Lucyna Olejniczak Książki - oprawa lektury szkolne dla dzieci

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Lucyna Olejniczak Książki - oprawa lektury szkolne dla dzieci

Lucyna Olejniczak to polska powieściopisarka, znana przede wszystkim jako twórczyni książek z cyklu „Kobiety z ulicy Grodzkiej. Autorka urodziła się w Krakowie i ciągle jest tym miastem zafascynowana. Obecnie jest na emeryturze, wcześniej jednak pracowała jako laborantka medyczna. Olejniczak była związana między innymi z Uniwersytetem Jagiellońskim i jego Katedrą Farmakologii. W młodości często wyjeżdżała z przyczyn zarobkowych, pracowała w Stanach Zjednoczonych oraz we Francji. Teraz, na emeryturze, Olejniczak podróżuje już tylko dla przyjemności, a do tego pisze na cały etat.

Twórczość Lucyny Olejniczak

Lucyna Olejniczak zadebiutowała w 2007 roku książką „Wypadek na ulicy Starowiślnej” wydaną przez Wydawnictwo Replika. Do jej napisania zainspirowała autorkę historia jej pradziadka, który ucierpiał podczas wypadku wozu strażackiego. Opowieść ta dzieje się w dwóch różnych krakowskich światach, współczesnym i z roku 1900. Główna bohaterka, Lucyna, znajduje notkę o swoim pradziadku, który był sierżantem krakowskiej straży ogniowej. Od tego momentu jej życie przewraca się do góry nogami. Kobieta zaczyna wgryzać się w rodzinną tajemnicę i szukać swojego przodka. Śledztwo przynosi jednak jeszcze więcej niespodzianek, niż można byłoby się spodziewać. Lekka i pełna historycznego klimatu książka Lucyny Olejniczak czeka na Was na Woblink. Podobnie zresztą jak inne pozycje autorstwa tej pisarki, takie jak „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela”, „Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca” czy „Apteka pod Złotym Moździerzem. Dziedzictwo”. Czekają na Was jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

„Kobiety z ulicy Grodzkiej” Lucyny Olejniczak

Najbardziej znaną serią powieści Lucyny Olejniczak pozostają „Kobiety z ulicy Grodzkiej” wydane nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Na cykl składają się: „Hanka”, „Wiktoria”, „Matylda, „Weronika”, „Emilia” oraz „Aleksandra”. Wszystkie opowiadają dzieje „przeklętej” rodziny krakowskiego aptekarza, Franciszka Bernata. To historie o klątwie, trudnych rodzinnych relacjach, ale także o wybaczeniu i życiowej sile. Chociażby Wiktoria to nieślubna córka aptekarza oraz młodej służącej, Hanki, która przychodzi na świat w piwnicy pod apteką w roku 1890. Ojciec konsekwentnie pozbywa się swoich potomków i potomkiń z nieprawego łoża, wydaje się więc, że mała od początku jest skazana na śmierć. Jednak staje się inaczej. Tego samego dnia żona Franciszka, Klementyna, także rodzi córeczkę, ta niestety jednak zaraz umiera. Akuszerka podmienia noworodki, ratując tym samym życie małej Wiktorii. Wyczerpana porodem Hanka przeklina aptekarza i jego potomnych, w tym niestety także własne dziecko, co do którego nie wiedziała, że przeżyło – i umiera. Aptekarz marzy o synu, któremu mógłby przekazać dziedzictwo – córki go nie interesują. Dalsze losy rodziny Bernatów, toczące się w cieniu rzuconej w XIX wieku przez Hankę klątwy, zajmują karty kolejnych tomów książek Lucyny Olejniczak. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki, audiobooki oraz książki papierowe.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.