Małgorzata Rogala Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Małgorzata Rogala Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Małgorzata Rogala jest polską autorką, która specjalizuje się w pisaniu powieści o tematyce kryminalnej. Mimo wciąż rosnącej popularności, prowadzi normalne życie - nie zrezygnowała z pracy zawodowej, a pisanie traktuje na wpół hobbystycznie. Autorka ceni sobie swoją prywatność i skutecznie jej strzeże. Dużo czasu poświęca rozwijaniu swoich pasji - ćwiczy jogę, tai-chi, jeździ na rowerze. Od dziecka jest zakochana w języku i kulturze francuskiej, a także muzyce jazzowej. Uważa się za introwertyczkę i niepoprawną romantyczkę. Uwielbia ciepłe, bożonarodzeniowe historie, sama chciałaby kiedyś jedną napisać. Dużo czyta, zarówno utwory polskich, jak i zagranicznych autorów (m.in. Bernard Minier, Tess Gerritsen). Oprócz kryminałów lubi literaturę kobiecą, popularnonaukową, obyczaj i biografie. Zapytana o ulubione książki wymienia “Wichrowe wzgórza” oraz “Przeminęło z wiatrem”.

Debiut literacki Małgorzaty Rogali

Rogala zadebiutowała w 2012 roku powieścią “To, co najważniejsze”. Co zaskakujące, nie jest to kryminał, a powieść obyczajowa opowiadająca o miłosnych perypetiach kochanków - Marty oraz jej dawnej szkolnej miłości, Marcina. Książka została opublikowana w nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie literackim i zapoczątkowała karierę pisarską Rogali. Kilka miesięcy później, autorka w kolejnym konkursie zdobyła zniżkę na kurs pisania kryminałów. Decyzja o jej wykorzystaniu okazała się przełomowa. Podczas warsztatów Rogala zrozumiała, że to właśnie ten typ literatury jest jej najbliższy. Już w dzieciństwie największą frajdę sprawiało jej zaczytywanie się w powieściach Adama Bahdaja czy Zbigniewa Nienackiego. Z zapartym tchem oglądała też programy sensacyjne i kryminalne, m.in. “Kobra” oraz “07 zgłoś się”.

W 2014 roku światło dzienne ujrzał debiutancki kryminał Małgorzaty Rogali, którego zarysy fabularne powstały na wyżej wspomnianym kursie. “Kiedyś Cię odnajdę” zawiera w sobie także wątek romansowy. To historia młodej, dramatycznie doświadczonej przez los Weroniki, której morderca odebrał matkę, a po dekadzie najlepszą przyjaciółkę. Śledztwo nie przynosi skutków, ale dziewczyna nie zamierza czekać z założonymi rękami. Powieść została ciepło przyjęta przez czytelników i utwierdziła autorkę co do obranego kierunku. Inspirację do pisania, pisarka czerpie z obserwacji codzienności, przeczytanego artykułu, zachowań ludzi na portalach społecznościowych. Jak sama przyznaje, konstruowanie powieści kryminalnych nie jest dla autora łatwym zadaniem. Nierzadko wymaga wiedzy z dziedziny medycyny, kryminalistyki, kryminologii, prawa i wielu innych. Konieczne jest zatem częste konsultowanie się ze specjalistami. Sama Rogala korzysta z pomocy znajomych lekarzy, czy trenera strzelectwa. To jednak nie wszystko. Sęk bowiem w tym, żeby tak dawkować informacje czytelnikowi, by cały czas trzymać go w napięciu i niepewności.

Cykl o Agacie Górskiej oraz Sławku Tomczyku

Popularność Małgorzacie Rogali przyniósł cykl opowiadający o przygodach dwójki policjantów - Agaty Górskiej oraz Sławka Tomczyka. Ona - starsza aspirant i on - podatny na kobiece wdzięki komisarz, razem tworzą zabawny i ciekawy duet, który spodobał się czytelnikom tak bardzo, że do dziś Rogala sprezentowała nam aż siedem części ich przygód. Są to w kolejności: “Zapłata”(2015), “Dobra matka”(2016), “Ważka”(2017), “Zastrzyk śmierci”(2017), “Grzech zaniechania”(2018), “Punkt widzenia”(2019) oraz “Cicha noc”(2019).

