Magdalena Wolińska-Riedi Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Magdalena Wolińska-Riedi Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Magdalena Wolińska-Riedi (ur. 22 maja 1979 roku) zwana “Polką w Watykanie” to polska dziennikarka i korespondentka TVP z Rzymu i Watykanu - pierwsza sprawująca tę funkcję jako jego obywatelka. Jako jedna z nielicznych świeckich kobiet sąsiadowała z papieżami przez blisko 20 lat. Autorka dwóch książek, “Kobieta w Watykanie” oraz “Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy” wydanych nakładem Wydawnictwa Znak.

Magdalena Wolińska-Riedi - jedna z 30 świeckich kobiet w Watykanie

Magdalena Wolińska-Riedi jest jedną z 600 osób na świecie posiadających watykański paszport. Przez prawie 20 lat była jedną z 400 osób i jedną z zaledwie 30 świeckich kobiet, które na stałe mieszkały w Watykanie. Była sąsiadką aż trzech papieży, Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka.

Historia Magdaleny wygląda jak żywcem wyjęta z scenariusza filmu obyczajowo-romantycznego. W 2000 roku Wolińska-Riedi, będąc wciąż studentką italianistyki (Uniwersytet Warszawski), zdecydowała się na odbycie wolontariatu podczas Światowych Dni Młodzieży z Janem Pawłem II w Rzymie. Tam, przechodząc przez plac świętego Piotra, poprosiła oficera Gwardii Szwajcarskiej o wskazanie drogi. Nie przypuszczała, że to jedno spotkanie odmieni jej życie na zawsze.

Między studentką, a gwardzistą zaiskrzyło i zaczęli się spotykać. W końcu nastąpiły oświadczyny. Wówczas 22 letnia, przyszła dziennikarka, zdecydowała się na przeprowadzkę do Watykanu. Uzyskanie jednak zgody na małżeństwo, a zarazem otrzymanie watykańskiego paszportu nie jest łatwe. Należy spełnić wiele warunków i załatwić mnóstwo formalności. Wolińska-Riedi musiała m.in. poprosić kardynała Józefa Glempa o świadectwo moralnego prowadzenia się. Musiała być praktykującą katoliczką, nie mogła być karana, a w jej rodzinie nie mógł się zdarzyć rozwód. Udało się, w 2003 roku ślubu udzielił im, wówczas jeszcze kardynał, Joseph Ratzinger.

Autorka zamieszkała za Spiżową Bramą. Początki, jak wspomina, nie były łatwe. W najmniejszym państwie świata panują surowe reguły - nie wolno nosić odkrytych ramion, dekoltów, krótkich spódnic. Każdy krok monitorowany jest przez 360 kamer więc nawet szybkie wyskoczenie w szortach aby wrzucić śmieci nie wchodzi w grę. Mimo, że pracuje tu około pięciu tysięcy osób, po zamknięciu bram na noc pozostaje tu bardzo niewielka grupa. Nie ma restauracji, barów, fryzjera, a nawet szewca. Imprezy? Tylko u siebie i tylko do 22. Praca męża również nie czyniła sytuacji lepszą. Ich życie toczyło się zgodnie z kalendarzem świąt katolickich - Marcel rzadko bywał w domu.

Są jednak i dobre strony mieszkania w Watykanie. Ze swojego okna Magdalena mogła obserwować okna rezydencji papieża Polaka. Para cztery lata starała się o dziecko. Dziś, jak twierdzi Riedi, dzięki wstawiennictwu św. Jana Pawła II są rodzicami dwóch dziewczynek - Marii i Melanii. Obie zostały ochrzczone przez papieża Benedykta XVI, z którym małżeństwo pozostaje w serdecznym kontakcie. Do dziś zdarza im się odwiedzać go w Ogrodach Watykańskich. Z kolei papież Franciszek daje dziewczynkom słodycze i bawi się z nimi w chowanego. Gdy jednej z dziewczynek wypadł pierwszy ząb, hierarcha napisał list z gratulacjami i przyniósł pudełko czekoladek. Za Spiżową Bramą, jak pisze Riedi, panuje duża sąsiedzka życzliwość. Zawsze czuła się tam traktowana z szacunkiem i nigdy nie musiała prosić o pomoc. Jak twierdzi, to idealne miejsce do wychowywania dzieci.

Po zakończeniu służby męża w Gwardii Szwajcarskiej, para wraz z córkami zamieszkała w Rzymie, poza murami Watykanu. Życie kobiety w dalszym ciągu wypełnione jest obowiązkami zawodowymi.

Kariera

Magdalena Wolińska-Riedi ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, historię kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (studia magisterskie oraz doktoranckie). Studiowała również w Europejskiej Akademii Dyplomacji w Warszawie.

