Małgorzata Rejmer Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Małgorzata Rejmer Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Małgorzata Rejmer urodziła się w 1985 roku. To polska pisarka, reportażystka, laureatka Paszportu „Polityki” za książkę „Błoto słodsze niż miód”. Rejmer jest absolwentką kulturoznawstwa, które studiowała w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Rejmer pisała od dzieciństwa. Gdy miała trzynaście lat, w kwartalniku „Okolica Poetów” ukazały się jej pierwsze wiersze. Jej debiutanckie opowiadanie znalazło się w antologii „20 lat pod lampą” pod redakcją Pawła Dunin-Wąsowicza. Teksty Rejmer ukazały się w takich czasopismach jak „Kontynenty” czy „Herito”.

Toksymia - pierwsza powieść Małgorzaty Rejmer

W 2009 roku pojawiła się pierwsza powieść Małgorzaty Rejmer pt. „Toksymia”. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża. W powieści tragiczne wydarzenie łączy losy kilkorga bohaterów. Każdy z nich uwikłany jest w różnego rodzaju toksyczne relacje. Fabuła książki rozgrywa się w Warszawie. Córka truje ojca, sąsiadka nie daje żyć sąsiadowi, a powstaniec warszawski zatruwa życie młodej dziennikarce. Truciciele tłumaczą swoje zachowanie szczerym uczuciem. Rejmer w swojej opowieści, w której zderza przemoc i biedę warszawskiej Pragi ze światem snu, korzysta z estetyki onirycznej. Za „Toksymię” Małgorzata Rejmer otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.

Bukareszt. Kurz i krew

W 2013 roku ukazał się pierwszy reportaż w dorobku Małgorzaty Rejmer pt. „Bukareszt. Kurz i krew”. Książka ukazała się w znanej i szanowanej serii „Sulina” Wydawnictwa Czarne. Punktem wyjścia do opowieści o Rumunii jest Bukareszt, miasto, które wrze, kipi, jest wzburzone i zmętniałe. Rejmer opowiada przejmujące historie mieszkańców stolicy Rumunii, którzy są zawieszeni między spuścizną dyktatury Ceaușescu a współczesnym światem Zachodu. Za „Bukareszt” Rejmer otrzymała nominację do Paszportu „Polityki” w dziedzinie literatury.

Błoto słodsze niż miód

W październiku 2018 roku ukazała się najważniejsza do tej pory książka w dorobku Małgorzaty Rejmer pt. „Błoto słodsze niż miód”. To wstrząsająca opowieść o Albanii dręczonej terrorem komunistycznego dyktatora Envera Hoxhy. Dla albańskiego despoty stalinowska Rosja i maoistyczne Chiny były zbyt liberalne. Hoxha pokierował swoje rządy w stronę radykalnego terroru, doprowadził do całkowitej izolacji kraju i wprowadził jeden z najbardziej rygorystycznych systemów kontroli ówczesnego świata. Sterroryzowana Albania była całkowicie odcięta od świata zewnętrznego. W swoim reportażu Rejmer rozmawia z ludźmi, którzy na własnej skórze doświadczyli horroru albańskiego komunizmu. Za czasów rządów Hoxhy można była trafić do więzienia o zaostrzonym rygorze tylko za to, że skrytykowało się jakość chleba. Aparat inwigilacji był tak rozwinięty, że ludzie bali się mówić cokolwiek nawet przy członkach najbliższej rodziny. Bali się, że brat, siostra, córka, mąż czy żona doniosą organom bezpieki. Historie opowiedziane przez bohaterów „Błota słodszego niż miód” potwierdzają te, wydawałoby się absurdalne, opowieści.

Za reportaż „Błoto słodsze niż miód” Rejmer otrzymała Paszport „Polityki” w dziedzinie literatury, Nagrodę Bursztynowego Motyla oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike.

Antologie

Małgorzata Rejmer jest również autorką opowiadań, które znalazły się w różnego rodzaju antologiach.

W 2016 roku nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukazała się antologia „Obrażeni. Pobici z Polską”. To zbiór reportaży znanych polskich pisarzy, którzy na warsztat wzięli polskie „uczucia narodowe”. Oprócz Małgorzaty Rejmer w projekcie wzięli udział Urszula Jabłońska, Magdalena Kicińska, Kaja Puto, Mirosław Wlekły, Ziemowit Szczerek, Maciej Wasielewski i Agnieszka Wójcińska.

W 2018 roku Wydawnictwo Czarne opublikowało równolegle dwa krótkie zbiory opowiadań – „O psach” i „O kotach” autorstwa pisarzy związanych z wydawnictwem. Tekst Małgorzaty Rejmer wszedł w skład tego drugiego. Oprócz niej swoje opowieści o kotach stworzyli Stefan Chwin, Ola Drenda, Piotr Siemion, Paweł Sołtys i Piotr Paziński.

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się zbiór tekstów znanych polskich autorów, których motywem przewodnim miał być... śmieć. Celem tego tomu miało być zwrócenie uwagi na to, jak bardzo zaśmiecona jest nasza planeta. Swoje nieoczywiste lamenty na ten temat napisali m.in. Anda Rottenberg, Filip Springer, Ziemowit Szczerek, Krzysztof Środa i Urszula Zajączkowska.

Małgorzata Rejmer często bierze udział w różnego rodzaju akcjach społecznych. Dlatego jej teksty pojawiły się również w antologiach, z których dochód przeznaczany był na różne szczytne cele.

Opowiadanie Małgorzaty Rejmer weszło w skład zbioru „NieObcy”, który powstał w ramach wyjątkowego projektu literackiego. Stworzyli go znani polscy pisarze, a dochód ze sprzedaży został przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej. Głównym celem była pomoc cywilnym ofiarom kryzysu humanitarnego w Syrii. Obok Rejmer swoje teksty ofiarowali m.in. Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Paweł Huelle, Hanna Krall, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek i Małgorzata Szejnert.

W 2020 roku ukazał się zbiór opowiadań pt. „Nadzieja”. Dochód ze sprzedaży książki został tym razem przekazany na pomoc mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, którzy znajdują się w grupie największego ryzyka zakażeniem Covid-19. Tym razem w przedsięwzięciu wzięło udział kilkudziesięciu autorów. Obok tekstu Rejmer, swoje krótkie formy opublikowali m.in. Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik.

Książki Małgorzaty Rejmer na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Małgorzaty Rejmer w formie ebooka i papierowej. Dostępne są książki „Błoto słodsze niż miód” i „Bukareszt”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!