Cykl o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku rozpoczyna “Zapłata”. Czytelnik zakładający, że jest to delikatne wprowadzenie w świat skonstruowany przez Rogalę, będzie niezwykle zaskoczony. Autorka nie patyczkuje się i od pierwszego tomu serwuje niezwykle mocną, poruszającą, trzymającą w napięciu historię o nieodkrytym śledztwie sprzed lat. Nie boi się także opisywać bardziej drastycznych wątków, jak np. seksualne wykorzystanie dzieci. Aby rozwiązać sprawę, śledczy będą musieli zanurzyć się w przeszłości i rozwiązać niejedną łamigłówkę, co okaże się tym trudniejsze, iż oboje będą emocjonalnie zaangażowani w sprawę.

Kolejna część cyklu “Dobra matka” porusza niezwykle ważną w dzisiejszych czasach kwestię - konieczność ochrony prywatności, tym razem przede wszystkim swoich dzieci. Ofiary seryjnego mordercy łączy jeden fakt, wszystkie są matkami i wszystkie namiętnie dzieliły się prywatnością swoją i swoich dzieci. To właśnie staje się dla zabójcy wystarczającym powodem, aby uznać kobiety za złe matki i… pozbawić je życia. Agata Górska rusza w pogoń, starając się zatrzymać szaleńca, jednocześnie usiłując zmierzyć się ze swoją przeszłością. Za tę powieść autorka została nominowana do nagrody Kryminalna Piła 2016.

Trzeci tom, “Ważka” zdobył nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru 2018. Tak jak w poprzednich tomach obserwujemy w nim pracę śledczych nad nową sprawą - tym razem próbują rozwikłać tajemnicę śmierci koleżanki Agaty, Leny, a jedynym tropem jaki posiadają jest broszka w kształcie ważki. Tymczasem Sławek prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa na wyrachowanym dziennikarzu, którego śmierć byłaby na rękę wielu osób. Pozostaje pytanie, czy te śmierci są ze sobą powiązane?

W 2017 roku premierę miała również czwarta część cyklu pt. “Zastrzyk śmierci” opowiadająca o śledztwie w sprawie morderstwa szefa portalu krytyki kulinarnej. Nie zabrakło tu jednak, jak w poprzednich częściach wątków prywatnych dotyczących pary śledczych. Rok później na księgarnianych półkach półkach pojawiła się piąta część cyklu “Grzech zaniechania”, w której fabuła skupia się na rozwiązaniu sprawy morderstwa psychiatry Antoniny Brzozowskiej oraz byłego partnera Agaty, Michała Stępnia. Powieść została nominowana do Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018 (Kryminalna Piła). Szósty tom, “Punkt widzenia” wprowadza zamieszanie w relację śledczych i testuje ich zaufanie względem siebie. Ostatni tom cyklu skupia się na sprawie uprowadzenia siostry Sławka i tajemniczego morderstwa dokonanego na reżyserze reality show “Nowe życie”. Śledczy muszą odkryć, co łączy te dwie sprawy aby jak najszybciej odnaleźć siostrę Tomczyka.

Cykl Celina Stefańska

W stosunkowo młodszym cyklu książek Celina Stefańska znajdują się jak do tej pory trzy pozycje: “Kopia doskonała”(2018), “Cenny motyw”(2019) oraz “Niezbity dowód” (2020). Główną bohaterką cyklu jest Celina Stefańska, początkująca detektyw po przejściach, której oczami obserwujemy toczącą się w powieści historię. Celina nie jest zbyt dobrym detektywem, zasadniczo dopiero uczy się fachu. Sytuacji nie ułatwia fakt, że w niedalekiej przeszłości doznała traumy, z którą jeszcze sobie nie poradziła. Los ma jednak wobec niej inne plany i zmusza bohaterkę do podjęcia działania. Każda część cyklu to inne śledztwo i nowe wyzwania, z którymi musi zmierzyć się dzielna Celina.

