Małgorzata Rogala II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Małgorzata Rogala II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Małgorzata Rogala jest polską autorką, która specjalizuje się w pisaniu powieści o tematyce kryminalnej. Mimo wciąż rosnącej popularności, prowadzi normalne życie - nie zrezygnowała z pracy zawodowej, a pisanie traktuje na wpół hobbystycznie. Autorka ceni sobie swoją prywatność i skutecznie jej strzeże. Dużo czasu poświęca rozwijaniu swoich pasji - ćwiczy jogę, tai-chi, jeździ na rowerze. Od dziecka jest zakochana w języku i kulturze francuskiej, a także muzyce jazzowej. Uważa się za introwertyczkę i niepoprawną romantyczkę. Uwielbia ciepłe, bożonarodzeniowe historie, sama chciałaby kiedyś jedną napisać. Dużo czyta, zarówno utwory polskich, jak i zagranicznych autorów (m.in. Bernard Minier, Tess Gerritsen). Oprócz kryminałów lubi literaturę kobiecą, popularnonaukową, obyczaj i biografie. Zapytana o ulubione książki wymienia “Wichrowe wzgórza” oraz “Przeminęło z wiatrem”.

Debiut literacki Małgorzaty Rogali

Rogala zadebiutowała w 2012 roku powieścią “To, co najważniejsze”. Co zaskakujące, nie jest to kryminał, a powieść obyczajowa opowiadająca o miłosnych perypetiach kochanków - Marty oraz jej dawnej szkolnej miłości, Marcina. Książka została opublikowana w nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie literackim i zapoczątkowała karierę pisarską Rogali. Kilka miesięcy później, autorka w kolejnym konkursie zdobyła zniżkę na kurs pisania kryminałów. Decyzja o jej wykorzystaniu okazała się przełomowa. Podczas warsztatów Rogala zrozumiała, że to właśnie ten typ literatury jest jej najbliższy. Już w dzieciństwie największą frajdę sprawiało jej zaczytywanie się w powieściach Adama Bahdaja czy Zbigniewa Nienackiego. Z zapartym tchem oglądała też programy sensacyjne i kryminalne, m.in. “Kobra” oraz “07 zgłoś się”.

W 2014 roku światło dzienne ujrzał debiutancki kryminał Małgorzaty Rogali, którego zarysy fabularne powstały na wyżej wspomnianym kursie. “Kiedyś Cię odnajdę” zawiera w sobie także wątek romansowy. To historia młodej, dramatycznie doświadczonej przez los Weroniki, której morderca odebrał matkę, a po dekadzie najlepszą przyjaciółkę. Śledztwo nie przynosi skutków, ale dziewczyna nie zamierza czekać z założonymi rękami. Powieść została ciepło przyjęta przez czytelników i utwierdziła autorkę co do obranego kierunku. Inspirację do pisania, pisarka czerpie z obserwacji codzienności, przeczytanego artykułu, zachowań ludzi na portalach społecznościowych. Jak sama przyznaje, konstruowanie powieści kryminalnych nie jest dla autora łatwym zadaniem. Nierzadko wymaga wiedzy z dziedziny medycyny, kryminalistyki, kryminologii, prawa i wielu innych. Konieczne jest zatem częste konsultowanie się ze specjalistami. Sama Rogala korzysta z pomocy znajomych lekarzy, czy trenera strzelectwa. To jednak nie wszystko. Sęk bowiem w tym, żeby tak dawkować informacje czytelnikowi, by cały czas trzymać go w napięciu i niepewności.

Cykl o Agacie Górskiej oraz Sławku Tomczyku

Popularność Małgorzacie Rogali przyniósł cykl opowiadający o przygodach dwójki policjantów - Agaty Górskiej oraz Sławka Tomczyka. Ona - starsza aspirant i on - podatny na kobiece wdzięki komisarz, razem tworzą zabawny i ciekawy duet, który spodobał się czytelnikom tak bardzo, że do dziś Rogala sprezentowała nam aż siedem części ich przygód. Są to w kolejności: “Zapłata”(2015), “Dobra matka”(2016), “Ważka”(2017), “Zastrzyk śmierci”(2017), “Grzech zaniechania”(2018), “Punkt widzenia”(2019) oraz “Cicha noc”(2019).

Cykl o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku rozpoczyna “Zapłata”. Czytelnik zakładający, że jest to delikatne wprowadzenie w świat skonstruowany przez Rogalę, będzie niezwykle zaskoczony. Autorka nie patyczkuje się i od pierwszego tomu serwuje niezwykle mocną, poruszającą, trzymającą w napięciu historię o nieodkrytym śledztwie sprzed lat. Nie boi się także opisywać bardziej drastycznych wątków, jak np. seksualne wykorzystanie dzieci. Aby rozwiązać sprawę, śledczy będą musieli zanurzyć się w przeszłości i rozwiązać niejedną łamigłówkę, co okaże się tym trudniejsze, iż oboje będą emocjonalnie zaangażowani w sprawę.

Kolejna część cyklu “Dobra matka” porusza niezwykle ważną w dzisiejszych czasach kwestię - konieczność ochrony prywatności, tym razem przede wszystkim swoich dzieci. Ofiary seryjnego mordercy łączy jeden fakt, wszystkie są matkami i wszystkie namiętnie dzieliły się prywatnością swoją i swoich dzieci. To właśnie staje się dla zabójcy wystarczającym powodem, aby uznać kobiety za złe matki i… pozbawić je życia. Agata Górska rusza w pogoń, starając się zatrzymać szaleńca, jednocześnie usiłując zmierzyć się ze swoją przeszłością. Za tę powieść autorka została nominowana do nagrody Kryminalna Piła 2016.

