategorii „Pozostałe” zostały przypisane wszystkie publikacje, które nie przynależą do żadnej z konkretnych kategorii takich jak: Dla dzieci, Dla młodzieży, Poradniki / Edukacja / Hobby, Powieści i lektury, Dom / Moda / Hobby, Dom / Wnętrze / Ogród, Kolorowanki, Moda i styl, Filozofia, Historia, Historia najnowsza, Historia nowożytna, II wojna światowa, Starożytność i średniowiecze, Internet, komputery, informatyka, Komiks i książka graficzna, Książki obcojęzyczne, Kuchnia / Diety / Fitness, Kultura / Sztuka / Design, Literatura, Fantastyka / Horror, Kryminał / Sensacja / Thriller, Literatura piękna, Poezja / Dramat, Powieść historyczna, Powieść obyczajowa, Romans / Erotyka, Literatura faktu, Biografia / Autobiografia / Wspomnienia, Książki podróżnicze / Przewodniki, Literatura popularnonaukowa, Reportaż, Marketing / Zarządzanie / Finanse, Nauka języków, Nauki ścisłe / Medycyna, Podręczniki / Encyklopedie, Poradniki, Prasa, Prawo, Psychologia / Społeczeństwo / Polityka, Religia, Sport /Rekreacja, Technika / Inżynieria / Rolnictwo oraz Zdrowie / Rodzina / Związki. Kategoria „Pozostałe” zawiera publikacje, których nie da się przypisać tylko do jednej z tych kategorii, gdyż ich granice są bardzo często niewyraźne. To książki znajdujące się zazwyczaj na styku wielu różnych gatunków, wymykające się jednoznacznej klasyfikacji i kategoryzacji.