Marcin Kącki Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marcin Kącki Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Kącki jest dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, autorem głośnych reportaży oraz książek non-fiction. Specjalizuje się również w dziennikarstwie śledczym. Swoją karierę dziennikarską rozpoczynał w 1997 roku w „Expressie Poznańskim”. Dwa lata później zaczął współpracę z „Gazetą Poznańską”, a od 2003 roku związany jest z „Gazetą Wyborczą”. Jego teksty ukazują się w „Dużym Formacie”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród dziennikarskich. Otrzymał między innymi tytuł Dziennikarza Roku, Grand Press, nagrodę Watergate oraz MediaTory. W 2016 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

Działalność dziennikarska

Marcin Kącki znany jest ze swoich mocnych reportaży ujawniających kulisy działań różnych instytucji oraz przestępstwa. W 2003 roku nagłośnił sprawę molestowania chórzystów Poznańskiego Chóru Chłopięcego, a w 2006 roku opisał tzw. „seksaferę” w Samoobronie. Pisał też o m.in. o kupowaniu podpisów na listach poparcia w wyborach parlamentarnych, procesach lobbingowych czy finansowych związkach kibiców Lecha Poznań z klubem.

Książki Marcina Kąckiego

Pierwsza książka Kąckiego, „Lepperiada”, ukazała się w 2013 roku nakładem wydawnictwa Czarne. Tematem jego reportażu była jedna z najbardziej kuriozalnych partii w historii polskiego parlamentaryzmu – Samoobrona. Jednym z jej głównych bohaterów jest lider i założyciel Samoobrony, Andrzej Lepper. Książka Kąckiego to nie tylko historyczny zapis działalności partii, ale również opowieść o bezlitosnej, usłanej aferami i przestępstwami drodze do zdobycia, a później utrzymania władzy.

W tym samym roku ukazała się książka „Maestro. Historia milczenia” – efekt dziesięciu lat pracy reporterskiej poświęconej historii skandalu pedofilskiego w Polskich Słowikach – chórze chłopięcym prowadzonym przez Wojciecha Kroloppa.

W 2015 roku ukazała się kolejna głośna książka Kąckiego – „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”. Tym razem reportażysta przygląda się miastu, które w ogólnopolskiej narracji przedstawiane jest jako stolica ksenofobii, antysemityzmu i rasizmu. Kącki stara się skonfrontować opinie o mieście z faktami. W 2017 roku, obok książek „Plaża za szafą” i „Fak maj lajf”, ukazał się także drugi „miejski” tytuł autorstwa Kąckiego – „Poznań. Miasto grzechu”.

W przeciwieństwie do Białegostoku Poznań ma opinie miasta postępowego, nowoczesnego i otwartego. Czy faktycznie taki jest? W tle powraca temat poznańskiego chóru Kroloppa. W 2020 roku Kącki zwrócił swoją uwagę w stronę kolejnego miasta – tym razem postanowił opisać miejsce mierzące się z historyczną traumą. „Oświęcim. Czarna zima” to miasto naznaczone obecnością obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jego mieszkańcy codziennie mijają bramę byłego obozu, żyją w cieniu jego i społecznej traumy ciążącej nad najpotworniejszą machiną śmierci w historii świata.

Książki Marcina Kąckiego w formie ebooków, audiobooków i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Ebooki „Oświęcim. Czarna zima” oraz „Fak maj lajf” znajdziecie tylko na Woblinku!

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.