Marcin Meller Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Gaumardżos, Książka | Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller

    Nowe, uzupełnione wydanie bestsellerowej książki o Gruzji! Gruzja. Dla wielu wciąż nieodkryta, dla innych – fascynująca. Pełna wyjątkowych smaków, zapachów, dźwięków muzyki, bajkowych krajobrazów i życzliwych mieszkańców. Tych, którzy jeszcze w Gruz ji nie byli, i tych, którzy odwiedzili ją choć raz – w podróżpo tym niezwykłym kraju zabiorą Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller. Autorzy opowiedzą między innymi o tym, skąd w Gruzinach tak głęboko zakorzeniona duma, jak radzą sob...

Marcin Meller Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Meller urodził się w 1968 roku. To polski dziennikarz, prezenter, publicysta, redaktor, były dyrektor wydawniczy Grupy Wydawniczej Foksal. Meller jest z wykształcenia historykiem. Ukończył Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Jego praca magisterska dotyczyła myślenia o historii w ruchu „Solidarności” na początku lat 80. XX wieku. Przez wiele lat Meller związany był z prasą drukowaną. Pisał m.in dla „Playboya”, którego później został redaktorem naczelnym. Tę funkcję sprawował przez blisko dziesięć lat (2003-2012). Następnie został felietonistą „Wprost”. Później publikował na łamach „Newsweeka”.

Życiorys Marcina Mellera

Równocześnie do kariery dziennikarskiej w prasie Meller prowadził działalność telewizyjną. W latach 200-2002 prowadził pierwszą polską edycję programu „Agent”. W latach 2005-2008 i 2013-2019 współprowadził program śniadaniowy „Dzień Dobry TVN”. Od 2009 roku nieprzerwanie prowadzi program publicystyczno-kulturalny „Drugie śniadanie mistrzów”. Do programu zaprasza różne postaci ze świata kultury – pisarzy, piosenkarzy, krytyków i celebrytów, którzy ze swojej perspektywy opisują codzienność. Częstymi gośćmi Mellera są m.in. Łukasz Orbitowski, Łukasz Maciejewski, Szczepan Twardoch, Justyna Sobolewska, Wojciech Chmielarz czy Sylwia Chutnik.

W 2016 roku Marcin Meller rozpoczął pracę jako dyrektor wydawniczy w Grupie Wydawniczej Foksal. Prywatnie Meller jest synem Stefana Mellera, byłego ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej we Francji i Rosji. Jego ojciec pełnił również funkcję ministra spraw zagranicznych. Żoną Marcina Mellera jest Anna Dziewit-Meller, pisarka, publicystka i redaktorka.

Gaumardżos

Wspólnie z żoną Marcin Meller napisał książkę „Gaumardżos”. To efekt wyprawy i wielkiej miłości małżeństwa Mellerów do Gruzji. Choć autorzy przekonują, że w książce jest trochę kontrowersyjnych treści, to nie będą ukrywać, że nie są obiektywni w pisaniu o Gruzji. Są bowiem „zaczadzeni” historią, kulturą, smakami i barwami tego kraju. Za wydaną w 2011 roku książkę „Gaumardżos” Mellerowie otrzymali Nagrodę Magellana.

Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe

W 2013 roku ukazała się kolejna książka Mellera – „Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe”. To zbiór reportaży, relacji, felietonów i anegdot Mellera. Dziennikarz pisze m.in. o wyprawie z kibicami Legii do Goeteborga, wojnie ducha świętego w Ugandzie, komicznej sytuacji, w której został uznany za asystenta generała wojska polskiego oraz o anegdotach z życia jego ojca – znanego polityka.

Sprzedawca arbuzów

W 2016 roku, nakładem Wydawnictwa Wielka Litera, ukazała się książka „Sprzedawca arbuzów”. To zbiór najciekawszych felietonów Mellera, które w większości ukazywały się na łamach „Newsweeka”. Meller w bardzo soczysty, charakterystyczny dla siebie sposób opowiada o wydarzeniach społeczno-politycznych zarówno dotyczących kraju, jak i reszty świata. Przy okazji opowiada o swojej rodzinie, wspomina czasy PRL-u oraz pisze o absurdach toczących naszą codzienność.

W 2019 roku, nakładem Wydawnictwa W.A.B., ukazał się kolejny tom felietonów Mellera. Tym razem zbiór zawiera teksty z lat 2016-2019. Oprócz tekstów o polityce i historii są tutaj artykuły o uwielbianych przez autora Mazurach, piłce nożnej i ojcu. „Nietoperz i suszone cytryny” to także opowieść o tym, co Mellera zachwyca, wkurza, inspiruje, irytuje i motywuje.

Książki Marcina Mellera na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marcina Mellera we wszystkich formatach (ebook, audiobook, wersja papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.