Trzeci tom, “Ważka” zdobył nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru 2018. Tak jak w poprzednich tomach obserwujemy w nim pracę śledczych nad nową sprawą - tym razem próbują rozwikłać tajemnicę śmierci koleżanki Agaty, Leny, a jedynym tropem jaki posiadają jest broszka w kształcie ważki. Tymczasem Sławek prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa na wyrachowanym dziennikarzu, którego śmierć byłaby na rękę wielu osób. Pozostaje pytanie, czy te śmierci są ze sobą powiązane?

W 2017 roku premierę miała również czwarta część cyklu pt. “Zastrzyk śmierci” opowiadająca o śledztwie w sprawie morderstwa szefa portalu krytyki kulinarnej. Nie zabrakło tu jednak, jak w poprzednich częściach wątków prywatnych dotyczących pary śledczych. Rok później na księgarnianych półkach półkach pojawiła się piąta część cyklu “Grzech zaniechania”, w której fabuła skupia się na rozwiązaniu sprawy morderstwa psychiatry Antoniny Brzozowskiej oraz byłego partnera Agaty, Michała Stępnia. Powieść została nominowana do Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018 (Kryminalna Piła). Szósty tom, “Punkt widzenia” wprowadza zamieszanie w relację śledczych i testuje ich zaufanie względem siebie. Ostatni tom cyklu skupia się na sprawie uprowadzenia siostry Sławka i tajemniczego morderstwa dokonanego na reżyserze reality show “Nowe życie”. Śledczy muszą odkryć, co łączy te dwie sprawy aby jak najszybciej odnaleźć siostrę Tomczyka.

Cykl Celina Stefańska

W stosunkowo młodszym cyklu książek Celina Stefańska znajdują się jak do tej pory trzy pozycje: “Kopia doskonała”(2018), “Cenny motyw”(2019) oraz “Niezbity dowód” (2020). Główną bohaterką cyklu jest Celina Stefańska, początkująca detektyw po przejściach, której oczami obserwujemy toczącą się w powieści historię. Celina nie jest zbyt dobrym detektywem, zasadniczo dopiero uczy się fachu. Sytuacji nie ułatwia fakt, że w niedalekiej przeszłości doznała traumy, z którą jeszcze sobie nie poradziła. Los ma jednak wobec niej inne plany i zmusza bohaterkę do podjęcia działania. Każda część cyklu to inne śledztwo i nowe wyzwania, z którymi musi zmierzyć się dzielna Celina.

Cykl Weronika Nowacka

Zapoczątkowany został debiutanckim kryminałem Małgorzaty Rogali - “Kiedyś Cię odnajdę”. (wznowiony w 2019 roku). Opowiada historię skrzywdzonej przez los Weroniki, która postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć zabójcę najbliższych jej osób. Druga część cyklu “Nic o tobie nie wiem”(2021) przenosi nas o kilka lat do przodu. Weronika jest szkolnym pedagogiem i podejmuje się mediacji pomiędzy dwiema skonfliktowanymi rodzinami. Niedługo potem dochodzi do tragedii, a na światło dzienne wychodzą tajemnice skrywane przez uczniów.

Książki Małgorzaty Rogali napisane poza cyklem

Małgorzata Rogala wzięła udział w kilku projektach książkowych. W 2019 roku wraz z dziewięciorgiem innych pisarzy (m.in. Paulina Świst, Magda Stachula, Jacek Ostrowski, Adrian Bednarek i inni) stworzyła książkę jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było - “Zabójcze święta”. Zamiast ciepłych, świątecznych opowieści, czytelnik dostaje w prezencie opowiadania pełne grozy, sensacji, seksu i horroru doprawione osobliwym poczuciem humoru oraz szczyptą psychopatycznego nastroju.

W tym samym roku wraz z siedmiorgiem wybitnych autorów (m.in. Robert Małecki, Gaja Grzegorzewska, Łukasz Orbitowski) podjęła się zadania reinterpretacji “Balladyny” Juliusza Słowackiego. Opowiadania nawiązują do tytułowej bohaterki, jednak osadzone są we współczesności. Balladyna występuje tu pod różnymi imionami - Bella, Waleria, Al Bandyn…. Nieważne jednak, jakie imię przybierze, zawsze rozpoznamy ją po charakterystycznej bliźnie czole.

W 2020 roku nakładem wydawnictwa Czwarta Strona ukazał się kolejny zbiór opowiadań z udziałem pisarki. “Awers” to dzieło zbiorowe dwunastu czołowych polskich autorów kryminalnych, m.in. Adriana Bednarka, Ryszarda Ćwirleja, Hanny Greń, Marty Guzowskiej oraz Mariusza Zielke. nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska ukazał się również kryminał “Ostatni skok”.

Rok później, w kolejnym projekcie książkowym, dwunastu autorów podjęło próbę stworzenia książki w oparciu o dzieła z zasobów Muzeum Narodowego w Warszawie. “Zabójczy pocisk. Dziedzictwo” to zbiór opowiadań popularyzujący wiedzę o zabytkach i dziełach sztuki. Kolejna pozycja do tej pory niespotykana na polskim rynku książki.

Książki, ebooki oraz audiobooki autorstwa Małgorzaty Rogali znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).