Karierę w telewizji rozpoczęła prowadząc w Polsacie programy podróżnicze. W 2014 roku zastąpiła Urszulę Rzepczak na stanowisku korespondentki Telewizji Polskiej we Włoszech. Relacjonowała wydarzenia związane z falą nielegalnej emigracji w 2016 roku. Śledziła losy uchodźców syryjskich w obozach w Libanie, czy Jordanii. Była świadkiem dramatu ludzkiego po trzęsieniu ziemi w środkowych Włoszech, a także w górach w Abruzji. Wolińska-Riedi ma również przywilej relacjonowania papieskich podróży zagranicznych. Dzięki temu mogła prowadzić wieczorne czuwania z papieżem Franciszkiem na Polach Miłosierdzia Campus Misericordiae podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Zna kilka języków. Pracuje na stanowisku tłumaczki (z języka włoskiego oraz łaciny) Trybunału Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie. Warto wspomnieć, że jest pierwszą kobietą, która objęła to stanowisko.To jednak nie cały dorobek zawodowy Riedi - jest ona również realizatorką i współproducentką ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie m.in. “Tajemnice Watykanu”(2006), “Świadectwo”(2008), “Polacy w Rzymie i Watykanie” (2014) czy “Apartament”(2015).

Książki autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi

Dziennikarka jest autorką dwóch książek. “Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata” (2019) to opowieść o kulisach życia za Spiżową Bramą - wszystko oczami kobiety, żony, matki, mieszkanki. Riedi pisze o codzienności - dlaczego bramy są zamykane codziennie na klucz, jak wygląda system karny, administracyjny, opieka medyczna. Opowiada o panujących w państwie surowych zasadach, o nieustannej kontroli, ale również o życzliwości i trosce mieszkańców. Przywołuje wiele anegdot i ciekawostek o tym, jak mieszka się w sąsiedztwie papieża.

“Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy” (2020) to zapis rozmów ze świeckimi pracownikami i mieszkańcami Watykanu. Dziennikarka oddaje im głos i pozwala odkryć przed czytelnikami tajemnice miejsca, do którego wstęp mają nieliczni. Bohaterzy opowiadają swoje historie, nierzadko przepełnione osobistymi spotkaniami z papieżem Polakiem. Demetrio, pracownik Drukarni Watykańskiej, uratował Jana Pawła II przed spadnięciem z noszy po zamachu w 1981 roku. Paolo - inżynier i wynalazca, dbał o to, by technologia wspierała słabnącego papieża i pomogła mu do końca sprawować swój urząd. Luciano obsługiwał windę do papieskiego apartamentu i spotkał wiele osobistości, m.in Fidela Castro, czy Woody’ego Allena. Nie zabrakło również wspomnień samej autorki.

Obie książki autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi znajdziecie w formie ebooka, audiobooka oraz papierowej w księgarnii internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Psychologia, Społeczeństwo, Polityka

Kategoria „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” zawiera przede wszystkim pozycje, w których autorzy badają zachowania człowieka i mechanizmy, które pozwalają na zrozumienie tych zachowań, a także przedstawiają zmiany zachodzące w świadomości społecznej. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy pozycje będące poradnikami w zakresie psychologii, takie jak dwa najpopularniejsze skandynawskie poradniki ostatnich lat napisane przez Thomasa Eriksona: „Otoczeni przez idiotów” oraz „Otoczeni przez psychopatów”. Pierwszy z nich uczy identyfikować cztery różne typy osobowości i na tej podstawie lepiej rozumieć i współpracować z ludźmi, drugi pokazuje, jak radzić sobie z psychopatami, których jest wśród nas więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Wśród oferowanych przez serwis Woblink.com pozycji znajduje się wiele książek przeznaczonych dla rodziców, pomagających w wychowaniu i komunikacji z dziećmi, np. „Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być” Elaine Mazlish i Adele Faber czy „Ty, Twoje dziecko i szkoła” Kena Robinsona. Coś dla siebie znajdą tu też czytelnicy szukający kontrowersji, lubiący tematy uznane przez społeczeństwo za tabu. Zainteresować ich może „Żałując macierzyństwa” Orny Donath, czyli dzieło będące efektem długoletnich badań i rozmów z kobietami, które wolałyby nigdy nie urodzić dzieci, czy też monografia „Współczesne spojrzenie na seksualność człowieka” starająca się we wszechstronny sposób przedstawić temat seksualności, od normy do patologii. W kategorii „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” odnaleźć też możemy książki na takie tematy jak rozważania na temat wszechobecności i różnorodności kłamstw i oszustw w relacjach międzyludzkich („Homo falsus” Jana Borkowskiego) czy opis sposobów przeżywania przez zwierzęta żalu po stracie swoich towarzyszy, partnerów i przyjaciół („Jak zwierzęta przeżywają żałobę?” Barbary King).