Magdalena Wolińska-Riedi Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    PromocjaTop
    okładka Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej  Bramy, Książka | Magdalena Wolińska-Riedi

    Nowa książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi, autorki bestsellerowej Kobiety w Watykanie Demetrio – przez cztery dekady pracownik Drukarni Watykańskiej. To spod jego ręki wyszły okładki „L’Osservatore Romano” na takie okazje, jak wybór Karola Wojtyły czy śmierć Jana Pawła II. To on po zamachu w 1981 roku uratował papieża przed spadnięciem z noszy, w ostatniej chwili podtrzymując jego bezwładne ciało. Paolo – inżynier, ale też wynalazca. To dzięki niemu Jan Paweł II mógł odprawia...

    PromocjaTop
    okładka Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta, Książka | Magdalena Wolińska-Riedi

    Takiej książki o Rzymie jeszcze nie było. Osobisty przewodnik Magdalena Wolińska-Riedi, autorka watykańskiej trylogii z bestsellerową Kobietą w Watykanie, która od dwudziestu lat mieszka w samym sercu Wiecznego Miasta, tym razem zabiera nas na niezwykły spacer po swoim Rzymie. Odwiedzimy z nią miejsca, do których zaglądają głównie miejscowi: bar, w którym aromat mocnego espresso wczesnym rankiem budzi mieszkańców via Giulia, i cukiernię Roberto i Cinzi przy via della Croce ...

    Promocja
    okładka Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta, Ebook | Magdalena Wolińska-Riedi

    Takiej książki o Rzymie jeszcze nie było. Osobisty przewodnikMagdalena Wolińska-Riedi, autorka watykańskiej trylogii z bestsellerową Kobietą w Watykanie, która od dwudziestu lat mieszka w samym sercu Wiecznego Miasta, tym razem zabiera nas na niezwykły spacer po swoim Rzymie.Odwiedzimy z nią miejsca, do których zaglądają głównie miejscowi: bar, w którym aromat mocnego espresso wczesnym rankiem budzi mieszkańców via Giulia, i cukiernię Roberto i Cinzi ...

    Promocja
    okładka Kobieta w Watykanie, Ebook | Magdalena Wolińska-Riedi

    Watykan – miejsce od wieków wzbudzające emocje, mające swoje sekrety, niedostępne. Rozbudzające wyobraźnię pisarzy i reżyserów. Wielu próbowało zgłębiać jego tajemnice. Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie dwadzieścia lat. Teraz opowiada czytelnikom o tym, jak wygląda codzienne życie w najmniejszym państwie świata. Zdradza zaskakujące fakty i ciekawostki. Tłumaczy, jak działa system karny, administracyjny, opieka m...

    Promocja
    okładka Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta, Audiobook | Magdalena Wolińska-Riedi

    Takiej książki o Rzymie jeszcze nie było. Osobisty przewodnik Magdalena Wolińska-Riedi, autorka watykańskiej trylogii z bestsellerową Kobietą w Watykanie, która od dwudziestu lat mieszka w samym sercu Wiecznego Miasta, tym razem zabiera nas na niezwykły spacer po swoim Rzymie. Odwiedzimy z nią miejsca, do których zaglądają głównie miejscowi: bar, w którym aromat mocnego espresso wczesnym rankiem budzi mieszkańców via Giulia, i cukiernię Roberto i Cinzi przy via della Croce ...

Magdalena Wolińska-Riedi Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Magdalena Wolińska-Riedi (ur. 22 maja 1979 roku) zwana “Polką w Watykanie” to polska dziennikarka i korespondentka TVP z Rzymu i Watykanu - pierwsza sprawująca tę funkcję jako jego obywatelka. Jako jedna z nielicznych świeckich kobiet sąsiadowała z papieżami przez blisko 20 lat. Autorka dwóch książek, “Kobieta w Watykanie” oraz “Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy” wydanych nakładem Wydawnictwa Znak.

Magdalena Wolińska-Riedi - jedna z 30 świeckich kobiet w Watykanie

Magdalena Wolińska-Riedi jest jedną z 600 osób na świecie posiadających watykański paszport. Przez prawie 20 lat była jedną z 400 osób i jedną z zaledwie 30 świeckich kobiet, które na stałe mieszkały w Watykanie. Była sąsiadką aż trzech papieży, Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka.

Historia Magdaleny wygląda jak żywcem wyjęta z scenariusza filmu obyczajowo-romantycznego. W 2000 roku Wolińska-Riedi, będąc wciąż studentką italianistyki (Uniwersytet Warszawski), zdecydowała się na odbycie wolontariatu podczas Światowych Dni Młodzieży z Janem Pawłem II w Rzymie. Tam, przechodząc przez plac świętego Piotra, poprosiła oficera Gwardii Szwajcarskiej o wskazanie drogi. Nie przypuszczała, że to jedno spotkanie odmieni jej życie na zawsze.

Między studentką, a gwardzistą zaiskrzyło i zaczęli się spotykać. W końcu nastąpiły oświadczyny. Wówczas 22 letnia, przyszła dziennikarka, zdecydowała się na przeprowadzkę do Watykanu. Uzyskanie jednak zgody na małżeństwo, a zarazem otrzymanie watykańskiego paszportu nie jest łatwe. Należy spełnić wiele warunków i załatwić mnóstwo formalności. Wolińska-Riedi musiała m.in. poprosić kardynała Józefa Glempa o świadectwo moralnego prowadzenia się. Musiała być praktykującą katoliczką, nie mogła być karana, a w jej rodzinie nie mógł się zdarzyć rozwód. Udało się, w 2003 roku ślubu udzielił im, wówczas jeszcze kardynał, Joseph Ratzinger.

