Maja Lunde Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Maja Lunde Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Maja Lunde urodziła się w 1975 roku. Ta norweska pisarka i scenarzystka jest autorką głośnego „Kwartetu klimatycznego”. Do tej pory pojawiły się trzy książki z tego cyklu: „Historia pszczół”, „Błękit” i „Ostatni”. Pierwsza powieść Mai Lunde dla dorosłych – „Historia pszczół”, przyniosła jej międzynarodowy rozgłos. Książka ukazała się w przeszło 30 krajach, w wielu z nich zyskując tytuł bestsellera. W Niemczech „Historia pszczół” nie schodziła z list bestsellerów przez 90 tygodni!

Matka Mai Lunde była psychologiem, a ojciec pracował w dziecięcym teatrze. Po ukończeniu szkoły średniej, Lunde nie rozpoczęła od razu studiów – przez blisko rok podróżowała na żaglowcu szkolnym Christian Radich. W 1996 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Oslo. Początkowo uczyła się literatury z elementami psychologii. Następnie, na studiach magisterskich, wybrała specjalizację „film i historia filmu”. Po uzyskaniu dyplomu pracowała przy różnego rodzaju festiwalach filmowych oraz w Muzeum Filmu. W tym samym czasie zaczęła pisać scenariusze do dziecięcych programów telewizyjnych. Pisała między innymi dla programów emitowanych w NRK Super i NRK 1.

Debiut literacki Mai Lunde

Pierwszą publikacją Mai Lunde była książka dla dzieci pt. „Over grensen”. To oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o historii norweskich Żydów czasów II wojny światowej. Pierwszą powieścią skierowaną do dorosłego odbiorcy była „Historia pszczół”, pierwszy tom cyklu „Kwartet klimatyczny”.

Kwartet klimatyczny: „Historia pszczół”, „Błękit”, „Ostatni”

Akcja „Historii pszczół”, książki otwierającej „Kwartet klimatyczny”, która ukazała się w 2015 roku, toczy się w latach 1852, 2009 oraz 2098 i podejmuje temat katastrofy ekologicznej wywołanej wymieraniem pszczół.

Druga część cyklu pt. „Błękit” ukazała się w 2017 roku. Tym razem Maja Lunde skupiła się na opisaniu konsekwencji braku wody. Podobnie, jak w pierwszej części, autorka przedstawiła opowieść na trzech płaszczyznach czasowych. Bezpośrednią inspiracją do napisania „Błękitu” była blisko roczna żeglarska wyprawa autorki, którą odbyła przed rozpoczęciem nauki na studiach. Bohaterka jednego z epizodów, Signe, przypływa do rodzinnej wioski Ringfiorden na łodzi o nazwie “Błękit”, którą otrzymała w prezencie od taty. Dawno nie była w ojczystych stronach, jednak postanowiła wrócić z powodu kuriozalnego zachowania handlarzy, którzy skuwają lód z lodowca, by sprzedawać go jako ekskluzywny dodatek do drinków. Bohaterka postanawia walczyć o uratowanie rzeki Breio i wodospadu Dwie Siostry.

W 2019 roku swoją premierę miała trzecia część tetralogii pt. „Ostatni”. „Ostatni” to nowa powieść Mai Lunde, autorki „Historii pszczół” i „Błękitu”. Podobnie, jak w „Historii pszczół” autorka przedstawia opowieść na trzech płaszczyznach czasowych – w dalekiej i niedalekiej przeszłości oraz przyszłości. Tym razem fabuła skupia się na kryzysie związanym z populacją zwierząt. Autorka zabiera czytelników do Sankt Petersburga (1881 rok), Mongolii (1992 rok) i Norwegii (2064 rok). Kluczowymi zwierzętami są tutaj konie Przewalskiego, które zostały w XIX wieku sprowadzone z Mongolii do Europy. Jedna z bohaterek książki chce odesłać je z powrotem do kraju, z którego pochodzą. W epizodzie z przyszłości, Eva wraz ze swoją córką mierzą się z brakiem elektryczności i żywności – zmuszone są migrować i opuścić swoją rodzinną farmę, na której zostawiają zwierzęta, w tym dziką klacz.

