Lucy Maud Montgomery II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Lucy Maud Montgomery II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Lucy Maud Montgomery to kanadyjska pisarka, autorka uwielbianej na całym świecie serii „Ania z Zielonego Wzgórza” o perypetiach rudowłosej Ani Shirley i wielu innych powieści skierowanych przede wszystkim do dziewcząt oraz młodych kobiet. Montgomery była pierwszą kobietą, która została wybrana członkinią brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych w historii Kanady. W 1935 roku odznaczono ją Orderem Imperium Brytyjskiego i w tym samym roku została członkinią Instytutu Literatów i Artystów we Francji. W 1943 roku w Kanadzie uznano ją za „osobę o znaczeniu narodowym i historycznym”.

Życiorys Montgomery

Lucy Maud Montgomery przyszła na świat w 1874 roku w Clifton na Wyspie Księcia Edwarda. Była jedyną córką Hugh Johna Montgomery’ego i Clary Woolner Macneill Montgomery. Kiedy przyszła pisarka miała niespełna dwa lata, jej matka zmarła na gruźlicę. Po śmierci żony Hugh przeprowadził się na zachód Kanady i niedługo później ponownie się ożenił. Córeczkę oddał pod opiekę teściom. Prawie całe dzieciństwo i młodość Lucy Maud spędziła z dziadkami będącymi surowymi ludźmi nie okazującymi uczuć. Troskę znajdowała wyłącznie u ciotki Annie Macneill Campbell, siostry zmarłej matki dziewczynki.

W 1891 Montgomery ukończyła szkołę powszechną, a trzy lata później skończyła dwuletni kurs nauczycielski w Prince of Wales College. W zawodzie nauczyciela pracowała cztery lata w trzech różnych szkołach: w Bideford, Belmont i Lower Bedeque. Była zaręczona ze swoim kuzynem, jednak w tym samym czasie zakochała się w innym mężczyźnie, niewykształconym farmerze, którzy nie był dla niej odpowiedni. Po śmierci dziadka w 1898 wróciła do domu rodzinnego, zerwała romans i zakończyła zaręczyny. Przez kolejne lata mieszkała z babcią. Pracowała przez chwilę jako korektorka w gazecie „The Daily Echo”. Owa praca umożliwiała jej wysyłanie rękopisów do wydawców bez wiedzy rodziny, która nie pochwalała jej pasji do pisania. Dzięki temu jej opowiadania zostały opublikowane na łamach licznych kanadyjskich gazet. W 1905 roku rozpoczęła pracę nad swoją pierwszą i najpopularniejszą powieścią – kultową „Anią z Zielonego Wzgórza”.

W 1911 roku wyszła za mąż na pastora Ewan Macdonald, do którego nie żywiła większych uczuć. Po ślubie para przeprowadziła się do Leaskdale w Ontario. Lucy Maud Montgomery urodziła trzech synów, jeden z nich zmarł po porodzie. Jako żona pastora pracowała w szkółce niedzielnej. W tamtym okresie dużo pisała, zajmowała się także uprawą kwiatów oraz fotografią.

Książki Lucy Maud Montgomery

Książki Lucy Maud Montgomery pełne są ciepła, humoru, miłości i przyjaźni, dzięki czemu zyskały ogromną popularność wśród odbiorców, którą cieszą się do dzisiaj. Niepodważalnie najpopularniejsze powieści pióra Montgomery to te, składające się na cykl o Ani Shirley, a przede wszystkim pierwsza z nich – „Ania z Zielonego Wzgórza”.

Oprócz serii z rudowłosą dziewczynką w roli głównej autorka napisała jeszcze kilka krótkich powieściowych cykli, osobnych książek i opowiadań. Większość z nich przeznaczona była dla młodszych czytelników. Za jej życia ukazały się tylko dwa tomy opowiadań „Opowieści z Avonlea” i „Pożegnanie z Avonlea”. Dodatkowo Montgomery prowadziła dzienniki, na karty których przelewała wszystkie troski i zmartwienia. Pisała o bólu po stracie syna, śmierci ukochanej kuzynki, rozterkach związanych z depresją męża.

Wśród dziewcząt dużą popularnością cieszyła się trylogia o Emilce, w której autorka zawarła wiele wątków autobiograficznych. To opowieść o dziewczynce, która po śmierci ojca jest zmuszona do zamieszkania u nieznanych krewnych w Srebrnym Nowiu. Na trylogię składają się następujące tytuły: „Emilka ze Srebrnego Nowiu”, „Emilka dojrzewa” oraz „Emilka na falach życia”.

Ania z Zielonego Wzgórza

„Ania z Zielonego Wzgórza” to najpopularniejsza seria Lucy Maud Montgomery, która sprawiła, że nazwisko autorki znane jest na całym świecie, a książki składające się na cykl zyskały status kultowych i na stałe weszły do kanonu klasy młodzieżowej.

Montgomery zaczęła pisać „Anię z Zielonego Wzgórza” w 1905 roku. Początkowo powieść została odrzucona przez wielu wydawców. Kiedy jednak książka doczekała się już publikacji w 1908 roku, to niemal od razu po premierze stała się bestsellerem. Została doceniona przez rzeszę czytelników, a sam Mark Twain nazwał główną bohaterkę najukochańszym dzieckiem literackim od czasów Alicji w Krainie Czarów. Kiedy książka okazała się gigantycznym sukcesem, autorka postanowiła stworzyć kolejne części przygód Ani, chociaż początkowo nie zamierzała pisać żadnego cyklu powieściowego.

Autorka w serii opowiada o perypetiach rudowłosej Ani Shirley, która jako osierocona mała dziewczynka trafia pod opiekę rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów w Avonlea. Niesforna, obdarzona wielką wyobraźnią Ania wprowadza w spokojne życie Cuthbertów zamęt, ale dzięki niej na Zielonym Wzgórzu pojawia się także miłość oraz przyjaźń. Na cykl składa się jedenaście tytułów: „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Ania z Avonlea”, „Ania na Uniwersytecie”, „Ania z Szumiących Topoli”, „Wymarzony dom Ani”, „Ania ze Złotego Brzegu”, „Dolina Tęczy”, „Rilla ze Złotego Brzegu”, „Ania z Wyspy Księcia Edwarda”, „Opowieści z Avonlea” oraz „Pożegnanie z Avonlea”.

Cała seria, a zwłaszcza postać Ani Shirley weszła do kanonu popkultury, co widać chociażby na przykładzie popularnego serialu od Netflixa „Ania, nie Anna”. Produkcja z 2017 roku została zrealizowana na podstawie powieści Montgomery i cieszy się dużą popularnością wśród widzów na całym świecie.

Lucy Maud Montgomery była związana z Anią przez całą swoją literacką karierę – od pierwszej powieści będącej jej literackim debiutem, aż do wydanej trzy lata przed śmiercią pisarki ostatniej opowieści o losach rudowłosej bohaterki. Twórczyni „Ani z Zielonego Wzgórza” zmarła 24 kwietnia 1942 roku w Toronto. Pochowano ją na cmentarzu w Cavendish, niedaleko jej domu rodzinnego.

Książki Lucy Maud Montgomery na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Lucy Maud Montgomery w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).