Marcin Margielewski Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marcin Margielewski Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Margielewski jest polskim dziennikarzem i reportażystą, autorem książek skupiających się przede wszystkim na ciemnych stronach życia arabskich bogaczy oraz prowadzonych przez nich biznesów. Wśród bestsellerów jego autorstwa wyróżnić można między innymi “Byłam arabską stewardessą” czy “Jak podrywają szejkowie”. Margielewski w swojej karierze był zarówno dziennikarzem prasowym, radiowym, jak i telewizyjnym. Przez wiele lat swojej dziennikarskiej kariery związany był z różnymi mediami, w tym z “Maximem”, “Super Expressem”, portalem Gazeta pl., Telewizją Polską lub Polsat Café.

Debiut literacki Marcina Margielewskiego

Marcin Margielewski jest zapalonym podróżnikiem - eksploruje zwłaszcza kraje Bliskiego Wschodu. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Arabia Saudyjska - to tylko niektóre z miejsc, w których mieszkał. To właśnie te wizyty zainspirowały go do napisania debiutanckiej powieści. Pierwszą książką Margielewskiego była pozycja zatytułowana “Jak podrywają szejkowie”, która początkowo miała być napisana na zamówienie jednego z magnatów. W trakcie zbierania materiału dziennikarz poznał głębiej stosunki panujące w otoczeniu swojego zleceniodawcy oraz podobnych mu osób, które znacząco odbiegały od tych opisywanych mu na początku pracy. “Jak podrywają szejkowie” to historia skrywanych za zamkniętymi, często hotelowymi drzwiami tajemnic świata arabskich bogaczy. Jak doszli do swojej fortuny? Jak wygląda ich codzienność? Poznajemy Abeda, który regularnie przyjeżdża z ojcem na aukcje koni. Pewnego dnia kuzyn otwiera przed nim bramę do znacznie ciekawszego, jak się wydaje, świata pełnego narkotyków, seksu i perwersji. Czy skoro ma się pieniądze, można już wszystko?

Na tyłach dubajskich hoteli

Jednym z najbardziej znanych reportaży Marcina Margielewskiego jest książkaTajemnice hoteli Dubaju”. To największe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich miasto znane jest ze swojego bogactwa oraz luksusu. Informatorem dziennikarza jest Samir, konsjerż w jednym z najdroższych dubajskich hoteli, Al Jannah. Zanim zaczął tam pracować, pomagał swoim dziadkom, właścicielom standardowego hotelu. To doświadczenie spowodowało, że zaczął marzyć o studiowaniu hotelarstwa, a kiedy udało się mu to osiągnąć, Samir zameldował się do pracy w Al Jannah. Margielewski przechodzi wraz z nim przez poszczególne pokoje hotelowe, korytarze i zamknięte dla gości klatki schodowe, doświadczając wszystkiego, co przydarzyło się konsjerżowi najbogatszych hotelowych gości. Samir jest dla nich chłopcem na posyłki, którego zawołać można w każdym momencie i zlecić mu dowolne, nawet najdziwniejsze zachcianki. Bilety na wykupiony już w całości koncert? Nie ma problemu. Stolik na dziś wieczór w restauracji, w której od miesięcy nie ma już wolnych miejsc? Już się robi. Narkotyki, dziewczyny do towarzystwa, używki? Nic nowego pod słońcem. Gdyby odpowiednie osoby dowiedziały się, że Samir spełnia takie życzenia, groziłoby mu więzienie. Konsjerż opowiada nie tylko o sobie, ale także o innych pracownikach hotelu i o codziennym życiu na tyłach luksusowych hoteli.

“Niewolnicy”

Najnowszą, wydaną w 2021 roku, książką Marcina Margielewskiego jest “Koszmar arabskich służących”. To druga pozycja z serii “Niewolnicy”, która opowiada o ludziach traktowanych w niektórych krajach Bliskiego Wschodu jak przedmioty, a nawet zwykłe towary. Pierwszym tytułem z tej serii były “Modelki z Dubaju” (2020), przedstawiające relację kobiety, która w pogoni za marzeniem zostania modelką dotarła do miasta, w którym sny zderzają się z rzeczywistością. Dziewczyny takie jak ona często trafiają do szarej strefy, półświatka, w którym zaczynają być traktowane jak żywy inwentarz. Pomimo surowych praw dotyczących nierządu panujących w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w zakamarkach Dubaju czai się inny świat. Takie kobiety nie są prostytutkami - zarówno one, jak i ich klienci nazywają je "modelkami".

Podobne tematy porusza “Koszmar arabskich służących”, skupiający się na opowieściach biednych kobiet, które sytuacja życiowa zmusza do podjęcia pracy w charakterze służącej w bogatych arabskich domach. Odcięte od rodziny, pozbawione paszportów i jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym służące pracują nieustannie. Gnębione, bite, a nawet gwałcone nie mają jak upomnieć się o swoje prawa i sprawić, by po powrocie do rodzinnych stron świat im uwierzył. Margielewskiemu udało się namówić Ekę, pochodzącą z Indonezji kobietę, by opowiedziała historie swojej mamy i cioci, byłych służących.

Te i pozostałe książki Marcina Margielewskiego, takie jak “Byłam arabską stewardessą”, “Zaginione arabskie księżniczki” czy “Urodziłam dziecko szejka” znajdziecie na Woblinku jako ebooki, audiobooki lub książki papierowe.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.