Magdalena Wolińska-Riedi Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Magdalena Wolińska-Riedi Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Magdalena Wolińska-Riedi (ur. 22 maja 1979 roku) zwana “Polką w Watykanie” to polska dziennikarka i korespondentka TVP z Rzymu i Watykanu - pierwsza sprawująca tę funkcję jako jego obywatelka. Jako jedna z nielicznych świeckich kobiet sąsiadowała z papieżami przez blisko 20 lat. Autorka dwóch książek, “Kobieta w Watykanie” oraz “Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy” wydanych nakładem Wydawnictwa Znak.

Magdalena Wolińska-Riedi - jedna z 30 świeckich kobiet w Watykanie

Magdalena Wolińska-Riedi jest jedną z 600 osób na świecie posiadających watykański paszport. Przez prawie 20 lat była jedną z 400 osób i jedną z zaledwie 30 świeckich kobiet, które na stałe mieszkały w Watykanie. Była sąsiadką aż trzech papieży, Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka.

Historia Magdaleny wygląda jak żywcem wyjęta z scenariusza filmu obyczajowo-romantycznego. W 2000 roku Wolińska-Riedi, będąc wciąż studentką italianistyki (Uniwersytet Warszawski), zdecydowała się na odbycie wolontariatu podczas Światowych Dni Młodzieży z Janem Pawłem II w Rzymie. Tam, przechodząc przez plac świętego Piotra, poprosiła oficera Gwardii Szwajcarskiej o wskazanie drogi. Nie przypuszczała, że to jedno spotkanie odmieni jej życie na zawsze.

Między studentką, a gwardzistą zaiskrzyło i zaczęli się spotykać. W końcu nastąpiły oświadczyny. Wówczas 22 letnia, przyszła dziennikarka, zdecydowała się na przeprowadzkę do Watykanu. Uzyskanie jednak zgody na małżeństwo, a zarazem otrzymanie watykańskiego paszportu nie jest łatwe. Należy spełnić wiele warunków i załatwić mnóstwo formalności. Wolińska-Riedi musiała m.in. poprosić kardynała Józefa Glempa o świadectwo moralnego prowadzenia się. Musiała być praktykującą katoliczką, nie mogła być karana, a w jej rodzinie nie mógł się zdarzyć rozwód. Udało się, w 2003 roku ślubu udzielił im, wówczas jeszcze kardynał, Joseph Ratzinger.

Autorka zamieszkała za Spiżową Bramą. Początki, jak wspomina, nie były łatwe. W najmniejszym państwie świata panują surowe reguły - nie wolno nosić odkrytych ramion, dekoltów, krótkich spódnic. Każdy krok monitorowany jest przez 360 kamer więc nawet szybkie wyskoczenie w szortach aby wrzucić śmieci nie wchodzi w grę. Mimo, że pracuje tu około pięciu tysięcy osób, po zamknięciu bram na noc pozostaje tu bardzo niewielka grupa. Nie ma restauracji, barów, fryzjera, a nawet szewca. Imprezy? Tylko u siebie i tylko do 22. Praca męża również nie czyniła sytuacji lepszą. Ich życie toczyło się zgodnie z kalendarzem świąt katolickich - Marcel rzadko bywał w domu.

Są jednak i dobre strony mieszkania w Watykanie. Ze swojego okna Magdalena mogła obserwować okna rezydencji papieża Polaka. Para cztery lata starała się o dziecko. Dziś, jak twierdzi Riedi, dzięki wstawiennictwu św. Jana Pawła II są rodzicami dwóch dziewczynek - Marii i Melanii. Obie zostały ochrzczone przez papieża Benedykta XVI, z którym małżeństwo pozostaje w serdecznym kontakcie. Do dziś zdarza im się odwiedzać go w Ogrodach Watykańskich. Z kolei papież Franciszek daje dziewczynkom słodycze i bawi się z nimi w chowanego. Gdy jednej z dziewczynek wypadł pierwszy ząb, hierarcha napisał list z gratulacjami i przyniósł pudełko czekoladek. Za Spiżową Bramą, jak pisze Riedi, panuje duża sąsiedzka życzliwość. Zawsze czuła się tam traktowana z szacunkiem i nigdy nie musiała prosić o pomoc. Jak twierdzi, to idealne miejsce do wychowywania dzieci.

Po zakończeniu służby męża w Gwardii Szwajcarskiej, para wraz z córkami zamieszkała w Rzymie, poza murami Watykanu. Życie kobiety w dalszym ciągu wypełnione jest obowiązkami zawodowymi.

Kariera

Magdalena Wolińska-Riedi ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, historię kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (studia magisterskie oraz doktoranckie). Studiowała również w Europejskiej Akademii Dyplomacji w Warszawie.

Karierę w telewizji rozpoczęła prowadząc w Polsacie programy podróżnicze. W 2014 roku zastąpiła Urszulę Rzepczak na stanowisku korespondentki Telewizji Polskiej we Włoszech. Relacjonowała wydarzenia związane z falą nielegalnej emigracji w 2016 roku. Śledziła losy uchodźców syryjskich w obozach w Libanie, czy Jordanii. Była świadkiem dramatu ludzkiego po trzęsieniu ziemi w środkowych Włoszech, a także w górach w Abruzji. Wolińska-Riedi ma również przywilej relacjonowania papieskich podróży zagranicznych. Dzięki temu mogła prowadzić wieczorne czuwania z papieżem Franciszkiem na Polach Miłosierdzia Campus Misericordiae podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Zna kilka języków. Pracuje na stanowisku tłumaczki (z języka włoskiego oraz łaciny) Trybunału Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie. Warto wspomnieć, że jest pierwszą kobietą, która objęła to stanowisko.To jednak nie cały dorobek zawodowy Riedi - jest ona również realizatorką i współproducentką ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie m.in. “Tajemnice Watykanu”(2006), “Świadectwo”(2008), “Polacy w Rzymie i Watykanie” (2014) czy “Apartament”(2015).

Książki autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi

Dziennikarka jest autorką dwóch książek. “Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata” (2019) to opowieść o kulisach życia za Spiżową Bramą - wszystko oczami kobiety, żony, matki, mieszkanki. Riedi pisze o codzienności - dlaczego bramy są zamykane codziennie na klucz, jak wygląda system karny, administracyjny, opieka medyczna. Opowiada o panujących w państwie surowych zasadach, o nieustannej kontroli, ale również o życzliwości i trosce mieszkańców. Przywołuje wiele anegdot i ciekawostek o tym, jak mieszka się w sąsiedztwie papieża.

“Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy” (2020) to zapis rozmów ze świeckimi pracownikami i mieszkańcami Watykanu. Dziennikarka oddaje im głos i pozwala odkryć przed czytelnikami tajemnice miejsca, do którego wstęp mają nieliczni. Bohaterzy opowiadają swoje historie, nierzadko przepełnione osobistymi spotkaniami z papieżem Polakiem. Demetrio, pracownik Drukarni Watykańskiej, uratował Jana Pawła II przed spadnięciem z noszy po zamachu w 1981 roku. Paolo - inżynier i wynalazca, dbał o to, by technologia wspierała słabnącego papieża i pomogła mu do końca sprawować swój urząd. Luciano obsługiwał windę do papieskiego apartamentu i spotkał wiele osobistości, m.in Fidela Castro, czy Woody’ego Allena. Nie zabrakło również wspomnień samej autorki.

Obie książki autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi znajdziecie w formie ebooka, audiobooka oraz papierowej w księgarnii internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!