Małgorzata Kalicińska Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Małgorzata Kalicińska Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Małgorzata Kalicińska to polska powieściopisarka znana przede wszystkim jako autorka popularnej serii „Rozlewisko”. Twórczyni wielu historii obyczajowych, takich jak „Przytulajka”, „Dwoje na kwarantannie” czy „Co, Gocha?”. Kalicińską można było także zobaczyć na małym ekranie, między innymi jako jurorkę w programie nadawanym jako TVP2 pt. „Opowiedz nam swoją historię”. Pisarka nie ucieka także od tematów kuchennych. Pojawiła się w emitowanym w Polsacie show „Top Chef. Gwiazdy od kuchni”, jest także współautorką książki „Kalicińscy od kuchni”.

Życie prywatne i kariera Małgorzaty Kalicińskiej

Małgorzata Kalicińska urodziła się 30 września 1956 roku w Warszawie. Ukończyła tamtejsze XXXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego, a później Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po studiach pracowała w kilku szkołach: Technikum Ogrodniczym w Konstancinie-Jeziornej, Szkole Podstawowej nr 312 oraz nr 328 w Warszawie. Zbierała także wiadomości do emitowanego na antenie TVP1 „Kawa czy herbata”. Później współtworzyła program „Forum nieobecnych”, a także współredagowała program „Żyć bezpieczniej”. Przez wiele lat Małgorzata Kalicińska była pracowniczką, a także współwłaścicielką, Agencji Reklamowej Camco-Media. Współpracowała z ilustrowanym tygodnikiem kobiecym „Bluszcz” w latach 2008-2012. Pisarka od 2011 roku prowadziła także własnego bloga. Prywatnie Kalicińska ma dwójkę dzieci, syna Stanisława oraz córkę Barbarę, z którą wspólnie napisała powieść zatytułowaną „Irena”.

Cykl „Rozlewisko” Małgorzaty Kalicińskiej

Małgorzata Kalicińska pozostaje znana przede wszystkim ze swojej serii powieści „Rozlewisko”. Składają się na nią trzy części: „Dom nad rozlewiskiem”, „Powroty nad rozlewiskiem” oraz „Miłość nad rozlewiskiem”. Wszystkie zostały wydane nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka. Główną bohaterką jest Małgorzata Jantar, która pracuje w agencji reklamowej, jednak swój spokój znajduje w magicznym domu na Mazurach u swojej matki Basi, z którą jej relacje bywały mocno skomplikowane. To tam świat się dla niej zatrzymuje i znów nabiera magii, codzienność przestaje być wypełniona wiecznym zmęczeniem, a dom i rodzina na powrót stają się najważniejsze. To tam Gosia decyduje się podjąć ryzykowną decyzję o założeniu pensjonatu. „Powroty nad rozlewiskiem” to tom opowiedziany z perspektywy Barbary Jabłonowskiej, matki Małgosi. Cofamy się do początków XX wieku, śledząc losy polskiej rodziny szlacheckiej na Mazurach, a także splątanych historii polsko-niemieckich i katolicko-ewangelickich. Z kolei „Miłość nad rozlewiskiem” ma już dwie narratorki: Gosię, która właśnie znajduje swoją stabilizację, oraz Paulę, która niespodziewanie zamieszkała nad Rozlewiskiem. Kobiety wciąż są zaskakiwane, podejmują śmiałe decyzje i nie wahają się zaryzykować, by znaleźć upragnioną miłość i pełne spokoju życie. Seria „Rozlewisko” została zekranizowana jako serial, emitowany na TVP1. W rolę Gosi wcieliła się Joanna Brodzik, a jej matki Basi – Małgorzata Braunek. Serial doczekał się sześciu odsłon: „Dom nad rozlewiskiem”, „Miłość nad rozlewiskiem”, „Życie nad rozlewiskiem”, „Nad rozlewiskiem”, „Cisza nad rozlewiskiem” oraz „Pensjonat nad rozlewiskiem”. Oryginalną trylogię autorstwa Małgorzaty Kalicińskiej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe lub audiobooki.

Cykl „Mańka” Małgorzaty Kalicińskiej

Po sukcesie „Rozlewiska” Małgorzata Kalicińska nie osiadła na laurach i stworzyła kolejną popularną serię powieści. Na cykl „Mańka” także składają się trzy tomy: „Lilka”, „Trzymaj się, Mańka!” oraz „Miłość na walizkach”. W pierwszej części Marianna po trzydziestu latach niezbyt pełnego wrażeń małżeństwa dowiaduje się od męża, że ten odchodzi. Zgadza się bez większego trudu, żalów i pretensji. W dodatku wpada do niej z prośbą o pomoc młodsza siostra, Lilka. Marianna zmuszona zostaje do spojrzenia na swoje życie z nowej perspektywy – syn dawno odchowany, mąż odchodzi z kochanką, ojciec nie młodnieje… Mańka zastanawia się, kogo przez ten czas kochała i kto kochał ją. Ile w jej życiu było szczęścia, a ile nieszczęścia? Pojawienie się przyrodniej siostry Lilki sprawia, że zaczyna inaczej patrzeć na kobiecość, miłość, wybaczenie. Historia Marianny toczy się dalej w „Trzymaj się, Mańka!”. Po trudnych życiowych wydarzeniach Mańka próbuje odnaleźć się w życiu na nowo, a także poradzić sobie z zalanym mieszkaniem i czekającym ją remontem. W dodatku orientuje się, że jak małe dziecko jest zazdrosna o nową kobietę, która pojawiła się obok jej ojca. Marianna wylewa swoje żale i frustracje w mailach do Antoniego, które stają się jej głównym źródłem radości i ucieczką od codziennego zgiełku. Antoni, jej dawny znajomy, teraz pracuje w Korei Południowej i pewnego dnia zaprasza tam Mańkę na krótką wycieczkę. Kobieta zgadza się i nagle znajduje się w miejscu, gdzie rozmawia z kobietami z różnych stron świata i kultur, które postanowiły żyć tak, jak chcą, co pozwoliło im odnaleźć szczęście. Rezultat tego dość szalonego wyjazdu zupełnie Mańkę zaskakuje. Ostatni tom serii, „Miłość na walizkach”, skupia się na zakochanych w sobie Mańce i Tośku. Próbują razem uporać się z tym nowym, wspólnym etapem w ich życiu. Antek przechodzi na emeryturę, gdzie czuje się niepotrzebny. Jak wykorzystać jego energię i zapał, który wciąż się w nim tli? Jak pomóc mu odnaleźć się w świecie bez pracy zawodowej? I gdzie – w Polsce, w domu z ogródkiem pod miastem? Czy to będzie najlepsze miejsce dla dwójki dojrzałych ludzi, czy lepiej ruszyć we wspólną podróż po świecie? Mańka wie jedno – nieważne gdzie, byle razem. Książki z cyklu „Mańka” Małgorzaty Kalicińskiej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Inne książki Małgorzaty Kalicińskiej w księgarni internetowej Woblink

Oprócz cyklu „Rozlewisko” oraz „Mańka” na Woblink znajdziecie także inne powieści obyczajowe autorstwa Małgorzaty Kalicińskiej, takie jak „Przytulajka” czy „Zwyczajny facet”. Czekają na Was także pozycje, w których Kalicińska jest współautorką: wśród nich napisana wraz z córką „Irena” czy zbiory świątecznych opowiadań, „Siedem życzeń” oraz „Cicha 5”. Tytuły te dostępne są w formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).