Cykl Weronika Nowacka

Zapoczątkowany został debiutanckim kryminałem Małgorzaty Rogali - “Kiedyś Cię odnajdę”. (wznowiony w 2019 roku). Opowiada historię skrzywdzonej przez los Weroniki, która postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć zabójcę najbliższych jej osób. Druga część cyklu “Nic o tobie nie wiem”(2021) przenosi nas o kilka lat do przodu. Weronika jest szkolnym pedagogiem i podejmuje się mediacji pomiędzy dwiema skonfliktowanymi rodzinami. Niedługo potem dochodzi do tragedii, a na światło dzienne wychodzą tajemnice skrywane przez uczniów.

Książki Małgorzaty Rogali napisane poza cyklem

Małgorzata Rogala wzięła udział w kilku projektach książkowych. W 2019 roku wraz z dziewięciorgiem innych pisarzy (m.in. Paulina Świst, Magda Stachula, Jacek Ostrowski, Adrian Bednarek i inni) stworzyła książkę jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było - “Zabójcze święta”. Zamiast ciepłych, świątecznych opowieści, czytelnik dostaje w prezencie opowiadania pełne grozy, sensacji, seksu i horroru doprawione osobliwym poczuciem humoru oraz szczyptą psychopatycznego nastroju.

W tym samym roku wraz z siedmiorgiem wybitnych autorów (m.in. Robert Małecki, Gaja Grzegorzewska, Łukasz Orbitowski) podjęła się zadania reinterpretacji “Balladyny” Juliusza Słowackiego. Opowiadania nawiązują do tytułowej bohaterki, jednak osadzone są we współczesności. Balladyna występuje tu pod różnymi imionami - Bella, Waleria, Al Bandyn…. Nieważne jednak, jakie imię przybierze, zawsze rozpoznamy ją po charakterystycznej bliźnie czole.

W 2020 roku nakładem wydawnictwa Czwarta Strona ukazał się kolejny zbiór opowiadań z udziałem pisarki. “Awers” to dzieło zbiorowe dwunastu czołowych polskich autorów kryminalnych, m.in. Adriana Bednarka, Ryszarda Ćwirleja, Hanny Greń, Marty Guzowskiej oraz Mariusza Zielke. nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska ukazał się również kryminał “Ostatni skok”.

Rok później, w kolejnym projekcie książkowym, dwunastu autorów podjęło próbę stworzenia książki w oparciu o dzieła z zasobów Muzeum Narodowego w Warszawie. “Zabójczy pocisk. Dziedzictwo” to zbiór opowiadań popularyzujący wiedzę o zabytkach i dziełach sztuki. Kolejna pozycja do tej pory niespotykana na polskim rynku książki.

Książki, ebooki oraz audiobooki autorstwa Małgorzaty Rogali znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Sport i Rekreacja

Literatura oscylująca wokół tematu sportu oraz rekreacji porusza zagadnienia wielu form ludzkiej aktywności, wpływającej na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Większość książek znajdujących się w tej kategorii to biografie najsłynniejszych sportowców oraz ludzi, którzy zmienili oblicze sportu. Z uwagi na dużą popularność piłki nożnej w Polsce znaczna część biografii jest poświęcona piłkarzom, takim jak Robert Lewandowski, Gareth Bale, Christiano Ronaldo czy David Villa. Obecne są tu również pozycje opowiadające historię niemieckiego futbolu czy też „Futbonomia” Simona Kupera i Stefana Szymańskiego pozwalająca spojrzeć na piłkę nożną z zupełnie innej perspektywy. Oprócz życiorysów piłkarzy w kategorii „Sport” znajdują się również biografie takich czempionów jak legenda snookera Steve Davis, najsłynniejszy koszykarz Michael Jordan oraz jeden z najdroższych pięściarzy na świecie Floyd Mayweather. Nie zabrakło tu również wielu znakomitych pozycji z literatury szachowej, w tym cenionych podręczników przeznaczonych do treningu tej skomplikowanej oraz wymagającej gry. Oprócz biografii sportowców czy podręczników przybliżających technikę danego sportu w obrębie tej kategorii mieszczą się również książki na temat diety podczas treningu („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Można tu znaleźć również wiele sportowych ciekawostek, na przykład książkę „Sportowa Warszawa przed I wojną światową” Łukasza Jabłońskiego, która przybliża sportowe życie dawnej stolicy, przedstawiając najpopularniejszych ówcześnie sportowców i najczęściej uprawiane dyscypliny.