Magdalena Kawka II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Magdalena Kawka II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Magdalena Kawka jest polską pisarką, z wykształcenia socjolożką, autorką poradnika dla rodziców "Przygody Kosmatka kilkulatka", ale przede wszystkim powieści z gatunku tzw. literatury kobiecej. Kawka ukończyła studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednak nie podjęła pracy w zawodzie - pełniła za to różne inne role, kwiaciarki, urzędniczki, dziennikarki, a nawet właścicielki agencji reklamowej. Twórczość Magdaleny Kawki obejmuje wiele tekstów skupiających się na problemach wychowawczych, jednak znana jest przede wszystkim ze swoich powieści. Zadebiutowała literacko w 2010 roku, kiedy nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się jej książka "Sztuka latania". Rok później czytelniczki i czytelnicy mogli zagłębić się w drugą wydaną przez nią historię, zatytułowaną "Alicja w krainie konieczności". Magdalena Kawka znana jest przede wszystkim za sprawą serii Lwowska Odyseja - wszystkie tomy lwowskiej sagi czekają na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf! Znajdziecie tu także inne powieści tej pisarki, takie jak "Na jedną noc" czy tomy składające się na cykl "Kobiety nieidealne".

Powieści Magdaleny Kawki

Debiutancka "Sztuka latania", a także późniejsza "Alicja w krainie konieczności" przyniosły Magdalenie Kawce pewną popularność oraz rozpoznawalność. Jednym z późniejszych dzieł wartych polecenia jest napisana wspólnie z Małgorzatą Hayles seria "Kobiety nieidealne". Składają się na nią cztery tomy: "Kobiety nieidealne. 1978 r.", "Kobiety nieidealne. Magda", "Kobiety nieidealne. Iza", "Kobiety nieidealne. Joanna" oraz ""Kobiety nieidealne. Baśka". To historia kobiet nieidealnych, nieszablonowych, z krwi i kości - takich, które znamy z naszej codzienności i którym z całego serca chcemy towarzyszyć w ich cyklicznych spotkaniach przy winie. W takich okolicznościach nawet najtrudniejsze chwile stają się znośne. Każda z części "Kobiet nieidealnych" skupia się na jednej z przyjaciółek - poznajcie je bliżej, sięgając po wyjątkowe powieści Magdaleny Kawki!

Seria Lwowska Odyseja

Jednym z najpopularniejszych dzieł autorstwa Magdaleny Kawki są powieści składające się na serię "Lwowska odyseja". Są to, w kolejności czytania, "Pora westchnień, pora burz", "Powrót z piekła", "Nowy początek" oraz "Trudna radość", które na Woblink znajdziecie jako audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Pierwszy tom lwowskiej sagi rozgrywa się tuż przed wybuchem II wojny światowej, w 1938 roku, w tętniącym gwarem i radością beztroskim Lwowie. To tu Lilka Lindner i jej koleżanki, niczego nie podejrzewając, spokojnie przygotowują się do matury. Dziewczyna ze wszystkich sił stara się bronić swojej dorosłości nie wiedząc, że już za chwilę zmuszona zostanie do porzucenia beztroskiego życia i przejścia przyspieszanego kursu dorastania... "Powrót z piekła" rozgrywa się pod koniec roku 1940, kiedy to Gustaw Lindner od pół roku siedzi już w łagrze Smolnyj na Syberii i śni o powrocie do Lwowa. Za towarzysza niedoli ma starego Akima, który opowiada mu przerażającą historię o Hartadze, pół człowieku, pół niedźwiedziu, który ponoć kryje się wśród syberyjskich ostępów. W tym czasie Marianna i Lilka próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie na każdy kroku czycha na nie niespodziewana trudność. "Nowy początek" Magdaleny Kawki to trzeci tom lwowskiej sagi o rodzinie Lindnerów, którego fabuła ma miejsce po zakończeniu wojny. Lindnerowie tak długo czekali na wolność, jednak nie dane jest się im nią nacieszyć. Zostają deportowani z wyzwolonego Lwowa i razem z tysiącami innych repatriantów z Kresów ruszają bydlęcymi wagonami na Ziemie Obiecane. W końcu, po długiej i ciężkiej podróży docierają do Gryfowa, miasteczka na Pomorzu Zachodnim, gdzie wciąż jeszcze czuć ducha dawnych mieszkańców...

Serię "Lwowska odyseja" zamyka powieść "Trudna radość". Spotykamy Lindnerów w roku 1947 - nie opuszcza ich tęsknota za Lwowem, zwłaszcza że życie w Gryfowie nie należy do najłatwiejszych. Rodzina pożegnała Jakuba, a teraz przychodzi im przeżyć stratę Marianny - wydaje się, że po jej odejściu świat już całkiem rozpadł się na kawałki. Lilka wciąż czeka na Oresta, lecz z każdym miesiącem jej uczucia trochę cichną, zwłaszcza, że obok niej pojawia się Andrzej. Stęskniony za Lilką Orest rozdarty jest między miłością do żony, a do Ukrainy. Przeszłość powraca także do Walerii Gałązkowej, która musi w końcu zmierzyć się ze wspomnieniami tego, do czego zmusiła ją wojenna rzeczywistość. Poznajcie dramatyczne, wojenne losy rodziny Lindnerów na kartach powieści Magdaleny Kawki, które czekają na Was niecierpliwie na Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).