Marcel Moss Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marcel Moss Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Marcel Moss to pseudonim polskiego pisarza i twórcy popularnego profilu „Zwierzenie”, który działa na Facebooku oraz Instagramie. Jego bestsellerowe książki zaliczane są najczęściej do takich gatunków jak thriller psychologiczny, kryminał czy powieść sensacyjna. Moss tworzy zaangażowaną społecznie literaturę, w której porusza trudne i aktualne, często tabuizowane tematy. Największą popularność przyniosła mu „Trylogia Hejterska”. Należą do niej: „Nie odpisuj”, „Nie patrz” i „Nie krzycz”.

Autor „Nie odpisuj” ukończył studia w SGH i na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pracuje w marketingu internetowym jako ekspert do spraw mediów społecznościowych oraz digital marketingu. Swój czas dzieli między pracę zawodową, pisanie książek i prowadzenie profilu „Zwierzenie”.

O czym pisze Marcel Moss?

W swoich powieściach Marcel Moss opisuje aktualne i ważne problemy, z jakimi boryka się społeczeństwo XXI wieku. Autor często wybiera tematy, które w dyskursie publicznym są pomijane lub objęte tabu. Nie boi się poruszać zagadnień kontrowersyjnych i trudnych, jak hejt w internecie, stalking, przemoc (zarówno fizyczna jak i psychiczna), choroby psychiczne, alkoholizm, lekomanię i narkomanię (także u kobiet), molestowanie seksualne, poronienia czy zdrady. Bohaterami jego książek są najczęściej ludzie z krwi i kości, pełni wad oraz słabości. Powieści Mossa charakteryzują się mrocznym klimatem i pełną napięcia akcją.

Wszystkie książki Marcela Mossa zostały wydane nakładem Wydawnictwa Filia. W księgarni internetowej Woblink.com znajdziecie je w postaci ebooków, audiobooków i książek papierowych.

Zwierzenie

„Zwierzenie” to profil, dzięki któremu użytkownicy mogą podzielić się, zupełnie anonimowo, swoimi historiami, problemami, a także sukcesami z innymi internautami. Tworząc ten profil Marcel Moss miał na celu wykreowanie w cyfrowym świecie miejsca bez hejtu, którego sam kiedyś padł ofiarą. Na początku „Zwierzenie” było dla niego przestrzenią, gdzie mógł dzielić się swoimi refleksjami i emocjami. W ślady Mossa szybko poszli inni internauci, również chcący podzielić się z kimś własnymi historiami. Pomimo natłoku zadań Marcel Moss nie przestał prowadzić profilu i nadal sumiennie odpowiada piszącym do niego osobom.

Debiutancka powieść – „Nie odpisuj”

„Zwierzenie” stało się dla Marcela Mossa inspiracją do napisania pierwszej powieści. Zanim zaczął prowadzić profil, nie myślał o karierze pisarza. „Nie odpisuj”, wydane w 2019 roku, powstało po tym, jak otrzymał zwierzenie od pewnej dziewczyny, która planowała popełnić samobójstwo. Mossowi udało się odwieść ją od tego zamiaru. Owo zdarzenie wpłynęło na mężczyznę i wstrząsnęło nim, dlatego też w „Nie odpisuj” chciał zwrócić uwagę odbiorców na konkretne i ważne problemy występujące w społeczeństwie.

Główna bohaterka powieści, Martyna, prowadzi profil społecznościowy, na którym internauci anonimowo dzielą się swoimi sekretami. Pogrążona w głębokiej depresji kobieta czyta o problemach innych ludzi, co dodaje jej otuchy. Niespodziewanie otrzymuje wiadomość, którą powinna była zignorować. Stało się jednak inaczej – Martyna, po wypiciu butelki wina, traci czujność i odpisuje. W tej chwili przestaje być powiernicą tajemnic anonimowych osób, a staje się częścią czyjegoś przerażającego życia.

Trylogia Hejterska

W związku z sukcesem, jaki odniosła jego pierwsza powieść, Marcel Moss postanowił pisać dalej. Na początku 2020 roku wydał książkę zatytułowaną „Nie patrz”. To opowieść o szanowanej psychoterapeutce Ewie, która skrywa mroczną tajemnicę. Oprócz samej Ewy, wie o niej tylko była pacjentka kobiety, Martyna. Grozi Ewie, że zdradzi jej sekret, jeśli lekarka nie pomoże jej w rozwikłaniu sprawy pewnego morderstwa sprzed miesięcy.

Kolejna powieścią, w której autor mierzy się z problemami społeczeństwa XXI wieku jest thriller „Nie patrz”. Marcel Moss pokazuje tu historię pogrążonej w długach Anity, która zarabia na życie jako anonimowa hejterka i gnębionego przez żonę Michała.

Książki „Nie odpisuj”, „Nie patrz” i „Nie krzycz” składają się na „Trylogię Hejterską”, która skłania czytelników do podejmowania dyskusji na ważne i aktualne tematy społeczne, takie jak przemoc, hejt, samotność oraz anonimowość w internecie. Wszystkie trzy tytuły znajdziecie w księgarni Woblink.com w formie ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Pozostałe książki Marcela Mossa

Oprócz „Trylogii Hejterskiej” Marcel Moss ma w swoim dorobku literackim trzy osobne powieści: „Pokaż mi”, „Nie wiesz wszystkiego” oraz „Wszyscy muszą zginąć”. Tekst jego autorstwa znalazł się także w książce „Seryjni mordercy”, w której autorzy bestsellerowych kryminałów, profiler i psycholog sądowy próbują przeniknąć do umysłów wybranych polskich seryjnych morderców XX i XXI wieku.

Mroczne sekrety – thriller domestic noir

Najnowsza powieść Marcela Mossa to „Mroczne sekrety”. Tytuł ten miał swoją premierę 11 sierpnia 2021 roku i ukazał się nakładem Wydawnictwa Filia. Tym razem autor prezentuje czytelnikom szokujący i obnażający ludzkie słabości thriller domestic noir inspirowany prawdziwą historią. Dorota żyjąca od lat z agresywnym mężem obmyśla w tajemnicy plan uwolnienia się od despotycznego partnera. Alicja i Jakub chcąc ratować małżeństwo wybierają się na wspólne wakacje podczas których poznają tajemniczą parę. Nowa znajomość wywróci ich życie od góry nogami. Osiemnastoletnia Nadia postanawia spotkać się z biologiczną matką. Nie wie jeszcze, że dopuszczenie tej kobiety do swojego życia będzie się wiązało ze śmiertelnym niebezpieczeństwem. Te trzy historie połączą się ze sobą w najgorszym możliwym momencie. Bohaterowie każdej z nich zrobią wszystko, by ich najmroczniejsze sekrety nigdy nie ujrzały światła dziennego.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marcela Mossa w formie ebooków, audiobooków i książek papierowych.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!