Małgorzata Rogala Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Małgorzata Rogala Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Małgorzata Rogala jest polską autorką, która specjalizuje się w pisaniu powieści o tematyce kryminalnej. Mimo wciąż rosnącej popularności, prowadzi normalne życie - nie zrezygnowała z pracy zawodowej, a pisanie traktuje na wpół hobbystycznie. Autorka ceni sobie swoją prywatność i skutecznie jej strzeże. Dużo czasu poświęca rozwijaniu swoich pasji - ćwiczy jogę, tai-chi, jeździ na rowerze. Od dziecka jest zakochana w języku i kulturze francuskiej, a także muzyce jazzowej. Uważa się za introwertyczkę i niepoprawną romantyczkę. Uwielbia ciepłe, bożonarodzeniowe historie, sama chciałaby kiedyś jedną napisać. Dużo czyta, zarówno utwory polskich, jak i zagranicznych autorów (m.in. Bernard Minier, Tess Gerritsen). Oprócz kryminałów lubi literaturę kobiecą, popularnonaukową, obyczaj i biografie. Zapytana o ulubione książki wymienia “Wichrowe wzgórza” oraz “Przeminęło z wiatrem”.

Debiut literacki Małgorzaty Rogali

Rogala zadebiutowała w 2012 roku powieścią “To, co najważniejsze”. Co zaskakujące, nie jest to kryminał, a powieść obyczajowa opowiadająca o miłosnych perypetiach kochanków - Marty oraz jej dawnej szkolnej miłości, Marcina. Książka została opublikowana w nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie literackim i zapoczątkowała karierę pisarską Rogali. Kilka miesięcy później, autorka w kolejnym konkursie zdobyła zniżkę na kurs pisania kryminałów. Decyzja o jej wykorzystaniu okazała się przełomowa. Podczas warsztatów Rogala zrozumiała, że to właśnie ten typ literatury jest jej najbliższy. Już w dzieciństwie największą frajdę sprawiało jej zaczytywanie się w powieściach Adama Bahdaja czy Zbigniewa Nienackiego. Z zapartym tchem oglądała też programy sensacyjne i kryminalne, m.in. “Kobra” oraz “07 zgłoś się”.

W 2014 roku światło dzienne ujrzał debiutancki kryminał Małgorzaty Rogali, którego zarysy fabularne powstały na wyżej wspomnianym kursie. “Kiedyś Cię odnajdę” zawiera w sobie także wątek romansowy. To historia młodej, dramatycznie doświadczonej przez los Weroniki, której morderca odebrał matkę, a po dekadzie najlepszą przyjaciółkę. Śledztwo nie przynosi skutków, ale dziewczyna nie zamierza czekać z założonymi rękami. Powieść została ciepło przyjęta przez czytelników i utwierdziła autorkę co do obranego kierunku. Inspirację do pisania, pisarka czerpie z obserwacji codzienności, przeczytanego artykułu, zachowań ludzi na portalach społecznościowych. Jak sama przyznaje, konstruowanie powieści kryminalnych nie jest dla autora łatwym zadaniem. Nierzadko wymaga wiedzy z dziedziny medycyny, kryminalistyki, kryminologii, prawa i wielu innych. Konieczne jest zatem częste konsultowanie się ze specjalistami. Sama Rogala korzysta z pomocy znajomych lekarzy, czy trenera strzelectwa. To jednak nie wszystko. Sęk bowiem w tym, żeby tak dawkować informacje czytelnikowi, by cały czas trzymać go w napięciu i niepewności.

Cykl o Agacie Górskiej oraz Sławku Tomczyku

Popularność Małgorzacie Rogali przyniósł cykl opowiadający o przygodach dwójki policjantów - Agaty Górskiej oraz Sławka Tomczyka. Ona - starsza aspirant i on - podatny na kobiece wdzięki komisarz, razem tworzą zabawny i ciekawy duet, który spodobał się czytelnikom tak bardzo, że do dziś Rogala sprezentowała nam aż siedem części ich przygód. Są to w kolejności: “Zapłata”(2015), “Dobra matka”(2016), “Ważka”(2017), “Zastrzyk śmierci”(2017), “Grzech zaniechania”(2018), “Punkt widzenia”(2019) oraz “Cicha noc”(2019).

Cykl o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku rozpoczyna “Zapłata”. Czytelnik zakładający, że jest to delikatne wprowadzenie w świat skonstruowany przez Rogalę, będzie niezwykle zaskoczony. Autorka nie patyczkuje się i od pierwszego tomu serwuje niezwykle mocną, poruszającą, trzymającą w napięciu historię o nieodkrytym śledztwie sprzed lat. Nie boi się także opisywać bardziej drastycznych wątków, jak np. seksualne wykorzystanie dzieci. Aby rozwiązać sprawę, śledczy będą musieli zanurzyć się w przeszłości i rozwiązać niejedną łamigłówkę, co okaże się tym trudniejsze, iż oboje będą emocjonalnie zaangażowani w sprawę.

Kolejna część cyklu “Dobra matka” porusza niezwykle ważną w dzisiejszych czasach kwestię - konieczność ochrony prywatności, tym razem przede wszystkim swoich dzieci. Ofiary seryjnego mordercy łączy jeden fakt, wszystkie są matkami i wszystkie namiętnie dzieliły się prywatnością swoją i swoich dzieci. To właśnie staje się dla zabójcy wystarczającym powodem, aby uznać kobiety za złe matki i… pozbawić je życia. Agata Górska rusza w pogoń, starając się zatrzymać szaleńca, jednocześnie usiłując zmierzyć się ze swoją przeszłością. Za tę powieść autorka została nominowana do nagrody Kryminalna Piła 2016.

