Marcin Mortka Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marcin Mortka Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Mortka urodził się w 1976 roku. To polski pisarz i tłumacz. Mortka jest autorem blisko pięćdziesięciu książek, kilka z nich wchodzi w skład serii lub cykli. W dorobku Marcina Mortki znajdują się książki zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych czytelników. Mortka jest niezwykle wszechstronnym pisarzem, tworzy opowieści w konwencji różnych odmian fantasy i science fiction, bajki oraz eksperymentuje z historią alternatywną. Wśród nich warto wyróżnić „Trylogię Nordycką” („Ostatnia saga”, „Wojna runów”, „Świt po bitwie”), „Ragnarok”, „Miecz i kwiaty”, „Pod Pękniętym Niebem” (Dom pod Pękniętym Niebem”, „Droga pod Pękniętym Niebem”, „Wojna pod Pękniętym Niebem”) oraz serię bajek dla dzieci o wikingu Tappim.

Mortka pochodzi z Poznania, tam się wychowywał i zaczynał swoje pierwsze kroki w fandomie fantasy. Już jako młody chłopak pokochał fantastykę i gry RPG. Swoje pierwsze teksty publikował w „Magii i Mieczu” oraz „Portalu”. Marcin Mortka jest również autorem opowiadań, które ukazywały się na łamach takich pism jak „Science Fiction, Fantasy i Horror” i „Fahrenheit” oraz zbiorach opowiadań „Księga smoków”, „Science Fiction po polsku 2” i „Strasznie mi się podobasz”.

Marcin Mortka ukończył filologię norweską na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz pisania powieści Mortka od wielu lat uczy języków angielskiego i norweskiego. Uczył w wielu placówkach oświatowych, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Od kilku lat rozwija własną szkołę.

Trylogia nordycka Marcina Mortki

W 2003 roku ukazała się debiutancka powieść Marcina Mortki pt. „Ostatnia saga”, pierwszy tom „Trylogii nordyckiej”. W „Ostatniej sadze” Mortka przedstawia średniowieczną Skandynawię w czasach wprowadzania chrześcijaństwa. Wiele wskazuje na to, że starzy bogowie mogą odejść w zapomnienie. Wojownik Harald nie zamierza jednak się poddać. W jego żyłach płynie gorąca krew wikingów.

W drugim tomie cyklu pt. „Wojna runów” akcja przenosi w czasy II wojny światowej. Podporucznik Wojciech Śnieżewski służący na statku ORP Orzeł zostaje wciągnięty w tajemniczą wojnę, która rozgrywa się między dwoma badaczami runów. Jednemu z nich towarzyszy oddział esesmanów przypominających potwory znane z islandzkich sag. Drugim zaś jest sir Andrew Harrington, szef Sekcji D brytyjskiej komórki wywiadowczej SIS. Jednocześnie u wybrzeży Narwiku zaczyna się zbrojny konflikt.

W trzeciej części „Świt po bitwie” Mortka znów przenosi czytelników do czasów średniowiecznych. Akcja powieści rozgrywa się dwadzieścia lat po wydarzeniach „Ostatniej sagi”. Powracają tacy bohaterowie jak Vidar, Trygve, Arnul czy Svein. Każdy z mężczyzn wspomina dawne czasy – jeden lepiej, drugi gorzej. Zbliża się jednak nowy wróg, wojna religijna wisi na włosku. Po raz kolejny nordyckim bogom grozi wymarcie. Zbliża się Ragnarok.

Ragnarok 1940

Do tematyki skandynawskiej Mortka powraca w dwutomowym cyklu „Ragnarok 1940”. To alternatywna wersja historii Europy, w której kontynent podzielony jest na część chrześcijańską i pogańską. Podobnie jak przed wiekami wikingowie lądują na brytyjskim wybrzeżu. Nordycki lud sieje śmierć i pożogę. W ogniu nowej wojny – pomiędzy pogańskimi Normanami a resztą chrześcijańskiej Europy – staje Jeremy Baldwin, dziennikarz, który wbrew własnej woli zostaje agentem wywiadu.

Miecz i kwiaty

Kolejnym głośnym dziełem Mortki jest trylogia „Miecz i kwiaty”. Tym razem autor zabiera czytelników do historyczno-fantastycznego świata osadzonego w realiach i czasach trzeciej krucjaty. Głównym bohaterem jest Gaston de Baideaux, który dociera do Ziemi Świętej. Podróż miała być jego pokutą. Przed wyprawą słyszał o tym miejscu same piękne opowieści – wierzył, że to niemal rajska kraina, pełna relikwii, wokół której unosi się anielska aura. Niestety na miejscu uświadomił sobie, że Ziemia Święta zmieniła się w miejsce gniewu, walki i sodomii. Gaston nie chce zaakceptować zastanego porządku.

Wiking Tappi

W 2012 roku ukazała się pierwsza część serii przygodowych, bogato ilustrowanych książek dla dzieci o wikingu Tappim. To efekt fascynacji Marcina Mortki historią krajów nordyckich i nordycką kulturą. W pierwszym tomie pt. „Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu” poznajemy przesympatycznego wikinga Tappiego. Postać ma wielu przyjaciół o magicznych zdolnościach. Wśród nich są renifer Chichotek, kruk Paplak, kowal Sigurd, a także pradawne duchy lasu – Dziadek Wodospad i Dąb Starodziej. Tappi wraz z przyjaciółmi będzie musiał stawić czoło złemu jarlowi Surkolowi, który zamyka Sigurda w lochu.

