Marcin Margielewski Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Jak podrywają szejkowie, Książka | Marcin Margielewski

    Przemilczana prawda o życiu arabskich szejków. Historia młodego księcia, syna jednego z arabskich szejków, który ze względu na swoją pozycję i bogactwo może mieć wszystko. Dosłownie: wszystko. Marcinowi Margielewskiemu udało się z pierwszej ręki pozyskać informacje na temat nocnego życia najbogatszych mężczyzn świata. Książę Abed ma dwie pasje - piękne kobiety i piękne konie. Wraz ze swoim ojcem przylatuje do Polski na słynną na całym świecie aukcję koni. Jednak szejk, zami...

    Promocja
    okładka Zaginione arabskie księżniczki, Książka | Marcin Margielewski

    Wstrząsająca prawda o życiu arabskich księżniczek. Jak się żyje w złotej klatce? Jaka jest cena wolności? I dlaczego niektóre z nich zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach? Zwykły człowiek nie ma do nich dostępu. Otoczone przez ochronę i opiekunów wiodą baśniowe życie. Arabskie księżniczki spełniają wszystkie swoje zachcianki - za niewyobrażalnie duże pieniądze. Ale muszą być bezwzględnie oddane i podporządkowane mężczyznom. Co jeśli pewnego dnia się zbuntują? Marcin Ma...

Marcin Margielewski Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Margielewski jest polskim dziennikarzem i reportażystą, autorem książek skupiających się przede wszystkim na ciemnych stronach życia arabskich bogaczy oraz prowadzonych przez nich biznesów. Wśród bestsellerów jego autorstwa wyróżnić można między innymi “Byłam arabską stewardessą” czy “Jak podrywają szejkowie”. Margielewski w swojej karierze był zarówno dziennikarzem prasowym, radiowym, jak i telewizyjnym. Przez wiele lat swojej dziennikarskiej kariery związany był z różnymi mediami, w tym z “Maximem”, “Super Expressem”, portalem Gazeta pl., Telewizją Polską lub Polsat Café.

Debiut literacki Marcina Margielewskiego

Marcin Margielewski jest zapalonym podróżnikiem - eksploruje zwłaszcza kraje Bliskiego Wschodu. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Arabia Saudyjska - to tylko niektóre z miejsc, w których mieszkał. To właśnie te wizyty zainspirowały go do napisania debiutanckiej powieści. Pierwszą książką Margielewskiego była pozycja zatytułowana “Jak podrywają szejkowie”, która początkowo miała być napisana na zamówienie jednego z magnatów. W trakcie zbierania materiału dziennikarz poznał głębiej stosunki panujące w otoczeniu swojego zleceniodawcy oraz podobnych mu osób, które znacząco odbiegały od tych opisywanych mu na początku pracy. “Jak podrywają szejkowie” to historia skrywanych za zamkniętymi, często hotelowymi drzwiami tajemnic świata arabskich bogaczy. Jak doszli do swojej fortuny? Jak wygląda ich codzienność? Poznajemy Abeda, który regularnie przyjeżdża z ojcem na aukcje koni. Pewnego dnia kuzyn otwiera przed nim bramę do znacznie ciekawszego, jak się wydaje, świata pełnego narkotyków, seksu i perwersji. Czy skoro ma się pieniądze, można już wszystko?

Na tyłach dubajskich hoteli

Jednym z najbardziej znanych reportaży Marcina Margielewskiego jest książkaTajemnice hoteli Dubaju”. To największe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich miasto znane jest ze swojego bogactwa oraz luksusu. Informatorem dziennikarza jest Samir, konsjerż w jednym z najdroższych dubajskich hoteli, Al Jannah. Zanim zaczął tam pracować, pomagał swoim dziadkom, właścicielom standardowego hotelu. To doświadczenie spowodowało, że zaczął marzyć o studiowaniu hotelarstwa, a kiedy udało się mu to osiągnąć, Samir zameldował się do pracy w Al Jannah. Margielewski przechodzi wraz z nim przez poszczególne pokoje hotelowe, korytarze i zamknięte dla gości klatki schodowe, doświadczając wszystkiego, co przydarzyło się konsjerżowi najbogatszych hotelowych gości. Samir jest dla nich chłopcem na posyłki, którego zawołać można w każdym momencie i zlecić mu dowolne, nawet najdziwniejsze zachcianki. Bilety na wykupiony już w całości koncert? Nie ma problemu. Stolik na dziś wieczór w restauracji, w której od miesięcy nie ma już wolnych miejsc? Już się robi. Narkotyki, dziewczyny do towarzystwa, używki? Nic nowego pod słońcem. Gdyby odpowiednie osoby dowiedziały się, że Samir spełnia takie życzenia, groziłoby mu więzienie. Konsjerż opowiada nie tylko o sobie, ale także o innych pracownikach hotelu i o codziennym życiu na tyłach luksusowych hoteli.

“Niewolnicy”

Najnowszą, wydaną w 2021 roku, książką Marcina Margielewskiego jest “Koszmar arabskich służących”. To druga pozycja z serii “Niewolnicy”, która opowiada o ludziach traktowanych w niektórych krajach Bliskiego Wschodu jak przedmioty, a nawet zwykłe towary. Pierwszym tytułem z tej serii były “Modelki z Dubaju” (2020), przedstawiające relację kobiety, która w pogoni za marzeniem zostania modelką dotarła do miasta, w którym sny zderzają się z rzeczywistością. Dziewczyny takie jak ona często trafiają do szarej strefy, półświatka, w którym zaczynają być traktowane jak żywy inwentarz. Pomimo surowych praw dotyczących nierządu panujących w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w zakamarkach Dubaju czai się inny świat. Takie kobiety nie są prostytutkami - zarówno one, jak i ich klienci nazywają je "modelkami".

Podobne tematy porusza “Koszmar arabskich służących”, skupiający się na opowieściach biednych kobiet, które sytuacja życiowa zmusza do podjęcia pracy w charakterze służącej w bogatych arabskich domach. Odcięte od rodziny, pozbawione paszportów i jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym służące pracują nieustannie. Gnębione, bite, a nawet gwałcone nie mają jak upomnieć się o swoje prawa i sprawić, by po powrocie do rodzinnych stron świat im uwierzył. Margielewskiemu udało się namówić Ekę, pochodzącą z Indonezji kobietę, by opowiedziała historie swojej mamy i cioci, byłych służących.

Te i pozostałe książki Marcina Margielewskiego, takie jak “Byłam arabską stewardessą”, “Zaginione arabskie księżniczki” czy “Urodziłam dziecko szejka” znajdziecie na Woblinku jako ebooki, audiobooki lub książki papierowe.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).