W Polsce powieść „Ostatni” miała swoją premierę na początku 2021 roku. Wszystkie trzy części serii ukazały się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Literackiego. Książki Mai Lunde pt. „Historia pszczół”, „Błękit” i „Ostatni” znajdziecie do kupienia w księgarni internetowej Woblink. Książki dostępne są w trzech formatach – ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Kwartet sezonowy - cykl książek dla dzieci Mai Lunde

Oprócz „Kwartetu klimatycznego”, w Polsce ukazały się już dwie z czterech planowanych pozycji w ramach „Kwartetu sezonowego”, cyklu książek dla dzieci. To efekt współpracy Mai Lunde i rysowniczki Lisy Aisato. Ostatecznie, każda część serii ma odzwierciedlać jedną z czterech pór roku.

Pierwsza część pt. „Śnieżna siostra” poświęcona jest zimie. Książka może być znakomitym pretekstem do rozmowy z dzieckiem na trudne tematy. Julian, jeden z bohaterów „Śnieżnej siostry” uwielbia zimę, a szczególnie okres świąteczny, bowiem wtedy obchodzi nie tylko Boże Narodzenie, ale również swoje urodziny. Niestety rodzina pogrążona jest w żałobie po śmierci najstarszej córki, siostry Juliana. Wszystko wskazuje na to, że ze świętowania nici. Na szczęście na pływalni spotyka Hedvig – rudowłosą dziewczynę z piegami, z którą szybko się zaprzyjaźnia. Okazuje się, że życie Hedvig też nie jest takie kolorowe. Dwójka bohaterów zaczyna wspierać się w trudnych chwilach. „Świąteczna siostra” to opowieść o przyjaźni, smutku, nadziei i miłości.

Akcja drugiej części pt. „Strażniczka słońca”, jak nietrudno się domyślić, rozgrywa się na wiosnę. Dla bohaterki książki, Lilii, słońce jest tylko mglistym wspomnieniem. Słońce zniknęło dla niej, gdy miała niespełna rok. Jej świat jest ponury i zasnuty chmurami i deszczem, ciężko odróżnić dzień od nocy. Ziemia przestała rodzić plony. Jednocześnie jej dziadek, co kilka dni przynosi do domu świeże owoce i warzywa. Skąd je bierze i dlaczego tak naprawdę zniknęło słońce? Tego próbuje dowiedzieć się Lidia. W tym celu wyrusza na wyprawę do zakazanego lasu.

Książki „Śnieżna siostra” i „Strażniczka słońca” możecie kupić w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Internet, komputery, informatyka

Kategoria „Internet, komputery, informatyka” zawiera publikacje skupiające się na wszystkich zagadnieniach związanych z siecią, komputerami, programami komputerowymi czy oprogramowaniem. Książki z tej kategorii poświęcone są w głównej mierze programowaniu – znajdują się tu m.in. podręcznik „Wstęp do informatyki” Jacka Lembasa i Rafała Kawy przeznaczony dla studentów pierwszego roku kierunków informatycznych, poradnik „Sztuka dobrego programowania” Krzysztofa Jassego i Andrzeja Ziemkiewicza, w którym dobre rady znajdą zarówno początkujący, jak i zaawansowani programiści, poradnik „Java. Uniwersalne techniki programowania” pod redakcją naukową Krzysztofa Barteczki dotyczący programowania w języku Java, podręcznik „HTML. Tworzenie stron www i programów desktopowych” Rafała Strychalskiego (podzielony na 3 części: dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych). Znajdują się tu także poradniki z innych dziedzin, jak np. e-commerce („Narzędzia Google dla e-commerce” Krzysztofa Marca), marketingu internetowego („AdWords i Analytics” Krzysztofa Marca i Tomasza Trzósły), praktyk zwinnych („W poszukiwaniu zwinności w architekturze systemów IT” Krzysztofa Bończaka”), rzeczywistości wirtualnej („Rzeczywistość wirtualna (VR) dla każdego – Aframe i HTML 5” Krzysztofa Wońka). Nie brakuje również pozycji dla dzieci, które już od małego chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem w Scratchu, Pythonie czy Javie („Bawimy się, programując w Scratchu” i „Twórz własne gry komputerowe w Pythonie” Ala Sweigarta, „JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło” Nicka Morgana), grafiką komputerową („Piksele, wektory i inne stwory” Alicji Żarowskiej-Mazur i Dawida Mazura), produkcją filmową („Zostań gwiazdą YouTube'a” Nicka Willoughby’ego).