Do tej pory Mortka napisał czternaście tomów przygód „Opowieści o wikingu Tappim” oraz o „Tappim i przyjaciołach”. Na pierwszy cykl składają się książki: „Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu”, „Podróże Tappiego po Szumiących Morzach”, „Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach”, „Tarapaty Tappiego w Magicznym Ogrodzie”, „Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę”, „Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane”. W drugiej odsłonie przygód charyzmatycznego wikinga znalazły się: „Tappi i urodzinowe ciasto”, „Tappi i pierwszy śnieg”, „Tappi i niezwykłe miejsce”, „Tappi i poduszka dla Chichotka”, „Tappi i wielka burza”, „Tappi i wspaniała przyjaźń”, „Tappi i tajemnica bułeczek Bollego”, „O tym, jak na Szepczący Las padł czar”.

Morza wszeteczne

W 2013 roku ukazał się pierwszy tom kolejnej serii Marcina Mortki pt. „Morza wszeteczne”. To kontynuacja fascynacji autora morskimi opowieściami. Tym razem Mortka wciąga czytelników w świat piratów. Na tytułowych Morzach Wszetecznych grasuje banda, która składa się z goblinów, półgoblinów, satyrów, szamanów. Pod wodzą kapitana Rolanda załoga statku zwanego Błędnym Rycerzem przeżyje niecodzienne przygody, zgoła inne od tych, które znamy z tradycyjnych pirackich legend. Bohaterowie wracają w kolejnych częściach cyklu – „Wyspy Plugawe” oraz „Zaułki St. Naarten”.

Pozostałe powieści Marcina Mortki

Pozostałe cykle Marcina Mordki to m.in. „Przygody rycerza Valdemara”, „Pod Pękniętym Niebem” oraz „Zagubieni”.

W 2012 roku ukazała się powieść „Miasteczko Nonstead”. To jeden z niewielu horrorów w dorobku pisarza. Głównym bohaterem jest tutaj młody brytyjski pisarz Nathaniel McCarnish, który próbuje uciec przed swoją przeszłością. Ucieczka prowadzi go do Nonstead, niewielkiego miasteczka, które pozornie nie różni się niczym od tysięcy podobnych amerykańskich wiosek. McCarnish wybiera Nonstead, ponieważ ma z tym miejscem dobre skojarzenia. W przeszłości przeżył tu bowiem udany romans. Na miejscu czeka go jednak życie pełne grozy. Radio odbiera audycje, których nie powinno. Nathaniel spotyka kobietę, która umie rozmawiać z nieziemską istotą, a wśród drzew ukryta jest samotnia – stara chata, która straszy.

W 2013 roku swoją premierę miała kolejna osobna powieść Mortki pt. „Listy lorda Bathursta”. Tym razem Marcin Mortka zabiera czytelników na morze. Głównym bohaterem powieści jest kapitan Peter Doggs, o którym głośno jest z powodu jego charakteru. Doggs znany jest ze swojej niezależności i braku pokory wobec rozkazów. Kolejną powieścią Mortki jest „Projekt Mefisto”, wydany w 2016 roku przez W.A.B. Najnowszą zaś „Nie ma tego Złego”, która ukazała się pod szyldem krakowskiego Wydawnictwa SQN w 2021 roku. To przygodowa opowieść o Złem. Jedni twierdzą, że Złe to kraina, inni, że to magiczna moc, dla innych zaś Złe to wszyscy, których wygnała Dolina, w tym magowie. Edmund zwany Kociołkiem wraz ze swoją drużyną otrzymali wyjątkowe zlecenie, które podejrzanie zalatuje Złem.

Książki Marcina Mortki na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marcina Mortki we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Dostępne są takie tytuły jak „Miasteczko Nonstead”, „Smok przez płot”, „Nie ma tego złego”, „Listy lorda Barthusa”, „Hellware”, serię „Miecz i kwiaty”, „Projekt Mefisto”, „Przybysze”. Ponadto w formie papierowej znajdziecie serię książek o przygodach wikinga Tappiego. Dostępne są takie tytuły jak „Tappi i awantura z olbrzymem”, „Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach”, „Tappi i urodzinowe ciasto”, „Ekspedycja Tappiego w wielkie nieznane”, „Podróże Tappiego po Szumiących Morzach”, „Tappi i wielka burza”, „Tappi i wspaniała przyjaźń”, „Tappi i Kocyk Mocy”, „Powrót Tappiego do Szepczącego Lasu”, „O tym jak w Szepczącym Lesie zgubiły się trzy małe smoki”, „Tappi i tajemniczy gość”, „Tappi i tajemnica bułeczek Bollego”, „Tappi. O tym jak na Szepczący Las padł czas”, „Tappi i pierwszy śnieg” oraz „Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę”. Ponadto niektóre książki z serii o wikingu Tappim dostępne są w formie ebooka.

Dodatkowo, znajdziecie wiele książek zagranicznych autorów, które ukazały się po polsku w tłumaczeniu Marcina Mortki. To m.in. cykl „Malowany Człowiek” autorstwa Petera V. Bretta i powieści Sarah J. Maas („Szklany tron”, seria „Zabójczyni”).

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!