Autorka zamieszkała za Spiżową Bramą. Początki, jak wspomina, nie były łatwe. W najmniejszym państwie świata panują surowe reguły - nie wolno nosić odkrytych ramion, dekoltów, krótkich spódnic. Każdy krok monitorowany jest przez 360 kamer więc nawet szybkie wyskoczenie w szortach aby wrzucić śmieci nie wchodzi w grę. Mimo, że pracuje tu około pięciu tysięcy osób, po zamknięciu bram na noc pozostaje tu bardzo niewielka grupa. Nie ma restauracji, barów, fryzjera, a nawet szewca. Imprezy? Tylko u siebie i tylko do 22. Praca męża również nie czyniła sytuacji lepszą. Ich życie toczyło się zgodnie z kalendarzem świąt katolickich - Marcel rzadko bywał w domu.

Są jednak i dobre strony mieszkania w Watykanie. Ze swojego okna Magdalena mogła obserwować okna rezydencji papieża Polaka. Para cztery lata starała się o dziecko. Dziś, jak twierdzi Riedi, dzięki wstawiennictwu św. Jana Pawła II są rodzicami dwóch dziewczynek - Marii i Melanii. Obie zostały ochrzczone przez papieża Benedykta XVI, z którym małżeństwo pozostaje w serdecznym kontakcie. Do dziś zdarza im się odwiedzać go w Ogrodach Watykańskich. Z kolei papież Franciszek daje dziewczynkom słodycze i bawi się z nimi w chowanego. Gdy jednej z dziewczynek wypadł pierwszy ząb, hierarcha napisał list z gratulacjami i przyniósł pudełko czekoladek. Za Spiżową Bramą, jak pisze Riedi, panuje duża sąsiedzka życzliwość. Zawsze czuła się tam traktowana z szacunkiem i nigdy nie musiała prosić o pomoc. Jak twierdzi, to idealne miejsce do wychowywania dzieci.

Po zakończeniu służby męża w Gwardii Szwajcarskiej, para wraz z córkami zamieszkała w Rzymie, poza murami Watykanu. Życie kobiety w dalszym ciągu wypełnione jest obowiązkami zawodowymi.

Kariera

Magdalena Wolińska-Riedi ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, historię kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (studia magisterskie oraz doktoranckie). Studiowała również w Europejskiej Akademii Dyplomacji w Warszawie.

Karierę w telewizji rozpoczęła prowadząc w Polsacie programy podróżnicze. W 2014 roku zastąpiła Urszulę Rzepczak na stanowisku korespondentki Telewizji Polskiej we Włoszech. Relacjonowała wydarzenia związane z falą nielegalnej emigracji w 2016 roku. Śledziła losy uchodźców syryjskich w obozach w Libanie, czy Jordanii. Była świadkiem dramatu ludzkiego po trzęsieniu ziemi w środkowych Włoszech, a także w górach w Abruzji. Wolińska-Riedi ma również przywilej relacjonowania papieskich podróży zagranicznych. Dzięki temu mogła prowadzić wieczorne czuwania z papieżem Franciszkiem na Polach Miłosierdzia Campus Misericordiae podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Zna kilka języków. Pracuje na stanowisku tłumaczki (z języka włoskiego oraz łaciny) Trybunału Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie. Warto wspomnieć, że jest pierwszą kobietą, która objęła to stanowisko.To jednak nie cały dorobek zawodowy Riedi - jest ona również realizatorką i współproducentką ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie m.in. “Tajemnice Watykanu”(2006), “Świadectwo”(2008), “Polacy w Rzymie i Watykanie” (2014) czy “Apartament”(2015).

Książki autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi

Dziennikarka jest autorką dwóch książek. “Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata” (2019) to opowieść o kulisach życia za Spiżową Bramą - wszystko oczami kobiety, żony, matki, mieszkanki. Riedi pisze o codzienności - dlaczego bramy są zamykane codziennie na klucz, jak wygląda system karny, administracyjny, opieka medyczna. Opowiada o panujących w państwie surowych zasadach, o nieustannej kontroli, ale również o życzliwości i trosce mieszkańców. Przywołuje wiele anegdot i ciekawostek o tym, jak mieszka się w sąsiedztwie papieża.

“Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy” (2020) to zapis rozmów ze świeckimi pracownikami i mieszkańcami Watykanu. Dziennikarka oddaje im głos i pozwala odkryć przed czytelnikami tajemnice miejsca, do którego wstęp mają nieliczni. Bohaterzy opowiadają swoje historie, nierzadko przepełnione osobistymi spotkaniami z papieżem Polakiem. Demetrio, pracownik Drukarni Watykańskiej, uratował Jana Pawła II przed spadnięciem z noszy po zamachu w 1981 roku. Paolo - inżynier i wynalazca, dbał o to, by technologia wspierała słabnącego papieża i pomogła mu do końca sprawować swój urząd. Luciano obsługiwał windę do papieskiego apartamentu i spotkał wiele osobistości, m.in Fidela Castro, czy Woody’ego Allena. Nie zabrakło również wspomnień samej autorki.

Obie książki autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi znajdziecie w formie ebooka, audiobooka oraz papierowej w księgarnii internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!