Marcin Margielewski Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marcin Margielewski Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Margielewski jest polskim dziennikarzem i reportażystą, autorem książek skupiających się przede wszystkim na ciemnych stronach życia arabskich bogaczy oraz prowadzonych przez nich biznesów. Wśród bestsellerów jego autorstwa wyróżnić można między innymi “Byłam arabską stewardessą” czy “Jak podrywają szejkowie”. Margielewski w swojej karierze był zarówno dziennikarzem prasowym, radiowym, jak i telewizyjnym. Przez wiele lat swojej dziennikarskiej kariery związany był z różnymi mediami, w tym z “Maximem”, “Super Expressem”, portalem Gazeta pl., Telewizją Polską lub Polsat Café.

Debiut literacki Marcina Margielewskiego

Marcin Margielewski jest zapalonym podróżnikiem - eksploruje zwłaszcza kraje Bliskiego Wschodu. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Arabia Saudyjska - to tylko niektóre z miejsc, w których mieszkał. To właśnie te wizyty zainspirowały go do napisania debiutanckiej powieści. Pierwszą książką Margielewskiego była pozycja zatytułowana “Jak podrywają szejkowie”, która początkowo miała być napisana na zamówienie jednego z magnatów. W trakcie zbierania materiału dziennikarz poznał głębiej stosunki panujące w otoczeniu swojego zleceniodawcy oraz podobnych mu osób, które znacząco odbiegały od tych opisywanych mu na początku pracy. “Jak podrywają szejkowie” to historia skrywanych za zamkniętymi, często hotelowymi drzwiami tajemnic świata arabskich bogaczy. Jak doszli do swojej fortuny? Jak wygląda ich codzienność? Poznajemy Abeda, który regularnie przyjeżdża z ojcem na aukcje koni. Pewnego dnia kuzyn otwiera przed nim bramę do znacznie ciekawszego, jak się wydaje, świata pełnego narkotyków, seksu i perwersji. Czy skoro ma się pieniądze, można już wszystko?

Na tyłach dubajskich hoteli

Jednym z najbardziej znanych reportaży Marcina Margielewskiego jest książkaTajemnice hoteli Dubaju”. To największe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich miasto znane jest ze swojego bogactwa oraz luksusu. Informatorem dziennikarza jest Samir, konsjerż w jednym z najdroższych dubajskich hoteli, Al Jannah. Zanim zaczął tam pracować, pomagał swoim dziadkom, właścicielom standardowego hotelu. To doświadczenie spowodowało, że zaczął marzyć o studiowaniu hotelarstwa, a kiedy udało się mu to osiągnąć, Samir zameldował się do pracy w Al Jannah. Margielewski przechodzi wraz z nim przez poszczególne pokoje hotelowe, korytarze i zamknięte dla gości klatki schodowe, doświadczając wszystkiego, co przydarzyło się konsjerżowi najbogatszych hotelowych gości. Samir jest dla nich chłopcem na posyłki, którego zawołać można w każdym momencie i zlecić mu dowolne, nawet najdziwniejsze zachcianki. Bilety na wykupiony już w całości koncert? Nie ma problemu. Stolik na dziś wieczór w restauracji, w której od miesięcy nie ma już wolnych miejsc? Już się robi. Narkotyki, dziewczyny do towarzystwa, używki? Nic nowego pod słońcem. Gdyby odpowiednie osoby dowiedziały się, że Samir spełnia takie życzenia, groziłoby mu więzienie. Konsjerż opowiada nie tylko o sobie, ale także o innych pracownikach hotelu i o codziennym życiu na tyłach luksusowych hoteli.

“Niewolnicy”

Najnowszą, wydaną w 2021 roku, książką Marcina Margielewskiego jest “Koszmar arabskich służących”. To druga pozycja z serii “Niewolnicy”, która opowiada o ludziach traktowanych w niektórych krajach Bliskiego Wschodu jak przedmioty, a nawet zwykłe towary. Pierwszym tytułem z tej serii były “Modelki z Dubaju” (2020), przedstawiające relację kobiety, która w pogoni za marzeniem zostania modelką dotarła do miasta, w którym sny zderzają się z rzeczywistością. Dziewczyny takie jak ona często trafiają do szarej strefy, półświatka, w którym zaczynają być traktowane jak żywy inwentarz. Pomimo surowych praw dotyczących nierządu panujących w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w zakamarkach Dubaju czai się inny świat. Takie kobiety nie są prostytutkami - zarówno one, jak i ich klienci nazywają je "modelkami".

Podobne tematy porusza “Koszmar arabskich służących”, skupiający się na opowieściach biednych kobiet, które sytuacja życiowa zmusza do podjęcia pracy w charakterze służącej w bogatych arabskich domach. Odcięte od rodziny, pozbawione paszportów i jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym służące pracują nieustannie. Gnębione, bite, a nawet gwałcone nie mają jak upomnieć się o swoje prawa i sprawić, by po powrocie do rodzinnych stron świat im uwierzył. Margielewskiemu udało się namówić Ekę, pochodzącą z Indonezji kobietę, by opowiedziała historie swojej mamy i cioci, byłych służących.

Te i pozostałe książki Marcina Margielewskiego, takie jak “Byłam arabską stewardessą”, “Zaginione arabskie księżniczki” czy “Urodziłam dziecko szejka” znajdziecie na Woblinku jako ebooki, audiobooki lub książki papierowe.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!