Małgorzata Ronc Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Małgorzata Ronc Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Małgorzata Ronc to prokurator, która na swoim koncie ma wiele bardzo skomplikowanych dochodzeń. Powierzono jej między innymi śledztwo w sprawie Mariusza Trynkiewicza oraz seryjnego mordercy Henryka Morusia. Prowadziła również sprawę wypadku, w którym śmierć poniósł prezes Najwyższej Izby Kontroli, Walerian Pańko. W 2015 roku, nakładem Wydawnictwa Znak, ukazała się książka „Prokurator. Kobieta, która nie bała się morderców” będąca efektem rozmowy Małgorzaty Ronc z dziennikarką „Polityki”, Joanną Podgórską. Ronc opowiada o kulisach najsłynniejszych śledztw, a także o swojej drodze do sukcesu w świecie zdominowanym przez mężczyzn – milicjantów, przestępców i donosicieli.

Życie prywatne i kariera Małgorzaty Ronc

Małgorzata Ronc pochodzi z Piotrkowa. Studiowała na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Nie dostała się na aplikację sędziowską i podjęła pracę w banku. Jak sama mówi, taki zawód nie za bardzo jej odpowiadał – po jakimś czasie dyrektor banku przeniósł Ronc do sekretariatu. W 1975 roku zaczęła pracować w prokuraturze, gdzie dostała aplikancki etat. Prowadziła najgłośniejsze sprawy, którymi swego czasu żyła cała Polska, w tym mordercy czterech chłopców, Mariusza Trynkiewicza oraz Henryka Morusia winnego śmierci siedmiu osób. Dla obu zbrodniarzy wnioskowała o karę śmierci za każdy czyn – w przypadku Trynkiewicza cztery, a dla Morusia siedem razy. Pracowała przy śledztwach dotyczących zagadkowej śmieci prezesa NIK-u i łapówek branych przez lekarzy. Obecnie Ronc pracuje w Prokuraturze Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Prokurator. Kobieta, która nie bała się morderców

Pomysł na książkę „Prokurator. Kobieta, która nie bała się morderców” powstał w Wydawnictwie Znak. Publikacja jest efektem rozmów pani prokurator z Joanną Podgórską, dziennikarką „Polityki”. Małgorzata Ronc opowiada o kulisach najsłynniejszych śledztw w jej karierze oraz o tym, jakich poświęceń musiała dokonać, żeby odnieść sukces w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Zdradza jak domyśliła się, że odnaleziona w rzece czaszka jest dowodem w nierozwiązanej sprawie, w jaki sposób zdobywała zaufanie informatorów oraz jak udało jej się przekonać seryjnego mordercę do zdradzenia nieznanej milicji zbrodni. Oprócz spraw zawodowych Ronc momentami opowiada także o swoim życiu prywatnym. Przede wszystkim jednak skupia się na pracy, jej wadach i zaletach. Dzięki temu czytelnik może dowiedzieć się, jak wyglądał zawód prokuratora w PRL.

Książki Małgorzaty Ronc na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink.com znajdziecie książkę „Prokurator. Kobieta, która nie bała się morderców” w formie ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).