Trzeci tom, “Ważka” zdobył nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru 2018. Tak jak w poprzednich tomach obserwujemy w nim pracę śledczych nad nową sprawą - tym razem próbują rozwikłać tajemnicę śmierci koleżanki Agaty, Leny, a jedynym tropem jaki posiadają jest broszka w kształcie ważki. Tymczasem Sławek prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa na wyrachowanym dziennikarzu, którego śmierć byłaby na rękę wielu osób. Pozostaje pytanie, czy te śmierci są ze sobą powiązane?

W 2017 roku premierę miała również czwarta część cyklu pt. “Zastrzyk śmierci” opowiadająca o śledztwie w sprawie morderstwa szefa portalu krytyki kulinarnej. Nie zabrakło tu jednak, jak w poprzednich częściach wątków prywatnych dotyczących pary śledczych. Rok później na księgarnianych półkach półkach pojawiła się piąta część cyklu “Grzech zaniechania”, w której fabuła skupia się na rozwiązaniu sprawy morderstwa psychiatry Antoniny Brzozowskiej oraz byłego partnera Agaty, Michała Stępnia. Powieść została nominowana do Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018 (Kryminalna Piła). Szósty tom, “Punkt widzenia” wprowadza zamieszanie w relację śledczych i testuje ich zaufanie względem siebie. Ostatni tom cyklu skupia się na sprawie uprowadzenia siostry Sławka i tajemniczego morderstwa dokonanego na reżyserze reality show “Nowe życie”. Śledczy muszą odkryć, co łączy te dwie sprawy aby jak najszybciej odnaleźć siostrę Tomczyka.

Cykl Celina Stefańska

W stosunkowo młodszym cyklu książek Celina Stefańska znajdują się jak do tej pory trzy pozycje: “Kopia doskonała”(2018), “Cenny motyw”(2019) oraz “Niezbity dowód” (2020). Główną bohaterką cyklu jest Celina Stefańska, początkująca detektyw po przejściach, której oczami obserwujemy toczącą się w powieści historię. Celina nie jest zbyt dobrym detektywem, zasadniczo dopiero uczy się fachu. Sytuacji nie ułatwia fakt, że w niedalekiej przeszłości doznała traumy, z którą jeszcze sobie nie poradziła. Los ma jednak wobec niej inne plany i zmusza bohaterkę do podjęcia działania. Każda część cyklu to inne śledztwo i nowe wyzwania, z którymi musi zmierzyć się dzielna Celina.

Cykl Weronika Nowacka

Zapoczątkowany został debiutanckim kryminałem Małgorzaty Rogali - “Kiedyś Cię odnajdę”. (wznowiony w 2019 roku). Opowiada historię skrzywdzonej przez los Weroniki, która postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć zabójcę najbliższych jej osób. Druga część cyklu “Nic o tobie nie wiem”(2021) przenosi nas o kilka lat do przodu. Weronika jest szkolnym pedagogiem i podejmuje się mediacji pomiędzy dwiema skonfliktowanymi rodzinami. Niedługo potem dochodzi do tragedii, a na światło dzienne wychodzą tajemnice skrywane przez uczniów.

Książki Małgorzaty Rogali napisane poza cyklem

Małgorzata Rogala wzięła udział w kilku projektach książkowych. W 2019 roku wraz z dziewięciorgiem innych pisarzy (m.in. Paulina Świst, Magda Stachula, Jacek Ostrowski, Adrian Bednarek i inni) stworzyła książkę jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było - “Zabójcze święta”. Zamiast ciepłych, świątecznych opowieści, czytelnik dostaje w prezencie opowiadania pełne grozy, sensacji, seksu i horroru doprawione osobliwym poczuciem humoru oraz szczyptą psychopatycznego nastroju.

W tym samym roku wraz z siedmiorgiem wybitnych autorów (m.in. Robert Małecki, Gaja Grzegorzewska, Łukasz Orbitowski) podjęła się zadania reinterpretacji “Balladyny” Juliusza Słowackiego. Opowiadania nawiązują do tytułowej bohaterki, jednak osadzone są we współczesności. Balladyna występuje tu pod różnymi imionami - Bella, Waleria, Al Bandyn…. Nieważne jednak, jakie imię przybierze, zawsze rozpoznamy ją po charakterystycznej bliźnie czole.

W 2020 roku nakładem wydawnictwa Czwarta Strona ukazał się kolejny zbiór opowiadań z udziałem pisarki. “Awers” to dzieło zbiorowe dwunastu czołowych polskich autorów kryminalnych, m.in. Adriana Bednarka, Ryszarda Ćwirleja, Hanny Greń, Marty Guzowskiej oraz Mariusza Zielke. nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska ukazał się również kryminał “Ostatni skok”.

Rok później, w kolejnym projekcie książkowym, dwunastu autorów podjęło próbę stworzenia książki w oparciu o dzieła z zasobów Muzeum Narodowego w Warszawie. “Zabójczy pocisk. Dziedzictwo” to zbiór opowiadań popularyzujący wiedzę o zabytkach i dziełach sztuki. Kolejna pozycja do tej pory niespotykana na polskim rynku książki.

Książki, ebooki oraz audiobooki autorstwa Małgorzaty Rogali znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).